Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Vystrkov – Familie – Na Slovanech

obrázek k článku Tak se postupně rodil název předměstské části Městského obvodu Pardubice III. A proč asi VYSTRKOV? Je zřejmé, že šlo o území, tehdy dosti vzdáleného, od středu města. Počátky historie této části města se odvíjejí již od počínajících blahodárných reforem Marie Terezie, to je od 18.století.Dvorní instrukcí z 1. a 13. března 1777 se měla rozdělit císařská, městská a fundační popluží na tzv. familie. Tehdy, na radu šlechtice F. A. Raaba, vrchního ředitele všech královských panství v Čechách, vyzkoušela císařovna rozdělení císařské i městské půdy do dědičného nájmu na pardubickém panství. Nájemci těchto dílů si říkali „familiáři“ a od této doby, tj. od 18. století, se Vystrkov pravděpodobně přejmenoval na FAMILII.
Je zřejmé, že si občané na tento název zvykli a že si vedli dobře. Postupně se z tohoto území stalo příjemné místo s vyhledávaným lesem, lákajícím k vycházkám. Proto již v r. 1915 byly instalovány – jedny z prvních – pouliční petrolejové lampy.

Podle písemných záznamů byl zde od r. 1870 provozován hostinec, zv. Valachovna (dnešní Lípa – autoškola). Měl již sál s možností posezení a tance. Prvním hostinským byl p. Volf.
Důležitost čtvrti Familie byla posílena i stavbou nedaleké školy U kostelíčka v r.1903 (vyučování bylo slavnostně zahájeno 30. 12. 1906). V těsné blízkosti Familie byl od r. 1897 vybudován a za druhé světové války bolestně proslaven „Zámeček“.
Slavnostní přejmenování FAMILIE – na NA SLOVANECH
Radostná nálada po skončení druhé světové války neznala mezí. A tak se ani Familii nevyhnula. Bylo to 26. 8. 1945, kdy velká manifestace občanů FAMILIE vyhlásila přejmenování stávajícího názvu na NA SLOVANECH. Byla to velká sláva na fotbalovém hřišti SK Slovan. V předvečer slavnosti uspořádali skauti DTJ velký táborák, jehož se zúčastnilo asi 350 skautů. V den slavnosti doručily štafety NTV na pardubické radnici originálně sestavené požadavky tohoto předměstí.Odpoledne ze Smetanova náměstí vykročil impozantní průvod, z něhož odbočila delegace s krásným věncem na ZÁMEČEK, aby jej položila k místu, kde byli německým gestapem popravováni nevinní muži a ženy. Zatím na hřišti SK Slovan zahájil manifestaci předseda p. Kabeš. Poté se rozvinul program, na němž jednotlivé složky ukázaly svoji činnost. Přejmenování bylo schváleno MNV Pardubice dne 4. října 1945.

Spolková činnost :
Fotbalový klub Slovan Pardubice
(Již před 1. světovou válkou hrál ve Familii SK Meteor Pardubice II. SK Slovan byl založen v r. 1919.)
Stanovy tohoto nejstaršího sdružení byly schváleny 18. 1. 1920. Prvním předsedou byl zvolen p. Čeněk Kosina – hostinský. Což signalizuje, že původní sídlo klubu byl hostinec p. Kosiny (dnešní Albion). Jedním z předsedů klubu byl i p. Bobčík, hostinský, až do r. 1934. V té době zřejmě klub změnil dlouhodobě sídlo do jeho hostince (dnešní LÍPA).
(První hřiště Slovanu bylo na Zámečku hraběte Henckla v Pardubičkách, pak do r. 1924 na pozemku P. Klečky. Dne 21. 2. 1926 otevřel Slovan nové hřiště „u Zámečku“. Klub měl i B mužstvo a dorostence, stejně jako družstvo házené žen. První mužstvo hrálo většinou I. B, výjimečně I. A třídu. V roce 1932 zakládá SK Slovan odbíjenou a 1933 otevírá hřiště s oplocením u trati. To sloužilo i atletům Slovanu, kteří založili oddíl v r. 1939.)
Za války pořádal populární „Běh napříč Pardubicemi“. Za zmínku stojí i to, že v r. 1944 se zúčastnil závodu i tehdy začínající Emil Zátopek. (Od r. 1934 řídil SK Slovan František Kabeš, dlouholetý výkonný i čestný předseda. V letech 1961–69 vybudoval Slovan nový stadion v Luční ulici a hrál pod patronací Průmstavu, od r. 1980 pod TMS. V r. 1985 bojoval neúspěšně v kvalifikaci i divizi. V r. 2000 se sloučí fotbalisté Slovanu s Atlantikem (FK AS = Atlantik – Slovan) a hrají divizi na letním stadionu. Renovovaný stadion v Luční je vyhrazen zápasům „béčka“. V průběhu dalších let a reorganizací zmizelo jméno Slovanu z mapy pardubického fotbalu.)

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP číslo 9-10/2011

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem