Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Matějčkova radost zůstává

obrázek k článku Mnohé rodiny se o "dušičkách" 2004 nejen modlily za své blízké a příbuzné, nýbrž do svých přímluv zahrnuly i nestora české dětské psychologie, rádce několika generací rodičů a chápavého přítele dětí, Zdeňka Matějčka. Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc., zemřel po dlouhé těžké nemoci 26. října ve věku dvaaosmdesáti let.


Matějček si získal renomé nejen díky svým odborným kvalitám (např. publikacím Co kdy a jak ve výchově dětí, Rodiče a děti, Po dobrém, nebo po zlém?, Vývojové poruchy čtení aj.), ale i schopností vědecké poznatky popularizovat. Nedílnou součástí jeho osobnosti byl vlídný a hřejivý úsměv, kterým vzbuzoval důvěru a kolem sebe rozdával tolik potřebnou

naději. Matějčkova úsměvu si nemohli nepovšimnout ani jeho "odpůrci": "Blafat v televizi a usmívat se jako Matýsek to jo, ale abys ozdobyl okna při májových oslavách to je těžká věc pro tebe" - zněl třeba jeden z anonymů, které za minulého režimu pan profesor dostával. (Citováno podle životopis- ného rozhovoru se Z. Matějčkem Naděje není v kouzlech - pozn. Red.).

Matějček se narodil v roce 1922 v rodině ředitele kladrubského hřebčince: zdejší bělouši pro něho byli samozřejmou kulisou mládí. Vrozené postižení nohy již záhy malého Zdeňka seznámilo s atmosférou dětských nemocnic a sanatorií. Později vystudoval pardubické gymnázium a potom Filozofickou fakultu UK v Praze. Nikdy neskrýval, že je hluboce věřícím evangelíkem. V psychiatrické praxi na sebe poprvé výrazně upozornil v roce 1963, kdy se spolupracovníky natočil dokument Děti bez lásky. Snímek, který zachycoval zaostávání a deprivace ústavních dětí, straničtí představitelé zakázali, ale na filmovém bienále v Benátkách získal hned tři ceny. Mezinárodního ohlasu se dostalo i knize Psychická deprivace (spolu s Josefem Langmeierem), která vyšla nejen v Austrálii a USA, ale i v SSSR. "To byl největší úspěch našeho života - prorazit v zemi, kde byla takřka po sedmdesát let kolektivní výchova součástí státní ideologie", hodnotil později tento krok Matějček.

Matějčkova práce také vedla k přijetí zákona o rodině a byl i u otevření první československé SOS vesničky. Spolupracoval se světovou zdravotnickou organizací a UNESCO na projektech věnovaným nechtěným dětem, dětem alkoholiků a dětem s lehkou mozkovou dysfunkcí. Svou více než padesátiletou soustavnou činností Zdeněk Matějček vytvořil ucelenou školu dětské psychologie, v posledních letech získal řadu čestných doktorátů a odborných ocenění.

Své poslední projekty však už dokončit nestihl.

Dopsal ještě svou nejnovější. knihu Rodičům na nejhezčí cestu, ale už se nemohl zúčastnit její prezentace. Na internetových stránkách www.vira.cz byl s ním připravován on:'line rozhovor, který byl kvůli profesorově hospitalizaci nejprve odložen, ale i tak nakonec zůstaly zaslané dotazy bez odpovědí. V okamžiku zveřejnění zprávy o úmrtí pana profesora byly otázky vystřídány osobními vyznáními mnoha lidí: ,Děkujeme Vám za nás mnohé, které jsme se potýkaly s výchovou svých dětí, a nevěděly, kudy dál. Děkujeme Vám za naději, kterou jste nám vléval ve chvílích bezradnosti. Věříme, že již nyní na vše pohlížíte s definitivním nadhledem a radostí, která z Vašeho projevu vždy prýštila', psaly například tři maminky z Olomouce. ,Se svým prvním děťátkem v bříšku, celý den ponořená do četby jedné v Vašich knih, mě zaskočila zpráva, že jste odešel z tohoto světa. Alespoň tedy touto cestou velké díky za Vaše publikace, životní moudrost a naději, že rodina má smysl i v této době', svěřila se serveru www.vira.cz Pavla Nagy.

Když jsem ze schůzky s panem profesorem z Psychiatrického centra Praha odcházela, připomněl ještě svou zálibu ve včelařství: "Ohromě mě baví příroda. Když vidím, jak jdou včely pilné, říkám si: Važme si toho, je to jediný případ, kdy na nás někdo dělá".

Bereme-li vážně slova Kréda ,Věřím ve společenství svatých', pak můžeme předpokládat že i na nás teď někdo ,dělá'. Matějčkův úsměv a činorodost mu rozhodně nenechají zahálet.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem