Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy 7-8 / 2022

Z historie Selmic

obrázek k článku

Oblast, kde se nacházejí Selmice, byla trvaleji obydlena už ve střední a mladší době bronzové, a to lidem popelnicových polí (1200 až 600 let před n.l.). Popelnice z lužické kultury byly nalezeny v Trnávce, v Řečanech nad Labem a při regulaci Labe také u Selmic. Ze všech okolních obcí jsou Selmice nejstarší, neboť první písemná zmínka o obci Selmice pochází již z roku 1142. V té době byly majetkem Opatovického kláštera. Později se obec dostala do vlastnictví cisterciáckého kláštera v Sedlci. V roce 1436 bylo králem Zikmundem týnecké panství přepsáno společně s městem Týnec a obcemi Selmice, Chrčice a Krakovany Vaňkovi z Miletínka.


DVA NÁHROBKY RYTÍRU ZE SULIC VE SLEPOTICÍCH

obrázek k článku

Uprostřed obce Slepotice, nacházející se asi sedmnáct kilometrů východně od Pardubic, stojí na vyvýšeném místě kostel Povýšení sv. kříže, připomínaný již v polovině 14. století. Původní stavba se nezachovala - roku 1570 byl kostel přestavěn a současnou rokokovou podobu získal v roce 1818. Zřejmě v té době byly z podlahy kostela vyjmuty a do jeho vnější západní zdi zasazeny tři kamenné náhrobní desky z konce 16. a z první poloviny 17. století. Dvě starší patří rytířům ze Sulic, kteří slepotické zboží drželi rovných sto let.


Náš rozhovor s Adolfem Vondrkou

obrázek k článku

Několik let řídíte soukromou firmu Rybniční hospodářství, s.r.o. v Lázních Bohdanči. Co Vás přivedlo k tomuto povolání? Narodil jsem se do rybníkářské rodiny, která původem pochází z Třeboňska. Už od narození jsem vždy bydlel na sádkách – v Lázních Bohdanči, v Novém Městě nad Metují nebo na starých sádkách v Litomyšli u dědy a babičky. U rybářů pracoval můj otec, děda, babička, strýc, později i máma. Když mi bylo 13 let a měl jsem se rozhodnout pro výběr školy, o jiné škole, než Střední rybářské škole ve Vodňanech jsem ani neuvažoval. Až později jsem se dozvěděl, že jsem už sedmá generace rybníkáře. I můj praděda Adolf, jeho otec František a děda Jan Nepomuk byli rybníkáři na Chlumecku, ale nikoli nad Cidlinou, ale v Chlumu u Třeboně a okolí. Z celé širší rodiny Vondrků, která se větví od Jana Nepomuka, vystudovalo tuhle…


VRACÍME SE KE KLASIKUM PARDUBICKÉ VLASTIVEDY

obrázek k článku

Z pardubické kroniky Vilém z Pernštejna dal při obnově města, zničeného požárem z r. 1507, postavit na dnešním Pernštýnském náměstí před radnicí – byla tehdy v rohovém domě náměstí a Bartolomějské ulice – masné krámy v počtu 25 „vík“, jak se říkalo. Zároveň vydal r. 1509 přesný tržní řád a dne 25. března 1510 stvrdil řezníkům cechovní artikule. Od r. 1531 bylo několik masných krámů také u jatek v Kostelní ulici.


SEZEMICÍM JE UŽ 795 LET - 2. část

obrázek k článku

Na město však byly Sezemice povýšeny až 13. února 1834 guberniálním nařízením č. 7248. Tato významná událost zastihla Sezemice připravené. Povýšení na město převzali Sezemičtí již v nové radnici. Po požáru, ještě v roce 1832, byla nová radnice vystavěna z kamene a cihel nad bývalou obecní spilkou jako dvoupodlažní budova, později opatřená věžičkou s hodinami.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem