Válečná nemocnice Karanténa
Přednáška s projekcí historických fotografií. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost je zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
Zřícenina hradu Kyšperk
Letohrad – Zámecký park – Kyšperk – Kaple sv. Jana Nepomuckého – Písečná u Rybníčka – Valdštejn – Hrubý kámen – Letohrad. Délka trasy 14 km. Odjezd 9:06 hod. vlak ČD+LEO, návrat 16:55 hod. LEO+ČD. Ved. A. Milatová. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Zřícenina hradu Kyšperk
Letohrad – Zámecký park – Kyšperk – Zámecká zahrada – Letohrad. Délka trasy 7 km. Odjezd 9:06 hod. vlak ČD+LEO, návrat 14:55 hod. LEO+ČD. Ved. J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Paragrafy o sexu aneb znásilnění opět jinak
Přednáška JUDr. Miroslava Mitlohnera. Koná se v Revoluční ul. 5 v Praze 1. Vstup zdarma.
typ akce: Pražská pobočka KPP
PP Úpolíny u Kamenice
Trhová Kamenice, Modrý lom, Kamenný vrch, Upolínová louka, rybníky, Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5km. Odjezd BUS v 8,05h. st. 13. Návrat BUS+ČD v 15,01/16,05h. Vede K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Škola v Dolních Ředicích oslaví 105 let od svého založení

Z předmluvy: „Dnešním dnem začíná naše práce v této nové škole za okolností zvláštních, na něž jsme nebyli zvyklí. Nová škola vyžaduje píle a energie každého člena sboru. Přeji Vám, pánové, aby ve všech bodech dílo Vaše dosáhlo stupně nejvyššího.“ Tato slova pronesl pan řídící A. Sluga při počáteční poradě sboru učitelského v D. Ředicích, konané 3. října 1905. Snad by byl po 100 letech spokojen, že se jeho přání splnilo, neboť stovka učitelů školy dala základ do života téměř dvěma tisícům dětí. Jenom těch pánů ve školství nějak ubylo...
Naše dolnoředická škola byla založena za Rakouska-Uherska, dokázala přežít dobu dvou světových válek i období budování socialismu. V 70. letech 20. stol. měla na kahánku, neboť normalizační doba nepřála vesnickým školám. Naštěstí nedošlo ke zrušení, i když měla v té době nejmenší počet žáků. Populační vlna však odehnala hrozbu uzavření školy. Po listopadu 1989 opět žáků ubývá. V současné době je jejich počet opět na historickém minimu. Záleží jen a jen na ředických občanech, jak rozhodnou o dalším osudu své školy, zda naplní školní budovu svými potomky...“
Almanach obsahuje i zajímavou stať o malotřídních školách, jejich historii a vývoji. Sehrály významnou roli ve vzdělávání národa, když na konci 19. a počátku 20 stol. vyrostly v téměř každé vesnici, za značné náklady i velkým úsilím obecních zastupitelů i občanů.
V r. 1894/95 bylo v Čechách 15,52% škol jednotřídních, 33,37% škol dvojtřídních a 20,49% trojtřídních, celkem 69,38%. Tyto školy fungovaly (i přes okupaci) do 50. let 20. stol., kdy byli jejich žáci převáděni do tzv. spádových škol. V letech 1973-1978 bylo zrušeno 2959 škol malotřídního typu, tedy téměř &[hash]190; škol malotřídního typu. K nepříznivým důsledkům, které to přineslo, musela zaujmout stanovisko i vláda tehdejší ČSSR. Bylo oficielně konstatováno, že rušení malotřídních škol bylo neuváženým krokem. K nápravě ale nebylo dost prostředků a asi ani vůle. Na začátku devadesátých let se opět zvedla vlna zájmu o malotřídní školy.
Ovšem úsporná opatření se opět nebezpečně zaměřují na školství všeobecně, i na Pardubicku a v Pardubickém kraji, s poukazováním na nedostatek žáků. A co potom, až se dostaví opět silnější ročníky?
Almanach obsahuje též výpisky z kroniky, ze všech 100 školních roků. Na počátku je uvedeno, že žáci do té doby navštěvovali pětitřídní školu v Horních Ředicích. Nová škola byla trojtřídní a v prvním roce měla 178 žáků. Od školního roku 1941/42 měla jen dvě třídy a 90 žáků, r. 1954/55 byla opět rozšířena na trojtřídní s 82 žáky, ale od r. 1965/66 pro 50 žáků byly jen dvě třídy. Do stoprvního školního roku nastoupilo do dvou tříd 30 žáků.
Škole i obci Dolní Ředice přejeme stále více pilných a bystrých žáků a zachování školy na další století.
Ještě několik citací ze stati Fakta, čísla a zajímavosti : – V D. Ředicích byla postavena škola v r. 1905 se třemi třídami, jednopatrová, nákladem 27 000 korun. Školu postavil František Půlpán z Holic, syn učitele hornoředického.
– V okrese Pardubice bylo r. 1821 – 51 škol, 1851 – 58 škol, 1870 – 63 škol, 1880 – 74 škol, 1890 – 77 škol, 1900 – 85 škol, 1906 – 93 škol, z toho 10 měšťanských, 82 obecných, 1 soukromá s právem veřejnosti. Ku zřizování škol donucovaly především neschůdné cesty (Časy, Bělečko), aneb přeplněné třídy, jako v Pardubicích, kde do jedné třídy chodilo přes 200 dívek. – První jednopatrová budova školní na venkově byla postavena r. 1868 ve Dřítči.
Almanach m.j. upozorňuje i na velkou snahu a pozornost věnovanou obecními zastupitelstvy i nejmenších obcí na přelomu 19. a 20. století zajišťování školního vzdělání po své děti, což se patrně setkávalo s všeobecnou podporou všech občanů. Bylo to obrovské, dnes nedoceněné vlastenecké a budovatelské dílo a škola a její budova byly pýchou každé obce. Stejné to bylo i v Pardubicích, tehdy venkovském a zaostalém městečku. V té době postavily dominantní budovy dvou škol staroměstských, tří novoměstských, z jedné se stalo gymnázium, a prozíravě dvou téměř v polích U kostelíčka a na Skřivánku na okrajích teprve vznikajících předměstí.