Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Za Dr. Ing. Teodorem Petryšínem

obrázek k článku Narodil se v květnu 1914 v Pardubicích. Otec - Theodor Petryšín, průvodčí vlaků, pocházel ze Zalanova v Haliči, matka - Antonie Sládková z Malého Boru na Horažďovicku. Teodor vystudoval pardubickou reálku, kde v r. 1932 maturoval.

Po celou dobu studií na reálce ho provázel zájem o letectví a již v té době shromažďoval různý materiál, týkající se našeho letectví a prvého našeho letce ing. Kašpara. Také jeho předmaturitní práce, t. zv. řečnické cvičení, se týkala letectví, byly to „Dojmy z prvého letu“, kde se neomezil jen na popis svého prvního letu, ale i zabýval se vývojem čs. letectví.

Třicátá léta, doba hospodářské krize, nenabízela maturantům žádné vyhlídky na dobré zaměstnání. Zbývala dvě povolání, kde se mohli maturanti reálky uplatnit. Byla to kantořina, nebo vojenské povolání. Pod vlivem svého bratra Julia, v té době již nadporučíka dělostřelectva, zvolil si vojenské povolání a samozřejmě se přihlásil k letectvu.

Po absolvování vojenské akademie sloužil jako poručík letectva převážně v Olomouci, kde také prodělal jednu leteckou havárii.

Po vypuknutí války se mu nepodařilo odjet do zahraničí. Byl zprvu zaměstnán na okresním úřadě a nakonec byl totálně nasazen. Po celou dobu války byl zapojen do ilegální činnosti v Pardubicích.

Po válce nastoupil opět k letectvu, ale po r. 1949 byl z armády bez udání důvodů propuštěn. Následovalo násilné a bezohledné vystěhování z bytu a následně rodinná tragedie. Při tom všem dokázal vystudovat přírodovědeckou fakultu. Jeho oborem byla vzduchotechnika a životní prostředí. V sedmdesátých letech pracoval na zmapování životního prostředí na Pardubicku. Výsledkem jeho práce byla obsáhlá zpráva obsahující spoustu diagramů a map, ale zůstala v té době bez povšimnutí, neboť tehdejší vládní garnitura nerada slyšela, jak jsme na tom špatně v životním prostředí.

Po celý svůj život se věnoval shromažďování materiálu, fotografií, týkajících se letectví a působení ing. Kašpara. Bádal v archivech, zaznamenal vzpomínky současníků a spolupracovníků ing. Kašpara. Výsledkem jeho činnosti jsou dvoudílné dějiny čs. letectví, které však zůstaly jen v rukopise. Vydání tiskem a smlouva s nakladatelstvím byl již uzavřena, avšak jeho vážné onemocnění zamezilo dokončení posledních úprav rukopisu a odevzdání do tisku.

Dokud mu to zdraví dovolilo, jezdil každý měsíc do Pardubic, kde se scházel se svými spolužáky a kamarádem, též letcem Jarkou Benešem a nikdy neopomněl zajít na Kunětickou horu, nebo alespoň pod Kuňku.

Pardubice i Kunětická hora byly jeho velkou láskou, ale už nebylo splněno přání, ještě jednou navštívit své rodné město, Kunětickou horu a sejít se se svými přáteli.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem