Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
123456789
Zveme Vás
13.05.2025 16:00

Paragrafy o sexu aneb znásilnění opět jinak

Přednáška JUDr. Miroslava Mitlohnera. Koná se v Revoluční ul. 5 v Praze 1. Vstup zdarma.

typ akce: Pražská pobočka KPP

18.05.2025 08:05

PP Úpolíny u Kamenice

Trhová Kamenice, Modrý lom, Kamenný vrch, Upolínová louka, rybníky, Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5km. Odjezd BUS v 8,05h. st. 13. Návrat BUS+ČD v 15,01/16,05h. Vede K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.

typ akce: Turistické vycházky

18.05.2025 08:45

Staročeské muzeum Trusnov

Uhersko – Trusnov – Horní Jelení. Délka trasy 12 km. Odjezd 8:45 hod. vlak ČD, návrat 15:22 BUS / 17:18 hod. BUS+ČD. Ved. P. Kožený. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.

typ akce: Turistické vycházky

20.05.2025 16:00

Po stopách historie obvodu Pardubice III

Komentovaná vycházka doplněná přednáškou s projekcí. Sraz před místní knihovnou na Dubině. 

typ akce: Výlety do historie

25.05.2025 07:05

Vila Tugendhat / hrad Špilberk

Odjezd do Brna 7:13 hod. vlak RegioJet nebo 7:06 vlak ČD. 1.skupina (pouze pro předem přihlášené) – od 10 hod. prohlídka vily Tugendhat, komentovaná prohlídka náměstí Míru, Svobody, „Zelňák“. Ved. Z. Buryánková 2.skupina – Hrad Špilberk a okolí, komentovaná prohlídka Moravského nám, nám. Svobody, „Zelňák“. Ved. A. Milatová. Délka trasy 9 km. Návrat 16:55 hod. ČD / RegioJet 17:42 hod.  Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

MUDr. Oto Pollak

obrázek k článku Z pera MUDr. Soni Růžkové se může čtenář dozvědět historii dětského oddělení pardubické nemocnice a povšechně i historii pediatrické péče ve městě i na okrese. Bylo vzpomenuto i dětského lékaře MUDr. Oto Pollaka.

Dr. O. Pollak se narodil v početné rodině v Nymburce 25. května 1895. Po studiu na střední škole vystudoval medicínu a jako pediatr se specializoval ve Vídni. V Pardubicích počal pracovat jako dětský lékař v ordinaci v Sladkovského ul. č. 414. Patřil mezi význačné a vzdělané lékaře v oboru a měl bohatou klientelu. Dobový tisk o něm uvedl, že to byl lidumil, který od potřebných nevyžadoval peníze, aniž by ošidil svoji práci. Byl tedy velice oblíbený. Bohužel jeho životní pouť skončila v 41 letech den 7. března 1936. Byla sobota, výročí narození TGM, a on podlehl infarktu. Následoval pohřeb, kterého se dle dobových zpráv zúčastnilo množství občanů i maminek s kočárkami a dětmi. Bylo to dojemné rozloučení. Posléze byl převezen a pochován v Kovanicích u Nymburka.

Dr. O. Pollak byl ženatý, jeho paní Irena (rozená Sgallová) pocházela z Litomyšle, kde se narodila 1. května 1902. Spolu měli dvě děti, a to dceru Lenku (21. 3. 1930) a syna Josefa (27. 1. 1933). Ztratila tedy rodina starostlivého otce a tatínka. Od té doby se jejich osud začal naplňovat. Brzy přišla mnichovská krize a nacistická okupace. V Židovském muzeu se dochovala řada dokladů, z nichž vyplývá, že dne 9. 12. 1942 byli pod čísly 573, 574, 575 zařazeni do transportu Cg do Terezína (1). Odtud pak 18. května 1944 s čísly 1329, 1330 a 1331 odjeli s transportem Eb (2) do Osvětimi. Neteř Věra Jílková z Prahy uvedla, že pamatuje na jejich příjezd do koncentračního tábora Osvětim v květnu 1944. Po celou dobu pobytu se paní Pollaková o děti vzorně starala a věděla, jaký osud je jim vyměřen. Jejich životy skončily v plynových komorách.

Dr. O. Pollak jako žid se zabýval židovskou otázkou a ztotožňoval se s názory zakladatele sionismu dr. Theodora Herzla (3). Byl však dobrý Čech a nesnášel, kdyby tyto myšlenky musel číst v němčině. Byl přesvědčen, že znovuvybudování židovského státu v Palestině asi bude nezbytné a že se tam otevírají možnosti i pro české Židy, kteří by tam měli najít svoje místo a uplatnění. Neváhal a jel se do Palestiny podívat v roce 1934 spolu s pardubickým Dr. Karlem Krpatou, aby viděl realitu. Je pozoruhodné, že jeho vize se potvrdila dne 14. května 1948, kdy byl založen stát Izrael.

Jde o memento ke smutnému osudu vdovy a dvou dětí za nacistické okupace, jak je zaneseno v kronice pardubické nemocnice.

Dr. Miroslav Vostatek, Bělehradská 271, Pardubice 530 09)

Poznámky:

1) Transport Cg byl vypraven ze střediska Pardubice dne 9. prosince 1942. V den příjezdu do Terezína v něm bylo 606 lidí. V terezínském táboře přežilo 20 lidí a jinde pak 27. Z celkového počtu osob nepřežilo 559 lidí.

2) V transportu z Terezína označeného písmeny Eb bylo 2 500 osob. Děti jsou uvedeny jako Lenka Lea Pollaková a Josef Eduard Pollak. Směřovali do Osvětimi a přežilo jen 273 lidí.

3)       Dr. Theodor Herzl (nar. 12. 5. 1860, + 3. 7. 1904) byl židovský spisovatel, politik a zakladatel sionismu. Pod vlivem Dreyfusovy aféry dospěl k názoru, že je nutné, aby se Židé konstituovali jako národ a založili samostatný stát.

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem