Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Z historie Pardubicka

obrázek k článku Pardubicko bylo osídleno od pradávna. V prvé polovině druhého tisíciletí před naším letopočtem sahala do východních Čech starší doba bronzová únětickou kulturou, pak slezská kultura. Na ně navazovala halštatská kultura starší doby železné, na našem území nazvaná kulturou platěnickou podle pohřebiště u Platěnic.

Sídliště Pordobice existovalo již ve 12. století nebo počátkem 13. století, jak dosvědčuje svatojilské patrocinium pardubického kostela. Někdy za krále Vratislava založil jeho dvořan Mikulec na Pardubicku benediktinské řeholní místo břevnovského kláštera, které král Vratislav povýšil na opatství a daroval mu vinici v Osicích se dvěma vinaři. Vinice je v urbáři pardubického panství zapsána ještě na začátku 16. století. Později zanikla, avšak v tereziánském katastru je jedna polní trať zvána „pod vinicí“. Podle její polohy v katastrální mapě z 19. století byla na svahu pod kostelem. Byla to poloha příhodná pro pěstování  vína a nepochybně to byla vinice v Osicích darovaná králem Vratislavem opatovickému klášteru. Povědomí o této vinici se udrželo až do současné doby, neboť JZD v roce 1970 vysázelo na tom místě vinnou révu. Pokus se však zřejmě pro nedostatek zkušeností nezdařil a vinice byla zrušena.

Ve 14. století je majitelem „Pordobic“ Arnošt z Hostýně, který je v roce 1332 postoupil křižovníkům. Od začátku 14. století vládli na Pardubicku Malovcové, z nichž pocházel Arnošt z Pardubic, který se zřejmě přičinil o povýšení Pardubic na město.

Panství opatovického kláštera v močálovitém labském oblouku mělo postupně na 50 vesnic. Na počátku husitských válek byl opatovický klášter obléhán Hradeckými, kteří však byli u Opatovického kláštera poraženi. Teprve když přitáhli Táboři a Jan Žižka, byl klášter dobyt a rozbořen. Po husitských válkách dal císař panství kláštera s asi 50 vesnicemi a Kunětickou horou za 4500 kop do zástavy vítězi od Lipan Diviši Bořkovi z Miletínka, který dalšími zástavami a koupí Pardubic s tvrzí a příslušnými vesnicemi od Jana Hlaváče z Ronova a Mitrova se stal zakladatelem pardubického panství v mezích, v nichž se udrželo s nevelkými změnami 400 let.

Snad již v roce 1464 držel Kunětickou horu s panstvím král Jiří, který je převedl na syny Viktorina, Jindřicha a Hynka, knížata Minstrberská, a Bočka z Kunštátu. Asi v roce 1492 bylo řízení panství přeneseno z Kunětické hory do Pardubic.

Byla to doba zakládání rybníků zejména působením Václava Zahrádky ze Zahrádky. Mimořádný rozkvět rybnikářství nastal za Pernštejnů. Ještě na mapě pardubického panství Jiřího Matouše Vischera z roku 1688 je uvedeno 225 rybníků. V roce 1592 zahájil Vilém z Pernštejna jednání o získání pardubického panství proplácením zástav se souhlasem krále Vladislava a usiloval ještě o jeho rozšíření. V roce 1507 získal za 8000 kop statek Čeňka Dašického z Barchova v Dašicích (tvrz a městečko s několika vesnicemi).

Východní Čechy nebyly válkou přímo dotčeny. Habsburkové však neustále někde válčili – tehdy zejména s Turky. Platily se válečné daně, konaly se mustrunky – jakési odvody. Například v roce 1594 šel na Pardubicku na vojnu každý desátý dospělý muž.

Přesto po bouřlivém 15. století bylo 16. století dobou hospodářského rozvoje. Byla dokonce činěna opatření proti přepychu venkovských žen. Zakazovalo se nošení šatů z drahých látek, zlatem vyšívaných čepců, nošení kožešin a šperků. O dodržování těchto zákazů lze mít pochybnosti.

Když se pardubické panství stalo majetkem koruny, císař Rudolf II. přenesl v roce 1602 právo podací na arcibiskupa, aby na komorních panstvích provedl obrácení lidu ke katolické konfesi. Arcibiskup pak na farách prosazoval katolické kněze. Většina obyvatelstva zůstala však před Bílou Horou nekatolická.

Vrchnosti obdělávaly přímo málo půdy. Dvory měly jen pro krytí vlastní potřeby. Roboty poddané nijak nezatěžovaly. Robotovalo se zejména při sklizni, často jen o senách. Orné roboty byly nepatrné nebo vůbec žádné. Například v Opatovicích „jest robota síci na lukách a hrabati“ ženná robota byla přeměněna na plat v penězích. V Osicích, kde byla vinice darovaná králem Vratislavem opatovickému klášteru, je „ robota ženná, konopě trhání, sena voziti 3/4 z lánu 2 vozy“.

Protože požadavky na roboty byly malé, byl na Pardubicku pohyb obyvatelstva volný. Lidé odcházeli za prací, učit se řemeslu, ženit se. Přitahovalo je tehdy zejména politické a hospodářské středisko kraje Chrudim a její okolí.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem