Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pardubické kostely - Malovaná okna

obrázek k článku Samostatnou kapitolu kostelů a chrámů tvoří jejich malovaná okna Malíři se malbou na sklo zabývají od začátku románského období. První okna se patrně zasklívala do dřevěné kostry. Není přesně známo, kdy se ke spojování různobarevných sklíček začalo používat olova. V románské době se na okenní skla nemalovaly ornamenty a figurální motivy, ale vyřezávala se sklíčka v barvách odpovídajících jednotlivým částem kompozice. Potom se spojovala v průhlednou mozaiku olovem, které svým temným zabarvením zdůrazňovalo obrysy kreseb. Tento obtížný způsob měl tu výhodu, že se obešel bez nanášení hlinkových barev, jichž se používá dnes a které porušují průhlednost skla.
Tato malovaná okna okouzlují svojí krásou a dotvářejí celkový interiér kostelů. Slabé světlo, které jimi proniká, ještě více zdůrazňuje onu barevnost jednotlivých výjevů. Dá se říci, že působí i psychicky a zvyšují tajemnou atmosféru uvnitř kostela. Vzdejme hold tehdejším mistrům, kteří dokázali takováto díla vytvořit Jedním z nich byl akademický malíř Ludvík Vacátko, který žil v letech 1873 -1956 a je rovněž uveden v souboru KPP "Pardubický Slavín". Vytvoření takového krásného a náročného díla bylo jistě finančně velmi náročné. Našlo se však dosti dárců, kteří byli ochotni přispět. Byli to zámožní měšťané a někdy i prostí lidé, kteří své úspory věnovali pro tento účel, jak o tom svědčí nápisy na těchto oknech s uvedeným věnováním.Tato věnování jsou vlastně jakýmisi pamětními deskami. Svým způsobem navazují na soubory "Pamětní desky a pomníky Pardubicka", které jsem již zpracoval.

Toto byl také hlavní důvod, který mě vedl ke zpracování této zajímavosti. Prostudoval jsem dobovou literaturu, ale až na malou zmínku prof.J.Sakaře v jeho díle není o této záležitosti nikde psáno. Pro přehled uvádím tato okna vždy od vstupu do kostela po obvodu zleva doprava tak, jak jsou vyznačena ve schematickém plánku. V textu uvádím namalovaný motiv, doslovný text věnování a autory návrhů. Text věnování je uveden v uvozovkách. Při zpracování jsem využil, tak jak jsem již uvedl, dílo "Staré Pardubice" od J.Sakaře, pokud se týká navrhovatelů a dodavatelů těchto malovaných oken. Děkuji panu kanovníkovi P.A.Kindermannovi za označení jednotlivých maleb v kostele sv. Bartoloměje a kostele Zvěstování Panny Marie, panu Metelkovi za umožnění prohlídky kostelů sv. Jana Křtitele a Panny Marie sedmibolestné.

Text i obrázky autor.

Kostel sv. Bartoloměje
č.1 Kristus
v horní části vstupních dveří.
Návrh: Mistr Šír - Provedla dilna A.Hepnara - Teplice v Č.
"Věnovala rodina Hůttmanova". č.2 Sv. Cyril, Marek, Matouš, Lukái, Jan a sv. Metoděj
Skupina šesti okének v průčelí nad vstupními dveřmi.
Návrh A. Háusler - provedla dílna Škardova z Brna. č.3 Sv. Josef s Ježíikem
Návrh A. Háusler
"K oslavě sv. Josefa darovala rodina Kučerova a Maškova L.P. 1925". č.4 Sv. Frantiiek a AneZka
V horní části doplněno motivem Pardubic. Návrh: A. Háusler
"Památce svých drahých rodičů věnuje rodina V. Mrázků L.P. 1925". č.5 Sv. Jan Nepomucký a Anna
V horní části doplněno motivem Pardubic Návrh: A. Háusler
"Ku cti a chvále sv. Jana Nepomuckého a sv. Anny věnuje Anna Šafaříková v Pardubicích". č.6 Sv.Jiří a Alois
V horní části doplněno motivem Kunětické hory Návrh: A. Háusler
"Věnoval vysokorodý pan patron děkanský chrámu Páně, svobodný pán Dr. Richard Drasche z Wartinbergu 1913". 6.7 Sv. Julius a Alois
V horní části doplněno motivem zámku. Návrh: A. Háusler
"Pro zvelebení jména Božího věnuje Kateřina Hůbnerová 1913". č.8 Panna Marie a Sv.Josef
Návrh : A. Háusler.
"K uctění Panny Marie a sv. Josefa věnuje Marie Zajíčková rozená Bažantové". č.9 Sv. Václav a Ludmila
V horní části doplněno motivem zámku. Návrh: A.Háusler
"K uctění památky Václava Lavičky c.k. profesora v Pardubicích
věnuje Josefa Lavičková choť". č.10 Madona
Návrh Mikoláš Aleš.
Daroval B. Dvořák 1/ č.11 Navitívení Panny Marie
Návrh: A. Háusler - provedla dílna Škardova z Brna
"Ku cti požehnané mezi ženami - nákladem dobrodinců opatřila Mariánská
družina 1925".
č.12 Sv. Petr a Pavel
Návrh: A. Háusler - provedla dílna Škardova z Brna
"Ku cti a chvále sv. Petra věnuje Pavlína Vranešičová v Pardubicích". č.13 Marie Magdalena
Návrh: A.Háusler - provedla dílna Škardova z Brna.
"Ku cti a ochraně Boží věnuje rodina Václava Mrázka 1925".
Text věnování na všech těchto oknech je uveden vždy ve spodní části.
1/ Stejný obraz Madony je v malovaném okně v kamenné vile v Bulharské ulici. Má nápis "Sv.Maria - M.Aleš 1912". Provedla dílna E.Škarda Brno.

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP číslo 5-6, rok 1995
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem