Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Petschkův palác v Praze – Pečkárna

obrázek k článku Dne 4. listopadu 2011 se uskutečnila exkurze členů našeho klubu do bývalého sídla gestapa v Praze – Petschkova paláce. Akce se zúčastnili společně členové mateřské pardubické organizace a členové pražské pobočky. Průvodkyní byla paní Lenka Švecová – členka našeho KPP.
Petschkův palác nechal v letech 1923 – 1925 postavit bankéř dr.Julius Petschek podle návrhu architekta Maxe Spielmanna. Je to novoklasicistní moderní železobetonová budova, která sloužila jako Bankovní dům Petschke a spol. Budova byla už tehdy plně klimatizovaná, měla potrubní poštu, telefonní ústřednu, černobílou i barevnou tiskárnu, výtahy páternostery, bankovní trezory, atd. V roce 1938 přenechal bankéř za 5,5 milionů korun v tehdejší měně budovu československému státu a emigroval raději do Anglie, jelikož jeho rodina byla židovského původu. Jeho potomci v současné době žijí v USA a v Mexiku. Budova zůstala prázdná do května 1939, kdy si ji zabralo gestapo. To už je ale jiná historie paláce – tzv. Pečkárny.

Šest let po dobu okupace gestapo tvrdě postupovalo vůči protifašistickému odboji. Byly zde mučírny, konaly se zde tvrdé výslechy, které často končily smrtí. Po válce sloužila tato budova institucím hospodářského charakteru. Krátce po osvobození v roce 1945 se v části paláce začal budovat památník odbojového hnutí. Původně zahrnoval sedm místností, po přestavbě památníku v roce 1990 jich zůstalo pět. V první místnosti jsou mapovány události let 1938 – 1939. Druhá místnost je věnována atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, stannému právu a teroru, který následoval po atentátu. Třetí místnost zachycuje provoz hrůzné mašinérie gestapa. Ve čtvrté místnosti je jedenáct cel, kde zadržení čekali na výslech. Ve dvou celách jsou zachovány i rakve a nosítka, která sloužila těm, kteří metody gestapa nepřežili. Pátá místnost je tak zvané domácí vězení, později nazývané „biograf“. Vyšetřovaní zde museli nehnutě sedět nebo stát a čekat na výslech nebo odvoz do věznice. Lavice jsou zde původní. Průvodkyně Lenka Švecová vedla výklad velmi zajímavě a fundovaně a ukázalo se, že svým osobním příběhem je úzce spjata s válečnou historií. Její prastrýc Karel Nesnídal se aktivně zúčastnil protifašistického odboje jako oblastní náčelník sokolské odbojové organiozace Jindra, působící v Hradci Králové. Jeho sestra je babičkou Lenky Švecové a na její popud a za pomocí historiků a archivních materiálů pátrala paní Švecová např. i v Berlíně po osudu svého příbuzného. Zjistila, že byl za svoji odbojovou činnost v březnu 1943 popraven. Jeho odbojové skupině byl v květnu 2011 odhalen v Hradci Králové památník. Věřme, že paní Švecová zpracuje výsledky svého pátrání v Berlíně a v archivech a napíše nám více podrobností o spolupráci odbojové skupiny Jindra s paradesantem Silver A a Anthropoid. V současnosti sídlí v Petschkově paláci Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na budově je umístěna pamětní deska. Celá exkurse na nás zapůsobila velmi emotivně a zůstává v nás věčná otázka: Jak je možné, že takto hrůzné podoby teroru člověka proti člověku jsou na naší Zemi stále aktuální …
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem