Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pieta u památníku Silver A v Trnové

obrázek k článku V pondělí 20. 6. 2011 uspořádal MO Pardubice VII. v Trnové pietní shromáždění k 69. výročí událostí heydrichiády (1942). Hlavním řečníkem byl náš člen Mgr. Libor Pařízek, soukromý badatel z Rychnova nad Kněžnou, považovaný dnes oprávněně za předního českého odborníka na osobnost radisty SILVER A Jiřího Potůčka (Tolara). Jeho projev otiskujeme.
Redakce KPP

Libor Pařízek: Projev v Pardubicích – Trnové dne 20. 6. 2011
Dámy a pánové, vážení hosté,
vzpomínáme dnes na tomto místě, kde byl 2. července 1942 zavražděn poslední člen paradesantu Silver A radista Jiří Potůček-Tolar, nejen na jeho oběť, ale na všechny statečné, kteří položili život za osvobození vlasti z okupační poroby a teroru.
Dnešní datum 20. června ke vzpomínce přímo vybízí. Právě v tento den před 69 lety uskutečnilo pardubické gestapo masivní zatýkání spolupracovníků SILVERU A v Pardubicích a okolí, aby je po nelidském mučení nechalo popravit na Zámečku v tentýž den, kdy skončila i životní pouť dvaadvacetiletého Jiřího Potůčka. Málokteré město v naší vlasti může být tak hrdé na svou historii, jako Pardubice. Desítky mužů i žen na Pardubicku neváhaly ani okamžik a zapojilyse do pomoci parašutistům, třem českým vojákům vysazeným pod názvem SILVER A z britského letounu na samém konci roku 1941 poblíž Poděbrad. Alfréd Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček se díky obětavým spolupracovníkům z Pardubicka v tomto prostoru rychle uchytili a mohli se tak spolu se skupinou ANTHROPOID stát nejúspěšnější misí v okupované vlasti. Pardubické občany dodnes ctí, že přestože nebylo tajemstvím, že se domů vrátil Fred Bartoš, že není sám a že je zde organizována činnost proti okupační moci, se nenašel v Pardubicích jediný člověk, který by nacistům poskytl sebemenší informaci, a to ani po atentátu na nejvyššího nacistického pohlavára v Praze, po vyvraždění Lidic, teroru a každodenních popravách.
Až zrada Karla Čurdy 16.června, tedy 3 týdny po atentátu, kdy nacistická policie neměla přes vypjaté pátrání a mimořádná opatření včetně stanného práva jedinou stopu, přivedla gestapo i do Pardubic a východních Čech, současně s likvidační akcí sedmi parašutistů v pravoslavném kostele v Resslově ulici v Praze. Připomeňme si příběh Jiřího Potůčka jako příklad skromného, neokázalého hrdinství, statečnosti a kázně.
Krátce po napojení skupiny na Pardubice nachází Potůček místo pro umístění radiostanice Libuše v lomu Hluboká u Dachova, zázemí v blízkých Miřeticích a později i ve mlýně v Ležákách. 15. ledna 1942 navazuje Potůček po mimořádném úsilí oboustranné spojení s Londýnem a skupina začíná plnit svěřené úkoly. Koordinaci všech parašutistů ve vlasti, a tedy i přímou spolupráci na atentátu, spojení s Londýnem. A spolupráci s domácím odbojem. Zpravodajství, které Londýn tak dlouho postrádal a jež je závislé na jediné lince – Libuši a Silveru A. Potůček intenzivně pracuje a stává se dle poválečného hodnocení nejvýkonnějším radistou ze všech vysazených skupin. Mnohokrát mění místo pobytu a vysílá přechodně i z blízkých Lázní Bohdanče.
Je mladý, ještě téměř chlapec, se všemi tužbami mládí a tak prožívá s nadcházejícím jarem i svoji lásku s Věrou Junkovou, která je zapojena do činnosti skupiny jako spojka a je po zradě nelidsky mučena a popravena, tak jako desítky dalších spolupracovníků SILVERU A.
V Pardubicích vycítí odbojáři ještě před hlavním úderem gestapa nezvratnost situace. Potůček se přemisťuje i s radiostanicí 17. června z ležáckého mlýna na náhradní, již začátkem března dohodnuté místo ve škole v Bohdašíně u Červeného Kostelce, kde mu pomoc a podporu poskytne sokolská odbojová skupina S21B.
Odtud Potůček vysílá již 20. června a v dalších dnech informuje Londýn o vyvraždění a vypálení Ležáků a ztrátě spojení na velitele Bartoše. Alfréd Bartoš 21. 6. v Pardubicích padne do léčky, je pronásledován gestapem a situací donucen k pokusu o sebevraždu, na jejíž následky tutéž noc umírá. Potůčkova přítomnost v bohdašínské škole je nadále neúnosná a tak se přemisťuje o 2 km dále na Končiny, do skrýše ve stavení Burdychových. Učitel Satran ve snaze najít pro Potůčka další bezpečný úkryt narazí při hledání na zrádce, který přivede 28. června hradecké gestapo na stopu parašutisty. 30. června 1942 je hradeckým gestapem zorganizován přepad usedlosti Burdychových na Končinách. Při zásahu je smrtelně zraněn Antonín Burdych a postřelen jeho otec. Potůček se zde projeví jako odhodlaný a dobře vycvičený voják a z téměř bezvýchodné situace se prostřílí. Utíká zpět do Pardubic, kde doufá najít pomoc.
1. července večer se objevuje po 60 kilometrovém pochodu ve Stéblové, přespí kdesi pod širým nebem a 2. července dopoledne přichází do Pardubic požádat o pomoc. Nezastihne hledaného adresáta, pomoc je mu odmítnuta a navíc je obratem udán v Rosicích a následně v Doubravicích na české četnické stanici. Tam o neznámém muži vědí již od předchozího večera, kdy jim přítomnost podezřelého muže hlásil starosta ze Stéblové, ale ten večer četníci hlášení pozdrží. Dopoledne 2. července případ nahlásí a vydávají se na rozkaz okresního velitelství neznámého hledat.
Potůček je nalezen českým četníkem a jeho doprovodem na tomto místě v dubince. Potůček je bez sebemenší šance na obranu či útěk, zcela vyčerpaný, se zraněnýma nohama v polospánku a z bezprostřední blízkosti četníkem zastřelen.
Tentýž den, 2. července večer jsou popraveni všichni zatčení z Pardubic a zrušeno stanné právo. Přesto jsou z rozhodnutí pardubického gestapa 9. července popraveni Potůčkovi spolupracovníci sokolské organizace S21B z Červenokostelecka.
Nesmíme na tyto oběti nikdy zapomenout. Je naší povinností předávat tyto příběhy dál. Každý by měl znát historii své vlasti a vědět, že zdánlivě nenápadné a bagatelizované pokusy nacistů byly již jednou podceněny a celý svět pak trpěl 6 let v krvavé válce.
Čest památce těch, kteří položili život v boji proti nelidskosti, národnostnímu útlaku a teroru!
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem