Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Opět o památce na pernštejnský špitál

obrázek k článku Ve dvojčísle 3 - 4 Zpráv z roku 1991 jsem na s. 86 - 88 pod titulem ?Znovu o památce na pernštejnský špitál? rozvedl tehdejší poznatky o hermě1 pernštejnského velmože, která je umístěna od roku 1977 uvnitř zděného oplocení kostelíku Sedmibolestné Panny Marie v Pardubicích. Tehdejší poznatky2 jsem shrnul takto: V roce 1866 nechala pardubická obec zhotovit na návrh starosty Václava Bubeníka na paměť zakladatelů špitálu u sv. Jana pomník Vojtěchovi z Pernštejna. V roce 1892, když došlo k demolici špitálu, byl pomník přestěhován k novému chudobinci u Kostelíčka (dnešnímu Domovu důchodců). Tam stál až do padesátých let, kdy přišel příkaz ?shora? k jeho likvidaci (k čemu v socialistickém Domově důchodců socha feudála?). Řádové sestry, které zde tehdy působily, poprsí tajně ukryly v kůlně na nářadí, odkud je v roce 1977 vydala sestra Vilíma panu Václavu Metelkovi, čestnému občanu města, který zařídil instalaci pomníku uvnitř kamenného oplocení kostelíku, kde stojí doposud.

Protože zub času sochu nahlodal, nepodařilo se do tehdejší doby rozluštit nápis na ní (zůstala zřetelná slova „Václava Bubeníka“). Nebylo ani možno potvrdit domněnku, že autorem bysty byl Antonín Staude, jak na něho ukazoval rok vzniku.3

Nyní jsem nalezl ve Východočeském republikánu z roku 19324 noticku, která do věci vrhá mnohem více světla. Zaslouží si, aby byla uvedena v plném znění:

PERNŠTEJNŮV POMNÍK V PARDUBICÍCH postaven byl městem v roce 1866 vedle městského chudobince a později byl přeložen k tomuto ústavu za Kostelíčkem. Vojtěch z Pernštejna zemřel v Praze a odpočívá v Pardubicích v kostele sv. Bartoloměje, kde mu jeho manželka postavila krásný mramorový náhrobek. Pernštejnův pomník u chudobince je jednoduchý, kamenný podstavec s poprsím Vojtěchovým a nápisem: „Památce Vojtěcha z Pernšteina na Helfensteině, 1534, spoluzakladateli tohoto ústavu, věnují vděčné Pardubice. Postaven léta Páně 1866 za časů purkmistra Václava Bubeníka. Hotovil V. Tuček z Pardubic.“ Pomník je nyní opuštěný, skoro bez povšimnutí. Kolem něho jsou nepěstěná křoviska. Zasloužil by si trochu úpravy.

Tolik novinová zpráva z doby před 65 lety.

 

1) Herma - sloup nebo pilíř s poprsím 

2) Jiří Kotyk: Poslední památka na pernštejnský špitál zachráněna, ZKPP 2/1978 s. 31-32; Pardubické plastiky: Vilém z Pernštejna, ZKPP 11-12/1988 s. 259

3) Antonín Staude (1824 - 1893), pardubický sochař a kameních

4) Východočeský republikán, 1932, čís. 37, s. 5.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem