Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Výstava fotografií Rudolfa Brunera - Dvořáka v Přelouči

obrázek k článku Ve dnech 3. až 16. září 1996 proběhla v Klubu kultury v Přelouči pod názvem „KRÁSNÉ ČASY" výstava fotografií přeloučského rodáka Rudolfa BRUNERA - DVOŘÁKA. Výstavu městu Přelouč zapůjčilo Národní technické muzeum v Praze. Autoři výstavy - pracovníci NTM dr. Jan Hozák a mgr. Pavel Scheufler zde představili více než 200 fotografií z rozsáh¬lého díla fotografova, které zachycuje život a atmosféru doby především na přelomu 19. a 20. století až do začátu 1. světové války, doby nazývané také „belle époque" Výstava je koncipována jako putovní a proto po jejím první představení ve výstavní síni Nár. tech. muzea v Praze v září až listopadu loňského roku mají možnost shlédnout ji i v jiných městech republiky, přičemž se počítá s její prezentací i v zahraničí. Rudolf Bruner - Dvořák Narodil se v Přelouči 2. 7. 1864 jako druhý syn místního krejčího Václava Brunera. V sedmnácti letech měl vážný úraz, který ho fyzicky poznamenal na celý život. Snad také proto, aby mu usnadnil uplatnění se v životě, vzal ho s sebou do Mnichova jeho starší bratr František (studoval v Mnichově od r. 1883 malířskou akademii - později známý a vynikající malíř), kde ho nechal vyučit u tamějšího fotografa Carla Teuffela.
Po vyučení v r. 1887 si Rudolf zřídil v rodném domě v Přelouči fotoateliér, kde působil do roku 1889, kdy se celá rodina Brunerů přestěhovala do Prahy. V novém prostředí zcela opustil portrétní fotografii a věnoval se tzv. „fotografii momentní", tzn. zachycoval pohybové pouliční scény (dnes bychom nazvali tuto praxi - fotoreportáž).
Rozsah jeho „reportážní" činnosti byl široký; fotografoval různé společenské akce, jako dostihy, hony apod., zachytil na svých snímcích např. cestu prvního automobilu v Praze a počátky tramvajové dopravy, zajímal se o různé začínající sporty jako tenis, lyžování, cyklistiku a na svých cestách pořizoval snímky různých etnik, jak to dokumentuje soubor jeho fotografií z Bosny.
Ale především se R. Bruner - Dvořák dokázal díky své řemeslné dovednosti prosadit i ve vysokých společenských kruzích. Po úspěšném zveřejňování snímků z Jubilejní výstavy v Praze r. 1891 a několika zdařilých záběrech z honů navázal kontakty s tehdejším následníkem trůnu Františkem Ferdinandem ďEste a stal se jeho komorním fotografem. Tak se dostal i do blízkosti císařského dvora, takže měl možnost fotografovat při různých příležitostech nejen následníka trůnu a jeho rodinu, ale často zachycoval na svých snímcích císaře Františka Josefa I. ať již při různých vojenských manévrech nebo při státních návštěvách. Bruner fotografoval i mnohé evropské monarchy, jako srbského krále Petara I., německého císaře Viléma II. a jiné.
Rudolf Bruner - Dvořák byl průkopníkem „momentní fotografie" v českých zemích a vlastně zakladatelem reportážní fotografie u nás. Své snímky uveřejňoval nejprve r. 1891 ve výstavním deníku PRAHA a od r. 1904 v nově založeném ilustrovaném časopisu „Český svět", později pak i ve vídeňském listu „Ósterreichs llustrierte Zeitung".
První světová válka znamenala přerušení úspěšné činnosti R. Brunera -Dvořáka především na poli jeho oblíbené momentní fotografie. Nedokázal se také vyrovnat s novými poměry v Evropě. Zklamán stavem a politickými změnami ustupuje do pozadí a po skončení 1. světové války přebírá vedení ateliéru jeho o 17 let mladší bratr Jaroslav, který se u něho fotografování vyučil a po mnoho let byl jeho společníkem. On sám postupně upadal do zapomnění a když 30. října 1921 v Praze zemřel, nevěnovaly žádné noviny ani odborný fotografický tisk úmrtí jednoho ze zakladatelů české fotografie ani řádku.
Je proto velice záslužným činem autorů výstavy a především obsáhlé monografie „KRÁSNÉ ČASY- Rudolf Bruner - Dvořák, momentní fotograf", že vracejí tohoto „velikána české fotografie" do povědomí naší široké, nejen odborné veřejnosti a v historii vývoje fotografování ho tak zařadili na zasloužené čestné místo.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem