Courání Hradeckými lesy potřetí
Hradec Králové - Courání Hradeckými lesy. Délka trasy 12 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD+MHD, návrat 15:51/16:28 hod. ČD. Ved. P. Kožený. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí. Buřty nebo něco na gril s sebou.
typ akce: Turistické vycházky
Šachovská alej a PP Orlice
Horní Jelení- Šachovská alej-PP Orlice-Borohrádek. Délka trasy 8km. Odjezd od hl. n. BUS st.18 v 8,40hod. Návrat ČD- 14,55/15,28hod. Vede J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Paragrafy o sexu aneb znásilnění opět jinak
Přednáška JUDr. Miroslava Mitlohnera. Koná se v Revoluční ul. 5 v Praze 1. Vstup zdarma.
typ akce: Pražská pobočka KPP
Prohlídka vily Tugendhat
Pozvánka Klubu přátel Pardubicka na prohlídku vily Tugendhat v Brně (zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO). Přihlásit se k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka, kde bude od každého účastníka vybírána částka 450 Kč.
Sraz účastníků bude v 9 hodin před brněnským hlavním nádražím. Možná doprava individuálně vlakem RJ 1031 s odjezdem v 7:13 h nebo ČD R19 Svitava s odjezdem v 7:00 z pardubického hl.n. Jízdné si hradí každý sám. Prohlídka trvá 90 minut, po jejím skončení bude následovat komentovaná prohlídka Brna. Těší se na Vás Alena Milatová a Zdena Buryánková.
typ akce: Výlety do historie
Prohlídka vily Tugendhat
Pozvánka Klubu přátel Pardubicka na prohlídku vily Tugendhat v Brně (zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO). Přihlásit se k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka, kde bude od každého účastníka vybírána částka 450 Kč.
Sraz účastníků bude v 9 hodin před brněnským hlavním nádražím. Možná doprava individuálně vlakem RJ 1031 s odjezdem v 7:13 h nebo ČD R19 Svitava s odjezdem v 7:00 z pardubického hl.n. Jízdné si hradí každý sám. Prohlídka trvá 90 minut, po jejím skončení bude následovat komentovaná prohlídka Brna. Těší se na Vás Alena Milatová a Zdena Buryánková.
typ akce: Výlety do historie
Pardubické kulatiny - červenec - srpen 2011

1. 7. 1931 – Ve Svítkově otevřen poštovní úřad Pardubice 4.
Před 260 lety: 2. 7. 1751 – postihl dnešní Pernštýnské náměstí požár, který úplně zničil patnáct domů. Požár způsobil měšťan Karel Duprée.
Před 100 lety: 16. 7. 1911 – První veřejnou leteckou produkcí se Eugen Čihák, bratranec Ing.J.Kašpara, představil v Poděbradech.
Před 90 lety: 23. 7. 1921 – Odpoledne shořela střecha nad branou hradu na Kunětické hoře.
Před 70 lety: 28. 7. 1941 – Hotel „GRAND“ přejmenován na popud okupantů na „VIKTORIA“.
Před 50 lety: 28. 7. 1961 – Zbouráno kino Oko na Veselce.
Před 80 lety: 31. 7. 1931 – Na atletickém škvárovém oválu zdejšího všesportovního stadionu se jel první ročník plochodrážního memoriálu Jiřího Kristiána Lobkovice.
Před 80 lety: 8. 8. 1931 – Začaly v rámci Celostátní výstavy tělesné výchovy a sportu RČS Masarykovy hry.
Před 100 lety: 9. 8. 1911 – Brzy ráno shořely na býv. vojenském cvičišti hangáry Ing. Jana Kašpara a Evžena Čiháka.
Před 80 lety: 15. 8. 1931 – se konal v rámci Celostátní výstavy tělesné výchovy a sportu RČS přátelský zápas fotbalové XI. Vlasty Buriana a SK Pardubice.
Před 130 lety: 22. 8. 1881 – byl položen základní kámen ke stavbě nové školy v Pardubičkách.
Před 70 lety: 25. 8. 1941 – byla zahájena dodávka plynu do Pardubic z chrudimské plynárny nejprve do Telegrafie a dvaceti soukromníkům ve Štrossově ul.
Před 110 lety: 25. 8. 1901 – V Přelouči zahájila činnost Občanská záložna v reprezentační budově na náměstí.
O čem se před lety psalo
Před 100 lety: Neodvislé listy 15. 7. 1911:
Oprava Zelené brány jeví se naléhavě nutnou, ježto s ní omítka ve velkých kusech odpadává. V poslední schůzi městské rady bylo usneseno opravu tuto provésti tím způsobem, že omítka bude odstraněna a zdivo vyspárováno. Náklad na tuto opravu bude sice dosti značný, však na dlouhou dobu další udržovací náklad odpadne.
Před 100 lety: Neodvislé listy 9. 8. 1911:
Požár na aviatickém cvičišti. Dnes krátce před 3. hodinou ranní vznikl v hangaru zdejšího aviatika p. inž. Čiháka, kde umístěny byly dva jednoplošníky inž. Čiháka a jeden jednoplošník p. inž. Kašpara oheň, který zničil hangar i s uloženými tam aeroplány, z nichž zbyla jen beztvará hmota, naprosto již nepotřebná. K ohni dostavili se také zdejší hasiči, jichž přítomnost měla aspoň ten příznivý výsledek, že vhodným hasením odvrátili nebezpečí požáru blízkého lesa, kterýž by jistě byl dravým živlem zachvácen. Jak oheň vznikl, nebylo lze posud zjistiti.
Před 90 lety: Východočeský republikán 5. 8. 1921:
Kunětická hora hoří! Na západní vstupní bráně vznikl požár dne 23. července t.r. o 2. hodině odpolední. (Shořela tu střecha nad onou branou.) Stavební odbor Musejního spolku v Pardubicích usnesl se nad západní branou vztyčiti věž v podobě, kterou měla v minulých věcích, a zříditi chce pod ní rozhlednu. I prosí všechny rodáky a krajany, aby sami přispěli a ve spolcích a korporacích, kde jsou členy, působili k tomu, aby se Musejnímu spolku dostalo podpory k restauraci drahé nám památky. Staňte se členy Kunětického družstva!
Před 90 lety: Východočeský republikán 26. 8. 1921:
Pernštýnský kanál. Státní památkový úřad R.Č. v Praze vzal na vědomí usnesení městské rady pardubické ze dne 27. července 1921, kde městská rada uznávajíc výhody znovuzřízení kanálu, zařadí pro budoucí rok 1922 do rozpočtu náležitý obnos, potřebný pro obnovu kanálu. Obnova pernštýnského kanálu nese se za účelem jednak uspořádati ladně břehy, kudy bude voda budoucím kanálem protékati, jednak využitkovati vody kanálem protékající v místech, kde dříve stávala stará Valcha, mlýn s pilou…
Před 70 lety: Východočeský kraj 1. 8. 1941:
Průmyslové museum se stěhuje. Před 10 lety, u příležitosti Sportovní výstavy, bylo postaveno v Pardubicích dle návrhu arch. Řepy městské průmyslové museum. Budova sloužila postupně také jiným účelům. Posléze byla propůjčena pro potřeby poštovního ředitelství a průmyslové museum bylo odkázáno na 3 místnosti. Nyní se naskytla městu vhodná příležitost najmout na Zeleném celý dvorní objekt. V této budově měl býti zřízen také Učňovský útulek, ale po komisionálním jednání zjištěno, že se místnost pro tyto účely nehodí. Umístění Městského průmyslového musea, Ústavu pro zvelebování živností a Psychlotechnického ústavu, spojeného s poradnou pro volbu povolání, je jen přechodné.
Před 50 lety: Zář 25. 7. 1961:
Oprava pardubického zámku. V nákladné opravě zámku, jež bude trvat řadu let, se zvolna pokračuje. Právě byla dokončena oprava vstupní brány a dokončuje se též vchod do zámku, při čemž bylo položeno nové elektrické vedení. Zároveň se zabezpečují zámecké hradební zdi. V muzeu je otevřena pouze přírodovědecká část. V ostatních odděleních se pracuje na nové instalaci.
Před 40 lety: Zář 6. 8. 1971:
Dívka na koštěti v Pardubicích. I když jsme v letních měsících zvyklejší čítat zprávy spíše o létajících talířích, v Pardubicích se objevila DÍVKA NA KOŠTĚTI. A aby hned v úvodu nedošlo k omylu, či přímo bezhlavé panice, proti níž Wellsova Válka světů byla v podstatě směšná záležitost, dlužno vysvětlit, že se jedná o natáčení exteriérových scén k filmu režiséra V. Vorlíčka s výše citovaným názvem. Práce barrandovských filmařů začala ve středu a bude trvat přibližně čtrnáct dní.
Zprávy KPP číslo 7-8/2011 můžete zakoupit v našem E-shopu.