Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Tajemství jednoho domu

obrázek k článku Již mnoho let mě zajímal dům čp. 1611 v Gorkého ulici na Dukle. Jednopatrová budova, mírně zasunutá za dům čp. 2170, se zcela vymyká stylu všech domů na tomto sídlišti. V minulosti byla v tomto domě Lidová škola umění. V současné době má zde sídlo Okresní výbor komunistické strany Čech a Moravy. V archivu Magistrátu města ve Štrossově ulici jsem v deskách pro toto popisné číslo zjistil jediný doklad. Je to průklep sdělení, že tento dům odkoupil dne 3. 12. 1957 NV od pana Krejčího Frant. Je to pravděpodobně onen major Krejčí, o kterém píši dále.

Podle další informace od pana ing. Petráně bydlel v tomto domě major Krejčí, důstojník železničního pluku. Tento pluk byl na začátku roku 1919 přemístěn z Lysé nad Labem do Pardubic. Byl umístěn do uvolněného 4. a 5. bloku bývalé c.k. válečné nemocnice. Tato nemocnice získala svůj název „Karanténa“ až po nastěhování tohoto železničního pluku, kdy právě 5. blok nemocnice byl karanténou, tj. stanicí pro vojáky vracející se ze zamořených končin.

Tyto všechny argumenty mě vedly k tomu, abych se zabýval touto „Karanténou“ intensivně a do detailu. Zařadil jsem ji do zpracovaného souboru „Pardubické zajímavosti“ jako 21. díl.

Po prostudování všech dostupných pramenů z dřívější i současné doby jsem tento dům čp. 1611 v plánu „c.k. válečné nemocnice v Pardubicích“ identifikoval. Je zajímavé, že všechny objekty v tomto plánu jsou označeny příslušným indexem (je jich celkem 365), pouze tento dům je neoznačen. Údajně proto, že zde bylo velitelství. Je známo, že ještě za 1. republiky znamenala „Karanténa“ pro město značnou možnost využití některých baráků k nouzovému bydlení. Je zajímavé, že v plánu města z roku 1920 není karanténa vůbec zakreslena. Naopak v plánu města vydaném za okupace (Německo-českém) jsou zbývající baráky zakresleny.

V poslední době jsem pro zpracovávaný soubor „Pardubické zajímavosti“ (Karanténa) provedl řadu snímků stávajících objektů prádelen a pekáren, které ještě v současné době připomínají minulost této válečné nemocnice. Budova bývalého ústředního skladiště, která stála vedle pekárny, byla právě zbourána.

Škoda, že lidská paměť je časově omezena. Zabraňuje nám tak získat řadu zajímavých, potřebných a zajímavých informací.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem