Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Znovu o pomníku TGM v Pardubicích

obrázek k článku Jak je širší veřejnosti známo, vznikla roku 1990 při Magistrátu města Pardubic komise pro obnovení pomníku prvního presidenta Československé republiky T.G.Masaryka v Pardubicích. Pamětníci vědí, že základní kámen pomníku byl položen r.1926, vlastní pomník-krásné umělecké dílo sochaře Otakara Španiela (1881-1955), profesora AVU-byl odhalen v říjnu 1921 za osobní účasti F.Udržala. První impuls k postavení pomníku vyšel v srpnu 1921 od rot-mistra ruských legií Václava Kodeta. V září 1921 bylo ustanoveno Družstvo pro postavení pomníku, v němž pracovali kromě V.Kodeta další rotmistři čs.armády. Od roku 1925 byli členy Družstva pod předsednictvím E.Hlavatého a později J.Kroužela i zástupci města a okresu. Město Pardubice přispělo tehdy k dobrovolným sbírkám občanů částkou 10 000 Kč.
Architektonickým spolupracovníkem prof .O.Španiela byl arch.B.Píchá, který pomník vhodně zakomponoval do prostoru náměstí Legií. Celkový náklad na pomník z mrákotínské žuly i úpravu parku si tehdy vyžádal 421 000 Kč. Délka pomníku byla 6,70 m,šířka 3,70 m, nejvyšší bod pomníku byl 9,30 m. Samostatná socha, provedená v bronzu, byla vysoká 4 m 50 cm, její váha činila 1300 kg. Socha TGM byla odstraněna v období Protektorátu v noci z 26. na 27.dubna 1940. Okolnosti jejího odstranění popsal sugestivně rtm.Kodet v roce 1945. Tento ojedinělý dokument otisknou letos laskavostí p.B.Wagnera v plném znění Zprávy Klubu přátel Pardubicka. Činnost Družstva pro obnovení pomníku byla oživena znovu v roce 1945 a 1968, kdy dobrovolnými sbírkami byly opět shromážděny finance. Přišlo však období poinvazní "normalizace". Kamenná část pomníku byla odstraněna 3.září 1974 komunistickým režimem (v období funkce předsedy Mést NV ing.J.Klimeše ). Bohužel bližší okolnosti tohoto činu zatím nikdo nepopsal. Prosíme tedy pamětníky či svědky z roku 1974, aby se přihlásili na adrese autora tohoto článku, jež je připojena dole.
Roku 1990-brzy po listopadové revoluci-se podařilo osadit na základech bývalého pomníku na náměstí Legií provizorní pamětní desku, u níž se pravidelně konají pietní vzpomínky na presidenta-Osvoboditele. Díky iniciativě okresního tajemníka Svazu bojovníků za svobodu p.F.Šejvla se podařilo letos obnovit jednání komise pro obnovu pomníku TGM v Pardubicích. Komise po jednáních s paní primátorkou ing.H.Demlovou, p.náměstkem J.Zítkem a vedoucím oddělení kultury MmP Mgr.l.Klečkou dospěla k závěru iniciovat v Pardubicích ustavení místní pobočky Masarykovy společnosti. Tato společnost bude v Pardubicích organizovat osvětovou a přednáškovou činnost v duchu idejí TGM a m.j. jako právní subjekt bude usilovat o obnovu pomníku TGM. Město Pardubice slíbilo této společnosti opět základní vklad jako ve 20.letech. Diky panu J.Píšovi se po neúspěšném hledání sádrového modelu sochy v sochařském oddělení Národní galerie na Zbratislavi podařilo tento model o výšce 118 cm objevit dne 16.3.1994 v depozitářích Městského muzea v Jaroměři, v kterémžto městě se O.Španiel narodil. Přípravný výbor Masarykovy společnosti se bude snažit o zapůjčení tohoto modelu do Pardubic. Pilní členové přípravného výboru B.Wanger, J.Píša, F.Šejvl a JUDr.V.Burian povedou další jednání v této věci a prosí všechny zájemce o práci ve výboru, kteří by chtěli a mohli pomoci i při obnovení pomníku TGM v Pardubicích, aby se přihlásili na sekretariátu SBS v Labské ulici č.594(tel.511 388). Přípravný výbor děkuje touto cestou Magistrátu města Pardubic za organizační pomoc, morální i finanční podporu této akce. Výbor bude v brzké době kontaktovat politické strany, finanční ústavy, společenské organizace, kulturní instituce, školy i jednotlivce ve věci sponzorství. Je velmi potěšitelné, že sbírkovou akci zahájila na výzvu čestného občana Pardubic p.Mirko Janečka v "Kanadských listech" i pobočka Klubu přátel Pardubicka v Kanadě. Věříme ve stejné pochopení i u občanů našeho města. Udělejme vše pro to, aby po rekonstrukci ulic Havlíčkovy a Štefánikovy se zaskvělo v původní architektonické i umělecké hodnotě i náměstí Legií.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem