Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

POLSKÉ KLADSKO BÝVALO V MINULOSTI ĆESKÝM MĚSTEM

obrázek k článku Členové Klubu přátel Pardubicka se vypravili na jarní výlet do dnes polského Kladska. Cílem bylo zejména místo posledního odpočinku prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Ten je pohřben v kostele Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie, na jehož výstavbu věnoval nemalé finanční prostředky. Pozdější první pražský arcibiskup totiž prožil v Kladsku dětství a měl k tomuto městu vřelý vztah. V kostele pak návštěvníci obdivovali např. vchod do krypty Arnošta z Pardubic, ale také dva náhrobky této významné osobnosti. Nad kryptou byl totiž z pískovce vytesaný pomník představující postavu Arnošta. Krátce na to, avšak za tajemných okolností, nově postavený náhrobek popraskal. A tak byl na sklonku 19.století vytvořen nový pomník pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic zhotovený z mramoru, vytesaný známým českým řezbářem Janem Jandou.

Účastníky výletu zaujala také informace, že Kladsko bývalo v minulosti městem ležícím na českém území. Zmínka o Kladsku je již v Kosmově kronice české, Přemysl Otakar II. Největšího rozmachu město dosáhlo za Jiříka z Poděbrad, ale také za doby Karla IV.

            Českému státu Kladsko patřilo až do poloviny 18.století. Po prohrané První slezské válce bylo roku 1742 Vratislavským mírem Kladské hrabství odtrženo od Čech a připojeno jako země se zvláštním postavením Prusku. Po druhé světové válce došlo dokonce k československo-polskému sporu o toto území, na které si dělalo nárok jako na své historické území právě Československo. Po odsunu německého obyvatelstva však Poláci zareagovali rychleji a osídlili oblast svým obyvatelstvem.

            Mnohé pak zaujaly znaky české státnosti, kdy například na budově radnice nese hodiny český dvouocasý lev a na kašně před radnicí je kromě dvouocasého lva zobrazena svatováclavská orlice.

            Součástí sobotního výletu byla také návštěva kladského podzemí. Není bez zajímavosti, že o vznik podzemních chodeb a tunelů pod ulicemi Kladska se zasloužili místní obyvatelé, kteří na přelomu 13. a 14.století hloubili své sklepy pod domy starého města, a to jak z ekonomických, tak vojenských důvodů. Podzemí využívali zejména kupci jako sklady, v nichž uchovávali své zboží, a během válek, které Kladsko postihovaly, tyto podzemní chodby sloužily jako úkryty.

            Členové Klubu přátel Pardubicka navštívili také někdejší vojenskou pevnost, která se tyčí nad městem a patří k nejcennějším dílům novověké obranné architektury v Polsku s jedním z nejlépe zachovaných obranných systémů ze 17.-18.století v Evropě. Do současné podoby byla přebudována v 18.století poté, kdy připadla oblast Prusku.

Kladsko

Kladsko


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem