Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

HISTORIE PRAŽSKÉ POBOČKY KPP OD ROKU 1966

obrázek k článku Pražská pobočka Klubu přátel Pardubicka (KPP) byla založena 2. března 1966. Sešlo se tehdy několik pardubických patriotů s pražskou adresou a založili Klub přátel Pardubic v Praze ? sdružení rodáků a přátel, kteří bydlí v Praze a okolí, ale město Pardubice mají stále ve svém srdci. Jejich cílem bylo se pravidelně setkávat na besedách, seznamovat se s životem svého města, s novými poznatky, jeho historií i současností, jeho rozvojem v průmyslu, zemědělství, výstavby, sportu atd., a také se chtěli seznamovat se životem osob, které město proslavily a které ovlivňují jeho růst, jeho kulturu a umění, hudbu, literaturu. Svoji energii, úsilí a zkušenosti pak jsou připraveni použít k všestranné podpoře Pardubic, k jejich propagaci, šíření dobrého jména a k popularizaci osob, které město proslavily a na které jsou Pardubice hrdé. Ustavující schůzi řídil stavitel Jaroslav Krupař, předseda KPP v Pardubicích. Prvním předsedou pobočky byl zvolen Rudolf Wilda.

Rudolf Wilda předseda pražské pobočky KPP v letech 1966-1972. Byl strojvůdcem a v době fašistické okupace se zapojil do odboje. Jako slovenský partyzán byl 4x raněn. V době pražského povstání byl legendárním četařem z Němé barikády na Trójském mostě. Od roku 1938 měl svůj estrádní soubor a vedl divadlo starých. Byl přítelem Karla Hašlera, který ho vytáhl jako tanečníka-zpěváka do světa. Tančil v Edenu s Josefínou Bakerovou při její návštěvě  Prahy v roce 1932. Pod jeho vedením se za šest let uskutečnilo 47 akcí – schůzek, setkání a výletů pražské pobočky KPP.

 

Dne 26.dubna 1972 byl zvolen novým předsedou pražské pobočky KPP Hanuš Thein (narozen v roce 1904 v Pardubicích) a tuto funkci vykonával až do své náhlé smrti v prosinci 1974. Byl významným českým operním pěvcem a režisérem. V letech 1927-1939 a potom 1945-1973 působil v Národním divadle v Praze. Od roku 1929 byl sólistou opery, v letech 1932-1973 byl režisérem opery a v sezónách 1963-1965 a 1967-1968 byl šéfem opery. Mezi jeho nejvýznamnější role patřil Kecal v Prodané nevěstě, doktor Bartolo v Lazebníku sevillském či Bartolo ve Figarově svatbě. V době fašistické nesvobody byl uvězněn v Terezíně. Vystudoval konzervatoř v Praze, kde potom působil jako učitel. V letech 1950-1974 zde byl profesorem operního herectví a režie. Za necelé tři roky uskutečnila pražská pobočka KPP pod jeho vedením celkem 30 akcí – besed a přednášek. Tři besedy odpřednášel pro členy pobočky on sám. Byl jmenován čestným občanem Pardubic.

Dne 9.dubna 1975 byla na schůzi výboru zvolena do funkce předsedy pobočky Dr. Marie Svobodová (narozena  1908 v Pardubicích). Tuto funkci vykonávala 19let až do roku 1994, kdy odstoupila. V roce 1927 maturovala na pardubickém gymnáziu. Na filosofické fakultě Karlovy univerzity vystudovala obor hudební věda a estetika. V říjnu 1935 nastoupila do Univerzitní knihovny a v roce 1943 se stala vedoucí hudebního oddělení. Vykonala ohromný kus práce na poli hudební vědy. Působila velmi aktivně v celé řadě funkcí, měla ohromnou přednáškovou a publikační činnost. V roce 1978 jí bylo uděleno státní vyznamenání za vynikající práci a město Pardubice ocenilo v roce 1984 její zásluhy titulem čestný občan. Pro KPP vykonala Dr. Svobodová nesmírný kus obětavé práce, která byla oceněna tím, že v listopadu 1981 předal předseda Městského národního výboru Jaroslav Šimon Pražskému KPP Zlatý odznak 1.stupně, který pražskému klubu udělila rada MěstNV. Vedle uděleného Zlatého odznaku svědčí o vysoké úrovni odborné, vlastivědné a organizační práce též skladba lektorů, kteří přijížděli do Prahy na setkání s pražskými Pardubáky. Byli to například herečka Marie Rosůlková, národní umělec František Filipovský, národní umělec Jaroslav Grus, zasloužilý umělec Alfréd Holeček, zasloužilý umělec Franta Paul a jeho sestra Božena Jarošová-Paulová, Dr. Pavel Thein, zasloužilý umělec Filipi – ředitel ústředního loutkového divadla, Dr. Šefl – dramaturg České filharmonie, Karel Krpata – novinář, spisovatel a dramatik aj. Z oboru vědy přišli na setkání s pražským KPP například botanik člen kor. AV prof. Emil Hadač, prof. Jirásek, DrSc, který vede výzkum v oboru vývoje člověka, prof. Dr. Nohejlová-Prátová – přední česká numismatička, ředitel východočeského muzea Dr. F.Šebek aj. Do Prahy pravidelně zajížděli předsedové Městského národního výboru, ředitelé podniků a přední sportovci. Téma několika besed je i „bavíme se sami“. Svědčí to o velkém zájmu členů o všechno dění v Pardubicích a také o velkých organizačních schopnostech členů klubu a také o pěkných mezilidských vztazích, které v kolektivu panovaly. Členové pobočky mají velké množství publikací v klubovém časopise Zprávy a odpřednášených besed. Je možné konstatovat, že pražská pobočka vykonala velkou záslužnou práci na poli propagace svého města a šíření dobrého jména Pardubic a že tedy zlatý odznak města jí byl propůjčen právem.

            Rok před nečekaným náhlým úmrtím Dr. Svobodové byl na schůzi v březnu 1994 zvolen za předsedu pobočky Dr. Zbyněk Roček. Ovšem od té doby se činnost postupně zpomalovala, až aktivita pobočky ustala docela.

Celkem máme v letech 1966-1994 v Praze zdokumentováno dvě stě patnáct besed, přednášek a setkání. Představují významný vklad pro vlastivědnou práci a historický výzkum pardubického regionu. Plným právem bylo také dvěma předsedům pražského KPP – z.u. Hanuši Theinovi a paní Dr. Marii Svobodové – udělen titul čestný občan Pardubic. Pražský klub přátel Pardubicka měl v letech 1966-1984 velký podíl na posílení dobrého jména Pardubicka a na propagaci jeho významných osobností.      


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem