Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

EVROPSKÝ SPOLKOVÝ DŮM V PARDUBICÍCH

obrázek k článku V roce 1995 vznikl v Pardubicích nový spolek, jehož zakládajícími členy se stali například ing. Libor Slezák, Mgr. Vladimír Bláha, dr. Naďa Zálešáková - Jandová, dr. František Šebek, doc. Ladislav Koudelka, manželé Petráňovi, manželé Línkovi, Jiří Razskazov, Vladimír Dobeš a Pavla Kubásková, dr. Jiří Kotyk, Oldřich Bubák a další.

Poslání tohoto společenství pardubických patriotů je uvedeno už v jeho názvu - Spolek pro zřízení Spolkového domu a evropskou spolupráci.

V Pardubicích existují desítky spolků, jejichž činnost je výrazně omezena prostorovými a ekonomickými možnostmi. Málokterý z nich má vlastní spolkové místnosti a na nájemné v mnoha případech přispívají sponzoři, magistrát, ale hlavně sami členové. Spolkovou činnost, tak důležitou pro každou obec a město, udržují při životě obětavci, její budoucnost však stále závisí na možnostech pronájmu spolkových místností.

Myšlenka spolkových domů vznikla ve Francii, kde má spolkový život velkou tradici. Kupříkladu ve Štrasburku a jeho okolí vyvíjí činnost na tři tisíce asociací a v šestnácti městech tam začínají spolkové činnosti sloužit budovy, v nichž spolky najdou prostory pro svá sídla, místnosti pro své schůzky a další aktivity nebo jen adresu. K dispozici mají základní servis, přednáškový sál, kanceláře, klubovny, knihovnu, přičemž základní investici poskytuje město, provozovatelem domu je některý ze spolků a provozní náklady jsou pokryty uživateli.

S fungováním jednoho z takových domů se měli v loňském roce možnost seznámit někteří členové pardubického spolku zásluhou štrasburského spolku FERE, jehož místopředsedou je expardubák Petr Šilhan. A právě poznatky ze Štrasburku se staly rozhodujícím impulsem k úsilí o realizaci obdobné myšlenky v Pardubicích.

Členové spolku předložili svůj konkrétní záměr zastupitelstvu města, který jej přijalo. Pro Spolkový dům byla vytipována budova na Pernštýnském náměstí čp. 54, dnes sídlo Podniku služeb, projektová dokumentace i stavební povolení jsou připraveny a již v zimě bude zahájena rekonstrukce. Po ní by v přízemí měla vzniknout spolková kavárna s klubovnou, přičemž zbývající nebytový prostor je již pronajat antikvariátu. Kromě Britské rady, která zde již sídlí, budou v dalších patrech kanceláře a klubovny, z nichž část chce spolek nabídnout ke zřízení poboček Goetheho institutu a Francouzskému kulturnímu středisku. Náklady na rekonstrukci, které ponese město Pardubice, dosáhnou ve dvou etapách asi 5,5 milionu korun.

Přestože první část Spolkového domu by měla být v provozu zhruba od letních prázdnin, již dnes je zájem o její využití.

Spolek uvítá každý zájem, podnět či nabídku jakékoli pomoci při realizaci této myšlenky, v případě takového zájmu lze kontaktovat kohokoli z členů spolku.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem