Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
123456789
Zveme Vás
05.04.2025 08:05

Ornitologický park Josefovské louky

Přírodovědná vycházka s Jiřím Rejlem. Odjezd vlakem ČD v 8:09 z Pardubic hl.n. Začátek vycházky je v 9 hodin u nádraží v Jaroměři.

typ akce: Přírodovědné vycházky

06.04.2025 08:25

Procházka jarními lesy

Čestice-kopec Chlum-NS město v lesích-Tyniště n, Orlicí. Délka trasy 8,5km. Odjezd ČD- 8,29hod.      Návrat ČD -14,28/15,28hod. Vede A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

06.04.2025 08:55

Slavníkovské hradiště

Velký Osek – Libice nad Cidlinou – Slavníkovské hradiště – Poděbrady. Délka trasy 12 km. Odjezd 8:57 hod. vlak ČD, návrat 15:52 hod. ČD. Ved. L. Kvapilová. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

09.04.2025 18:00

Videokronikla okresu Pardubice roku 1995 - 2. část

Projekce filmu Jaroslava Nováka. Koná se v sále Jana Kašpara ve staríé reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

13.04.2025 07:25

Podkrkonoší

Mostek – Debrné – hradiště Bradlo – Hostinné. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:29 hod. vlak ČD+ARRIVA, návrat 17:16 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy 11-12 / 2024

Z MINULOSTI K PŘÍTOMNOSTI

obrázek k článku

František Schwarz byl zemským a říšským poslancem, je považován za jednoho z nejvýznamnějších teoretiků samosprávy v českých zemích. „U kostelíčka“ je po něm pojmenováno náměstí. Významný pardubický rodák František Schwarz nar. 8. 5. 1840 poslal v lednu roku 1906 pro spis „Pardubicko, Přeloučsko, Holicko“ vzpomínky na Pardubice z roku 1840–1849, které ve své části pojednávají o nejspíš vůbec prvním vánočním stromku v Pardubicích.


BOŽA DVOŘÁK V LÁNECH O VÁNOCÍCH 1934

obrázek k článku

Poprvé zveřejňujeme z „hnědého zápisníku“ stavitele Boži Dvořáka (1864–1954) jeho záznam z pobytu v Lánech u prezidenta T. G. Masaryka a jeho rodiny, který nese datum 23. prosince 1934. Ponechávám text bez úprav včetně dobového pravopisu, opravuji jen zásadní pravopisné chyby. Editor Jiří Kotyk


Žili mezi námi - Do plochodrážního nebe odešel Milan Špinka, vítěz 25. Zlaté přilby

obrázek k článku

Ve věku 73 let zemřel v úterý 14. srpna někdejší elitní československý plochodrážník Milan Špinka. Narodil se v Pardubicích a byl a stále je jediným rodákem, kterému se podařilo ovládnout zdejší závod o Zlatou přilbu. Špinka si svítkovský ovál podmanil v roce 1973. Kromě zisku Lejhancova klenotu se však stal také mistrem světa na letové ploché dráze (1974), přičemž v tomto odvětví získal i oba další cenné kovy – bronz (1971) a stříbro (1976). Na klasické ploché dráze pak Špinka vybojoval titul vicemistra republiky (1974) a dvakrát skončil třetí (1972, 1973). Bronz na mistrovství Československa získal i na dlouhé ploché dráze (1979). Pardubický rodák paradoxně nikdy nejezdil za pardubický klub, téměř celou kariéru strávil v Rudé hvězdě Praha. Špinka ochutnal také britskou profesionální ligu, kde v roce 1979 jezdil za Swindon…


Žili mezi námi - Ve věku 86 let zemřel vícebojařský trenér Jiří Čechák, člen Síně slávy Unie profesionálních trenérů

obrázek k článku

Jiří Čechák a jeho dvojče Pavel se narodili v Pardubicích (*25. 3. 1938), oba byli vícebojaři. Pavel Čechák dosáhl v desetiboji osobního rekordu 6 677 bodů, jeho bratr Jiří 6 935 bodů. Oba se pak stali trenéry, Jiří působil především v rodném městě, Pavel nejdéle v Olomouci. Jiří Čechák byl sice vyučeným nástrojařem, po vojně však vystudoval střední školu a následně i trenérství na FTVS. Od poloviny 60. let byl odpovědným národním trenérem za desetiboj (1966 –74). Vytvořil systém přípravy, který se s úspěchem využíval i řadu let poté. V roce 1989 požádal o azyl v USA, následně strávil čtrnáct měsíců ve státě Oregon.


BULHARSKÁ ULICE JAKO OSA JEDNÉ ČTVRTI MĚSTA

obrázek k článku

ohraničené Čechovým nábřežím, Chrudimkou, Bubeníkovou a Štrossovou ulicí, železniční tratí a Vinicí V této čtvrti jsem se narodil a prožil jsem zde zatím 72 let. Mám k ní proto daný jasný vztah jednak jako architekt, ale také její obyvatel a pamětník stavebního vývoje i mnoha lidí, kteří v ní žili nebo ještě žijí. Pokusím se ji popsat z obou těchto pohledů. Něco z toho je snadno ověřitelné, ale někdy to možná bude spíše subjektivní pohled, nepřesný a sentimentální.


DOKUMENT

obrázek k článku

Pierro Zama- KAREL KRPATA (18. října 1900–27. září 1972) (Výňatek z „Torricellana“ Zpravodaj Vědecko-literární společnosti Faenza 1972) Byl námi povolán a jednohlasně přijat do naší Vědecko-literární akademie, a to pro jeho jedinečný a vážný zájem, který projevil vůči historické rodině Manfredů, pánů města Faenzy; a jakmile jsme ho poznali osobně, získali jsme jistotu, že cizinec může se státi přítelem, a že neznámý může se státi bratrem. A nyní my, pod těmito aspekty, můžeme a chceme ještě jednou na něho vzpomínati.


JAK SE V PARDUBICÍCH VOLILO ZA PRVNÍ ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY - 11. část - Zhodnocení

obrázek k článku

Již v prvním díle právě končícího seriálu o volbách v Pardubicích v období první Československé republiky zaznělo, že volební právo uplatňované ve volbách je základním principem, jak se mohou občané podílet na řízení státu a všeobecně na fungování věcí veřejných. V Pardubicích se občané s volebním právem, což v meziválečném období znamenalo dosažení věku 21 let a v případě voleb do Senátu Parlamentu Československé republiky 26 let, mohli k volebním urnám dostavit více než desetkrát. Přesněji čtyřikrát proběhly volby parlamentní, třikrát do regionálních orgánů a pětkrát volby obecní. Pro přehlednost uvádím tabulku s přesnými daty:


ČINNOST PARDUBICKÝCH „BEZPEČNOSTNÍCH“ SLOŽEK ROKU 1949 v kauze Lubomíra Krátkého

obrázek k článku

Pamětníci na rok 1968 v Pardubicích si jistě vybaví jméno tehdejšího předsedy MNV Františka Sluky, stoupence Dubčekova reformismu. Málokdo však ví, že tento muž stál v 50. letech u zrodu pardubické služebny StB. 1/ Sluka (nar 1. 3. 1935 v Ledcích na Jičínsku) uvedl ve výslechovém protokolu z roku 1956, že původně pracoval jako technický úředník Státního projektového ústavu. Do KSČ vstoupil roku 1945, téhož roku se stal i členem SNB (Sboru národní bezpečnosti). Od roku 1946 pracoval pro ZOB (Zemský odbor bezpečnosti) v Praze. ZOB ho přidělil k okresnímu politickému zpravodajství v Pardubicích. Po únorovém puči KSČ (1948) přešel na oblastní úřadovnu StB, roku 1949 se stal velitelem jejího VI. oddělení. T. r. však utrpěl úraz a strávil více než rok v nemocnici. V dubnu 1951 byl propuštěn ze SNB. Jeho řídícím orgánem u StB byl…


ASTRONAUT SVOBODA: KAŠPAR BY BYL PŘEKVAPENÝ (kráceno)

obrázek k článku

Možná bude druhým Čechem, který poletí do vesmíru. Zatím je absolvent Dopravní fakulty Jana Pernera Aleš Svoboda bojovým pilotem, ale také tím, kdo se potkal s Vladimírem Remkem. Kosmonaut nebo astronaut? Jaký je rozdíl? Význam obou slov je v podstatě stejný. V bývalém Sovětském svazu a v zemích, které s jeho kosmickým programem spolupracovaly, se zažil termín kosmonaut, zatímco všude jinde se používá termín astronaut. Možná v Číně mají ještě něco jiného. Já jsem oficiálně členem záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury.


„VEVERČE“ A ŠKOLA U SV. JANA - 4. část - Základní škola od 70. let do školního roku 2000/2021

obrázek k článku

Dostáváme se v našem putování do 70. let minulého století. Prezentuji se v nich už jako pamětník, ačkoli jsem byl jen základní školou povinné dítko. Se sedmdesátými léty přišly na řadu pevné základy tzv. reálného socialismu. Období „šedivých let“, stejně tak šedivých, jako byla masová výstava panelákových sídlišť. Ruská okupační armáda zůstala na území naší republiky a vše, co pocházelo z SSSR, bylo ověnčeno podbízivou gloriolou oslavování „našich spojenců“. Do škol se vrátily nástěnky, ověnčené červenou krempou, rámující černobílý obrázek V. I. Lenina a pak čtyři magická písmena: VŘSR. Většina dětí vstupuje do pionýrského kroužku. I ti, co nechtějí! Kdo stojí stranou, dostává nálepku nepřizpůsobeného outsidera. Na školách vznikají nové funkce, jako je skupinová vedoucí (pionýra).


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem