Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

ODHALENÍ PAMĚTNÍ DESKY J.PIŠTORY V PARDUBICÍCH

obrázek k článku 16.června 2016 byla na ZŠ Štefánikova ul. v Pardubicích (bývalé gymnázium) odhalena pamětní deska Básníku Jiřímu Pištorovi (1932-1970), bývalému absolventu gymnázia a oběti komunistického režimu. Hlavní projevy přednesli náměstek primátora města Jan Řehounek (ANO) a spolužák J.Pištory PhDr. Vlastimil Šebek (jeho projev zveřejníme v příštím dvojčísle). Básníkův syn Ing. Ivan Pištora přednesl otcovy verše. Velmi pěkné bylo i houslové vystoupení rodiny Zdvihalových. Dík patří též ředitelce ZŠ paní Janecké, pracovnici MmP paní Sigmundové, spolužákům J.Pištory, prof. Jarmile Stibicové a Masarykově společnosti v Pardubicích za organizaci slavnosti a vlastní iniciaci myšlenky zřídit J.Pištorovi pamětní desku. Jde o další skromný příspěvek na poli osvěžování historické paměti města a jeho obyvatel.

Jiří Pištora

            Jiří Pištora, básník, fejetonista a literární kritik, se narodil v Pardubicích 12.6.1932. Jeho otec, význačný místní sociálně demokratický pracovník se za války činně podílel na odboji a za spolupráci s odbojovou skupinou Silver, která se zúčastnila atentátu na Heydricha, byl zastřelen v pardubickém Zámečku (spolu s obyvateli vypálené obce Ležáky). J.P. žil se svou matkou v Pardubicích, ale jako syn ze sociálně demokraticky orientované rodiny nemohl po maturitě z „kádrových“ důvodů studovat na vysoké škole, pracoval tedy jako dělník v semtínské chemičce, odkud se mu posléze podařilo dostat doporučení ke studiu poněkud vnuceného oboru čeština – dějepis na filozofické fakultě v Olomouci (1952-57). Po ukončení studia však marně hledá místo v oboru, rok pracuje jako dělník na stavbě opatovické elektrárny, až konečně roku 1958 se stává zaměstnancem pardubické knihovny, kde působí do roku 1961. Tehdy přechází do administrativy Svazu československých spisovatelů, a je tu činný až do své smrti.

            Byl redaktorem časopisu Tvář (1963-64) a spolupracovníkem časopisu Sešity (1966-69). Člen SČS od roku 1965, publikoval časopisecky v Červeném květu, Tváří, Hostu do domu, Sešitech, Literárních novinách, Listech a mj. v časopisech pro děti. V Mateřídoušce uveřejněné dětské říkadlo Lapkové způsobilo v 70.roce jeden  z prvních normalizačních skandálů a stálo J.P. smlouvy na vydání dětských knih, které by mu patrně umožnily překonat existenční vakuum, hrozící ze ztráty místa.

            Náhlá kumulace existenčního postihu a reglementaci přichází naneštěstí v době, kdy J.P. prožíval i těžkou krizi osobní, která se ukázala být posledním důvodem tragické volby z 26.9.1970.

            V dopise na rozloučenou Jiří Pištora píše:

Neuvažujme o míře viny, jsme, jací jsme. Debakl mého života je jen součástí děsivého mravního debaklu této společnosti…, zničili jsme v srdci generací poslední trosky cti.“

Jiří Gruša

 

LAPKOVÉ

 

Žije, žije ve stepi

jeden v suché otepi.

Druhý v láptích pod pařezem,

třetí v díře mezi bezem.

Ať si jsou, tam kde jsou.

Ať sem na nás

nelezou.

 

Pištora


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem