Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Družba míří na sever

obrázek k článku V našem pravidelném seriálu dnes představujeme v pořadí třetího partnera Pardubic, švédské město Skellefteá.
Skellefteá by měla být městem studeným, nehostinným a profukovaným větrem. Leží totiž na stejné zeměpisné šířce jako Fairbanks na Aljašce či Gothaab v Grónsku. Naštěstí však Golfský proud omývající Skandinávský poloostrov umožňuje, aby se obyvatelé Skelleftei těšili z teplých a slunečných let a příjemných suchých (i když studených) zim. Navzdory severní poloze tady na jaře kvetou stromy a na podzim se sklízí úroda.
Skellefteá leží v severovýchodním Švédsku na pobřeží Baltického moře u Botnického zálivu, asi 800 km na sever od Stockholmu. To je ovšem jen hodina letu z moderního skellefteáského letiště. Na východě spojuje město s Finskem trajekt, na západě vede stříbrná dálnice přes hory do Norska. Ovšem extrémně rychlé spojení se světem představuje skellfteáský superpočítač, propojený nejen na síť národní, ale pomocí satelitu i na superpočítačovou síť USA.
Skelleftei se někdy říká „zlaté město" pro velká naleziště zlata. Ve městě a připojených obcích žije 76.000 obyvatel v rozlehlé oblasti s vyspělým hutnickým, strojírenským, petrochemickým a potravinářským průmyslem. Skellefteá je dnes největší průmyslovou aglomerací severního Švédska. Na druhé straně má ale ohromné množství rekreačních středisek městských i klubových a celá příměstská oblast, protkaná jezery a plážemi, poskytuje možnost bohatého sportovního vyžití nejen domácím obyvatelům, ale i tisícům turistů, kteří sem každoročně přijíždějí. Koná se tady také řada významných sportovních akcí nadregionálního významu. V roce 1989 tady bylo mistrovství světa v šachu a v roce 1990 světový šampionát v orientačním běhu na lyžích. Start cyklistického závodu Postgiro Open nebo každoroční půlnoční lyžařský maratón a další podobné akce svědčí o sportovní tradici města.
Také kultura má v něm velké možnosti rozvoje. Hudba, divadlo, výtvarné umění, folklór, literatura, film či tanec jsou tady dostupné v jakékoliv formě, kterou je možno si jen představit. Svědčí o tom několik divadelních scén, koncertní síně, muzea, galerie i kulturní klubová zařízení.

Jak už to někdy bývá, ke vzniku družby mezi Pardubicemi a Skellefteou došlo vlastně náhodou. Stalo se tak při příležitosti jednoho ze zájezdů hokejistů Tesly Pardubice do Švédska skoro před 30 lety. První oficiální návštěva pardubické delegace se uskutečnila v dubnu 1968, kdy na počest uzavření družby byl naším velvyslanectvím ve Švédsku zorganizován ve Skelleftei „Československý týden obchodu a kultury". Při této příležitosti byla také podepsána partnerská smlouva, kterou za Pardubice potvrdil vedoucí delegace tehdejší předseda MěstNV František Sluka a za švédskou stranu starosta města Skellefteá Gunnar Nilsson.
I když vzdálenost mezi oběma partnerskými městy je úctyhodná, navzdory těm 2.500 km se akce družebních styků uskutečňují i dvakrát do roka. Nemůžeme je samozřejmě vyjmenovat všechny, za ta celá léta se jich uskutečnilo mnoho, ale podívejme se alespoň na ty úplně první a naopak zase na poslední.
Úroveň a výsledky dubnové pardubické návštěvy v roce 1968 byly hodnoceny velmi kladně a celá akce měla velký ohlas nejen na obou velvyslanectvích, ale i v novinách a švédském rozhlase. Posluchače u nás informovaly pražské Rozhlasové noviny.
Tentýž rok na rozhraní července a srpna přijel do Pardubic vedoucí „Informační služby města Skellefteá" pan Bo Nordin na výměnu zkušeností a také aby blíže projednal program pobytu oficiální delegace města Skellefteá v září. Přípravy „Švédského týdne" v Pardubicích však narušily srpnové události roku 1968. Avšak navzdory zcela mimořádným okolnostem se v jednání pokračovalo a Švédové to dovedli ocenit. Švédští přátelé nevynechali jedinou příležitost vyjádřit nám své sympatie a morální podporu. Dne 24. srpna 1968 dorazil do Pardubic vagón se švédskými výstavami.
„Švédský týden" v Pardubicích v září roku 1968, jehož se zúčastnil švédský velvyslanec pan H. Bagge a další diplomatičtí hosté, měl opravdový úspěch. Zvláště se líbilo všech pět švédských výstav, které návštěvníky informovaly o historii, současnosti a budoucnosti města a o úrovni výtvarného umění dospělých i dětí. Při příležitosti „Švédského týdne" v Pardubicích v září roku 1968 byl starosta města Skellefteá Gunnar Nilson jmenován čestným občanem Pardubic.
To byl tedy počátek družebních styků s tímto severským partnerem. Ohlédněme se ještě krátce za akcemi uskutečněnými v posledních dvou letech. V roce 1994 se folklórního festivalu v Pardubicích zúčastnil švédský soubor „Guldstalaget" ze Skelleftei a náš soubor „Karmazín" hostoval na folklórním festivalu ve švédském Burea.
V loňském roce se dětské taneční divadlo při ZUŠ npor. Eliáše zúčastnilo oslav 150 let založení města Skellefteá a uvedlo zde několik svých představení. Největší úspěch, jak jinak, měla pohádka „Sněhová královna" H. Ch. Andersena. Zástupci města Skellefteá na oplátku loni přijeli do Pardubic na Městský festival a na Velkou pardubickou.
Zajímavým bodem spolupráce měst Skellefteá a Pardubice je skutečnost, že tamní firma SKELLET BREWERY již více než rok dováží do Skelleftei pardubické pivo „Pernštejn". U příležitosti 150. výročí založení švédského města se tady „Pernštejn" prodával se zvláštními etiketami k tomuto jubileu. Dodejme ještě na závěr, že spolumajiteli této firmy ze Skelleftei jsou známí švédští tenisté Mats Willander a Joakim Nystróm.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem