Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Heydrichiáda - 70 let - Paravýsadek SILVER A na Pardubicku

obrázek k článku Je mrazivá noc, pondělí 29.prosince 1941. Nad protektorátní území Čech přilétá britský čtyřmotorový letoun HALIFAX se sedmi československými parašutisty na palubě. Ve 2.24 vysazuje velitel R.C.Hockey a dispečer škpt. Jaroslav Šustr skupinu ANTHROPOID ve složení Jozef Gabčík a Jan Kubiš u Nehvizd, ve 2.37 výsadek SILVER A u obce Senice nedaleko Poděbrad a konečně SILVER B (Jan Zemek a Vladimír Škácha ) ve 2.56 u Kasaliček na Přeloučsku. Věnujeme se na našich stránkách operaci SILVER A, jejímž úkolem bylo navázat a udržet spojení s československým ústředím v Londýně, spojit se s vedením odboje domácího, zorganizovat zpravodajskou síť a předávat poznatky vojenské, hospodářské i politické, event. zajistit speciální úkoly. Operačním prostorem SILVER A bylo Pardubicko, protože jeho velitel kpt. Alfréd Bartoš (nar. 23. 9. 1916 ve Vídni) v Pardubicích studoval reálku a po absolvování vojenské akademie se do města vrátil k 8. jezdeckému pluku. Jeho zástupcem byl jmenován rtm. Josef Valčík (2. 11. 1914 ve Smolině na Valašsku). Nejmladším z trojice byl svob. Jiří Potůček (12. 7. 1919 v Brunecku v jižním Tyrolsku), který ve skupině vykonával funkci radiotelegrafisty. Zajímavým faktem je, že Valčík i Potůček byli vyučeni v Baťově škole ve Zlíně. Všichni tři odešli po obsazení Československa různými cestami do Francie, kde prodělali neúspěšné tažení a po kapitulaci Francie odpluli nezávisle na sobě do Anglie. Na jaře roku 1941 se přihlásili k plnění zvláštních úkolů v týle nepřítele a absolvovali náročné bojové kurzy na skotských farmách, parašutistický výcvik v Ringway u Manchesteru a doškolení o situaci v protektorátu. Vzhledem k vynikajícím výsledkům všech v těchto kurzech, byli zařazeni do operace SILVER A. Po dvou neúspěšných pokusech o vysazení se konečně 29. 12. 1941 snesli na území své vlasti.
Kromě navigační chyby, kdy místo u Vyžic u Heřmanova Městce přistáli u Poděbrad, se vinou vzpříčení balíku s výstrojí opozdil i seskok Josefa Valčíka a ten se se svými druhy sešel až 31. prosince u rodiny Švadlenkových v Mikulovicích. Bartoš s Potůčkem, stejně jako Valčík zakopali na místě seskoku padáky i kombinézy, Valčík i vysílačku nazvanou Libuše a přijímač. První noc strávil velitel s radistou u řídícího učitele Glose v Podmokách, další den došli do Hošťalovic k rodině Kosteleckých, příbuzných Bartošovy milé Věry Junkové. Do Mikulovic je na záchytnou adresu odvezl pan Kostelecký a tak byl desant opět pohromadě.
Valčík si 29. 12. v Poděbradech najal taxikáře do Chrudimi, ale tam už byl adresát František Burša zatčen a tak se vydal pěšky do Mikulovic. Po počáteční nedůvěře ho odbojáři Adolf Švadlenka a František Valenta přijali. Vlakem dojel Valčík, Švadlenka a učitel Josef Janáček k Poděbradům, ale našli už jen radiostanici a jeden padák. Vysílačku i s padákem přepravili opět taxíkem, pro přijímač, padáky a pomocný přijímač jeli později další ze spolupracovníků, známý pardubický motocyklový závodník František Hladěna a autoopravář Stanislav Tyc.
Začátky tedy byly v protektorátu úspěšné a tak si na ně velitel „zahřešil“. Povolil Potůčkovi na Silvestra návštěvu matky ve Vranově u Rokycan a sám se přihlásil u své matky v Pernerově ulici. Bartoš byl v Pardubicích známou osobou a ačkoliv se maskoval tmavými brýlemi a knírkem, byl řadou známých poznán. Hlavním úkolem paraskupiny bylo nyní umístit a zprovoznit vysílačku Libuši. Nakonec byl vybrán lom Hluboká u Miřetic, jehož majitelem byl František Vaško a správcem jeho bratr Jindřich, bývalý poručík čs.armády. Už 4. ledna 1942 přivezl vysílačku do strojovny lomu St.Tyc a 7. ledna se do Miřetic ke strojníkovi lomu Karlu Svobodovi přestěhoval i Jiří Potůček, vystupující zde jako léčící se učitel Alois Tolar. Volání Libuše zachytil Londýn poprvé 9. ledna v 1,45 hod., ale teprve po výměně přijímače dne 15. 1. bylo dosaženo spojení. Vysílalo se v šifrách. Následně byli všichni tři výsadkáři povýšeni a udělen jim Čs.válečný kříž. Důležitým úkolem byla i výměna falešných dokladů. O ně se zasloužil evangelický farář ze Semtěše František Dobiáš, úředníci z Opatovic nad Labem Jan Jozíf a František Nyklíček a holičtí Josef Klepáč, MVDr. Josef Tichý , starosta Antonín Pfeifer a Rudolf Drašner. A tak Bartoš místo Emila Sedláka byl nyní Josefem Motyčkou a Josef Valčík ze Zdeňka Touška Josefem Štolcem. Občanské průkazy zhotovil nevlastní otec učitelky Junkové tiskař Adolf Švarc. Bartoš s novou identitou nastoupil místo pojišťovacího agenta, Valčík jako číšník u Arnošta Košťála v hotelu Veselka.
Bartoš byl nejdříve ubytován u Františka Hladěny, ale pro vzájemné citové vzplanutí s jeho ženou Taťánou se brzo stěhoval k bývalému spolužákovi a důstojníkovi Václavu Krupkovi a jeho manželce Haně do Pernerovy ulice. Přechodně bydlel i u krejčího Bendy v Dašicích a u kamaráda z vojny Josefa Hrdiny v Kerharticích-Ústí nad Orlicí. Valčík ponejvíce u učitelky Lidmily Malé v Nerudově ul. nebo v chatě Ludvíka Balcara na Skřivánku. Potůček byl vázán na vysílačku, ale zdržoval se i u Chrbolků v Mněticích, u Věry Junkové ve Studánce, později u manželů Hrabových na sádkách v Bohdanči, u Antonie Hovorové v Pardubičkách a Jana Nováčka v Rosicích. Potíže pro spolupracovníky vystaly i se zásobováním potravinami a oděvy. Řady statečných odbojářů se stále rozrůstaly, např. o manžele Pokorné z Trnové, Dvořákovy z Doubravic, majitele mlékárny Františka Kravaře, sezemického Ferdinanda Čiháka, městského úředníka Luďka Maturu, ing. Huráně, ing. B. Cigánka, Z. Deršáka, Vozába, MUDr. Josefa Bartoně, JUDr. Vladimíra Žváčka s chotí Ájou, Alvína Palouše, Antonína Hebkého, Vlastimila Fillera a to jmenujeme jen ty pardubické …

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP číslo 1-2/2012
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem