Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

50 let školy na Višňovce

obrázek k článku Ve středu 1. prosince 2010 oslavila půl století trvání Základní škola na Benešově náměstí. Slavnostního setkání v tělocvičně školy se zúčastnil náměstek primátorky pan Jindřich Tauber, zástupci krajského úřadu i městského obvodu a samozřejmě bývalí i současní pedagogové.
Pořad moderovala ředitelka ZŠ paní Ema Jičínská s jednou žákyní a vystoupili v něm žáci, druháky počínaje a deváťáky konče. Zahájily dívky se strhujícím kankánem, který později se stejnou vervou zopakovaly i jejich učitelky. Malí žáčkové a žákyňky pak vystoupili s dojemnými hranými a zpívanými pásmy pohádek i country tanci a vyspělí borci s akrobatickými přeskoky. Po prohlídce moderních učeben následovalo neformální setkání, kde vzpomínky nebraly konce.
V průběhu slavnosti byli oceněni bývalí ředitelé Zdeněk Macl, Jaromír Hanik, Karel Žemlička a vzpomenuti i ti nepřítomní. Stejného uznání se dostalo věrným učitelkám.
Z ročenky vydané k výročí se dozvídáme, že budova školy byla zkolaudována v srpnu 1960 a od 1. září se v ní učilo, i když ještě nebyla dostavěna krajní schodiště. Prvním ředitelem byl Bohumil Weiner a na konci prvního školního roku měl ve sboru 40 vyučujících a v 27 třídách 975 žáků. Deset tříd bylo cvičných pro studenty Pedagogického institutu v Pardubicích. Sedm let vedl školu Vladimír Řeřucha, čtrnáct Eva Šmídova.

Díky iniciativě dalšího ředitele Mírumila Janyho a vedoucího trenéra atletiky Dynama Radovana Brože vznikly v roce 1972 sportovní třídy se zaměřením na atletiku. Do tříd se prováděly talentové zkoušky, kterých se v v těch letech zúčastňovalo také na 400 žáků 5. tříd pardubických škol. Na sportovní přípravě (5 hodin týdně plus tréninkové jednotky podle věku) se podíleli tělocvikáři školy, trenéři z povolání i dobrovolní. Cílem výchovy bylo ovlivnit prostřednictvím sportu život žáků. Ti nejlepší potom pokračovali v tréninkových střediskách mládeže, střediskách vrcholového sportu, od r. 1984 na Sportovním gymnáziu v Pardubicích. Výčet medailí na republikových mistrovstvích, stejně jako reprezentačních startů by byl nekonečný, ze světových připomeňme stříbrnou Jaroslava Hedvička na MS juniorů (17 let) v osmiboji a bronzovou Lukáše Patery také v osmiboji na MS devatenáctiletých. Že obě světové medaile byly právě ve vícebojích svědčí o cílené všestranné sportovní přípravě.
Ve školním roce 1994/95 přistoupila škola k otevření 1. třídy se sportovním zaměřením. Ve třech hodinách tělesné výchovy týdně a třech výcvikových táborech za rok se žáci do páté třídy naučí plavat, lyžovat, seznámí se se základy gymnastiky, bruslení, orientačního běhu, kolektivních her i nových sportů jako florbalu, softbalu, freesbee a dalších.
Velkou změnou bylo ustavení vlastního Školního atletického klubu (ŠAK), který úspěšně soutěží se svými žákovskými družstvy v krajských soutěžích. Do vínku dostal v roce svého vzniku 1993, stejně jako celá škola, moderní atletické hřiště s polytanovým povrchem a kompletním vybavením pro další discipliny. Součástí školy je od počátku i družina, ve které v současné době působí 5 vychovatelek, které vedou pět oddělení a šest zájmových kroužků. Ve škole je nyní 22 tříd s 528 žáky a 32 pedagogy.
Škola, družina i jídelna prošly v poslední době nákladnou modernizací. V této krátké zprávě nebylo možné vyjmenovat všechny ty výborné učitele a učitelky, ani další zaměstnance školy. K tomu posloužila ročenka vydaná k jubileu.
A co popřát Základní škole na Benešově náměstí do dalších let? Ještě hodně tak skvělých kantorů a trenérů jako byli a jsou ti bývalí i současní a hlavně cílevědomé a šťastné děti.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem