Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

PĚVECKÉ AKTIVITY ZIKMUNDA WINTRA V PARDUBICÍCH

obrázek k článku Dr. Zikmund Winter studoval na pražské univerzitě historii a po absolutoriu působil jako suplent reálky v Pardubicích od 1. října 1873 do 30. září 1874. Učil dějepis, zeměpis, němčinu, v první a páté třídě češtinu a v sedmé třídě logiku, celkem 19 hodin. Byl uznávaným historikem, archivářem, vědcem a spisovatelem. Málokdo ale ví, že měl též krásný školený baryton a svého času se stal oblíbeným pěvcem, kterého milovalo pardubické obecenstvo. V Pardubicích se ubytoval v domě čp. 80, jehož okna vedla na Pernštýnské náměstí na východní stranu. Pilně studoval a připravoval se s přítelem Gustavem Hešem k závěrečné státní zkoušce, kterou vykonal v červnu roku 1874 s prospěchem chvalitebným.

Tehdejší pardubická inteligence se scházívala v některých předních rodinách, např. u poštmistra Krause nebo v oblíbeném hostinci „U Kajetánů" na Pernštýnském náměstí v domě pana Farského. Zde se scházívali hlavně profesoři z pardubických středních škol dr. K. V. Seydler, Antonín Votruba, Gustav Heš, dr. František Cibulka a také pozdější majitel slévárny Josef Prokop.

   Zikmund Winter se zde stravoval, hostinec byl proslaven výbornou kuchyní. Byl v popředí při pořádání zábav a záhy se uplatňoval i na koncertním pódiu v tzv. „dýcháncích" s literárně-hudebním pořadem. Dýchánky byly pořádány profesory a domácím kruhem hudebním, kde vyvíjely horlivou činnost B. Jahnová, choť ředitele gymnázia (skvělá klavíristka), A. Goldsteinová, pozdější vydavatelka Samostatných směrů, _Albína Řeháková, dr. František Cibulka, dr. Leopold Hruš, rytmistr Stulík, pozdější ředitel kůru J. Procházka a další. Hlavním kritikem a organizátorem byl Bedřich Landruk, farář v Lánech nad Doubravou. První takový dýchánek uspořádali Josef Mrňávek a Ferdinand Werner. V Umělecké besedě proběhl v roce 1874 dýchánek s názvem „Hálkův večer". Na těchto dýcháncích účinkoval Winter, měl krásný mohutný hlas, vysoký baryton jemného odstínu a zvláštní barevnosti. Zpíval rád národní písně a nejraději píseň „Zakukala žežulička v lese oboře", za jejíž přednes sklízel bouřlivý aplaus.

   Winter účinkoval v chrámu Sv. Bartoloměje jako sólista při studentských mších. Pardubický kroužek hodlal provést i náročnější díla, hlavně romantických skladatelů, zejména „Písně" Roberta Schumanna. Uspořádání koncertů však postrádalo ženský hlas, a tu pomohla náhoda. Na své obvyklé procházce po hrázi děkanství zaslechl jednoho dne rytmistr Stulík, mistr hudby a zpěvu, líbezný ženský zpěv, který se linul z prvního patra úzkého domu čp. 99. Stulík objevil nový pěvecký talent, umělkyni mimořádných kvalit. Zpěvačkou byla slečna Mary Matiášková, později v roce 1886 provdaná za c.k. místodržitelského koncipistu J. Smutného. V Pardubicích nebyla známa, protože často dlela u svých sester, které bydlely mimo město. Žila v přísném soukromí, nevycházela ven a zpívala obyčejně večer. Všichni ctitelé Roberta Schumanna měli radost, když se dozvěděli o nové pěvecké hvězdě, která měla schopnost zpívat i nejobtížnější umělé písně.

   Na jaře roku 1874 bylo uspořádáno matiné, na kterém byly uvedeny Schumannovy písně z cyklu „Dichterliebe" a „Frauenliebe", a to v originálním německém jazyce. Smetanovi pak pardubičtí vzdali hold uvedením „Prodané nevěsty" v koncertním provedení v režii a za pomoci „Pěvecké jednoty Ludmila". Matiné na Schumannovu počest, které se k podivení obecenstva uskutečnilo ve 12 hodin, organizoval po hospodářské stránce prof. Ant. Votruba a kromě jiných účinkovali Zikmund Winter a slečna Matiášková, na klavír doprovázela pěvce paní Jahnová. Účinkující i publikum se sjížděli kočáry na „Veselku". Kromě místní honorace přijeli i vážení hosté z blízkých měst, z Chrudimi dr. Pippich a posluchači z Hradce Králové. Každý z posluchačů byl okouzlen, zvláště když Zikmund Winter přidal píseň Die rothe Hanne. Toto matiné bylo jediným tohoto druhu koncertně v Pardubicích provedené.

   Po odchodu z města Zikmund Winter Pardubice navštěvoval jen málokdy. Uskutečnil však zde přednášku „Sociální poměry našeho řemeslnictva ve 14. století". Ohlas na ni byl vlažný a Wintera tato skutečnost velmi mrzela, přesto však vzpomínal na svá mladá léta a umělecké působení v Pardubicích s dojetím a láskou.

  3. dubna 1895 byl Winter jmenován čestným členem městského muzea a 6. srpna 1912 byla po Mistrovi nazvána jedna z pardubických ulic.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem