Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Obyčejné borovice

obrázek k článku Na první pohled se zdá být příroda v okolí Pardubic nepříliš zajímavá. Mnoho vzácných druhů tady neroste ani nežije. Přesto však mnohé stojí za povšimnutí. Není cílem mých příspěvků podat zde dokonalý botanický popis, ale ukázat, že mnohé, co roste okolo nás sem patří a příroda ví, proč. Je jen na nás, jestli tento její dar budeme umět využít.

Borovice lesní, nebo také sosna, botanicky Pinus sylvestris je jedním z těch sem neodmyslitelně patřících. Borovice, jako botanická čeleď, jsou velmi starým druhem. Byly tady již před více jak 130 miliony let. Za tu dobu osídlily téměř všechna pásma Euroasie. Dokázaly se přizpůsobit nejrůznějším životním prostředím a klimatickým podmínkám. Najdeme mezi nimi obry dorůstající až 100 m výšky anebo také druhy zcela zakrslé. Plodem je šiška někdy vážící až 2 kg, jindy několik dekagramů. Jiné vynikají dlouhověkostí, dožívají až 4000 let. Ale vraťme se k naší sosně. Je to v dospělosti krásný strom s hnědou drsnou borkou na dolní části kmene, kůra v koruně se na slunci dokáže lesknout zajímavými rezatě zlatavými odstíny. Dorůstá do výšky až 40 m. Nejstarší exempláře jsou až 400 let staré. Koření hluboko pevnými kořeny. Proto ji žádná vichřice nevyvrátí, jedině poláme. Protože ke svému růstu potřebuje dostatek slunce a dokáže se spokojit i s malým množstvím vody, našla v okolí Pardubic vhodná místa ke svému růstu na zdejších písčitých půdách a písečných přesypech. Pro svoji přizpůsobivost a nenáročnost dokáže růst i na skalách, kde vytváří různé bizarní až miniaturní tvary připomínající japonské bonsaje. Patří nejen k Pardubicku, ale i k české krajině. Určitě ne zcela náhodou v písni všech našich písní od J. K. Tyla je verš „Bory šumí po skalinách“. Borovice provázela lidstvo v různých epochách. Pro Kelty byla posvátným stromem zařazeným do jejich stromoskopu. Nazývali ji Matkou moudrosti anebo Ohňovým stromem. Snad protože sloužila její pryskyřice a smolnaté dřevo k výrobě osvětlovacích loučí a pochodní. Pomocí destilace se z pryskyřice získával balzamovací olej, terpentýn a kalafuna. Bez té by si dodnes nezahráli hudebníci na smyčcové nástroje. Dřevo má odjakživa mnohé použití. Může sloužit jako stavební, při stavbě lodí, nábytkářské, ale i na telegrafní sloupy a železniční pražce.

Bory jsou světlé háje dospělých borovic. Bývají hlavně za slunných letních dnů prosycené nádhernou pryskyřičnou vůní co blahodárně působí nejen na naše průdušky, pomáhá astmatikům, ale také zklidňuje psychické napětí. Léčivé účinky jsou i ukryté v pupenech, nejvíce však v mladých výhoncích. Kromě velkého množství vitaminu C obsahují řadu minerálů a látek podporujících imunitu, nacházíme v nich také látky působící desinfekčně       a očistně. Sbírají se v květnu a suší buď na čaj či je lze naložit do cukru či medu. Vůně borovicového oleje je vhodná k aromaterapii anebo jen ke zpříjemnění volných chvil v podvečer doma v pokoji. Toto je jen velmi stručný výčet dobrého co nám ona, na první zdání, obyčejná borovice dává.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem