Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Kulturní život v Pardubicích v roce 1945

obrázek k článku Kulturní život v Pardubicích měl v roce 1945 dvě výrazně odlišná období. Do počátku května 1945 doznívala protektorátní doba a po vzniku nového Československa se začala bouřlivě rozvíjet nová, ryze česká demokratická osvěta a kultura.
Blížící se konec války dodal odvahu kulturním pracovníkům, jejich vystoupení jsou naplněna vlasteneckým duchem, i když otevřeně proti okupantům přece jen vystoupit nemohli. Pardubické orchestrální sdružení uspořádalo koncert skladeb Antonína Dvořáka, dokonce i Slovanské tance. Pouze škola Národní odborové ústředny zaměstnanců zůstala u protektorátní osvěty, uspořádala nic neříkající kurs psaní strojem, těsnopisu a úsporného vaření.
J. Plavec přednesl přednášku o J. B. Foerstrovi a v akci Umění všem byl přednesen Máchův Máj. V městském divadle byl uspořádán večer písní, tanců, humoru a hudby Rozmarné léto. Bylo to ve skutečnosti symbolické uvítání osvobození a konce války.

S velkým elánem vystoupilo ve dnech osvobození do kulturního dění Východočeské divadlo, které si naplánovalo pro sezónu 1945/1946 uvedení 35 premiér. Na scénu uvedlo především hry českých klasiků - díla světového významu. Pro střední školy se organizovalo dopolední představení. Herci si často sami malovali kulisy, na zájezdy jezdili vlakem, často nevytopeným, nákladním automobilem apod. K nové aktivitě se hlásily i další soubory. Ochotnická scéna Husova sboru. Ochotnický spolek - kolektiv mladých. Sdružení divadelních ochotníků ve Studánce a v Sezemicích spolek J. K. Tyla, který uvedl během roku 1945 7 her. 25. prosince se v Sezemicích hrála Matka od K. Čapka. Kulturní život ožil také v Přelouči a v Bohdanči.
V Pardubicích působí ještě pěvecký spolek Pernštýn a ženský zpěváčky spolek Ludmila. Aktivně se projevilo také Pěvecké sdružení českých učitelek, záhy přejmenované na Sdružení východočeských učitelek, vedené dirigentem Josefem Plavcem. Z let válečných se udrželo Pardubické orchestrální sdružení, které uspořádalo koncert ve prospěch školy v Křížově (Krucemburku), zničené v posledních dnech války. Svá vystoupení mělo i Pardubické pěvecké okteto. Na zájezd přijelo do Pardubic Zemské oblastní divadlo v Liberci. Angažovanou činnost vyvíjela ještě celá řada dalších spolků, například Družstvo pro postavení kulturního domu. Okresní myslivecký spolek. Jednota slovanských žen. Spolek přátel gymnázia v Pardubicích a Klub přátel velkých Pardubic, jenž zřídil pobočku i v Praze. Klub si stanovil program - spolupracovat na nové výstavbě Pardubic.
Také pardubická knihovna zahájila novou činnost, z války vyšly její knižní fondy značně oslabeny, mnoho svazků demokratické, humanistické a pokrokové literatury bylo za okupace vyřazeno, knihovna měla jen 20 000 svazků, ale v roce 1947 již 31 638 a návštěva čtenářů stoupla v roce 1947 na 10 796.
V Pardubicích působil také Spolek výtvarných umělců východočeských, ve kterém se sdružili F. V. Danihelka, S. Havrlík, O. Karel, B. Lonek, L Pejchl, F. Veselý, J. V. Salavec, sochař M. Baše, architekti K. Řepa, K. Kalvoda, M. Návesník a V. Fanta.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem