Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

PP Boršov u Litětin

obrázek k článku Slatinná louka na západním okraji lesa Boršov 1 km jižně od Litětin o ploše 0,3180 ha, vyhlášená 18. 4. 1952 Ministerstvem školství, věd a umění v Praze.

Jedná se o slatinnou louku s výskytem hvozdníku a hořce hořepníku.

Geologickým podložím jsou svrchnokřídové vápnité jílovce a slínovce a hlinitopísčité holocénní naplaveniny, zvláště při březích rybníka Lodrant. V severozápadní části se zachovaly relikty vátých písků.

Rezervace je jedním z nejmenších chráněných území v okrese Pardubice, přesto však je velmi druhově bohaté a zajímavé zejména výskytem vzácných druhů rostlin, které na Pardubicku již téměř vymizely, neboť podobné typy slatinných luk byly v minulosti prakticky zničeny. Roste zde hojně např. bukvice lékařská, pcháč šedý, svízel severní, olešník kmínolistý, koromáč luční, smetanka bahenní. Nejdůležitějšími druhy na lokalitě jsou hořec hořepník a hvozdík pyšný, které jsou hlavním předmětem ochrany a rostou zde ve velkém množství.

Z hlediska výskytu obratlovců nemá téměř význam. Ze vzácných živočichů zjištěn výskyt ještěrky živorodé, z bezobratlých je zajímavý výskyt motýla modráska hořcového (Maculinea alcon), který je vázán na živnou rostlinu hořec hořepník. Rezervace je pravděpodobně jediná současná lokalita ve východních Čechách.

Slatinné louky podobného složení byly pro Pardubicko v minulosti typické a vznikly pravidelným obhospodařováním lučních ploch, tj. kosením. V současné době je kosena jen část lokality, přístupná zemědělské technice. Nepřístupná část lokality je ponechána samovolnému vývoji, což vede k postupnému zarůstání náletovými dřevinami. Tyto nálety byly již několikrát odstraněny, takže zatím nedošlo k úplnému zastínění lučního porostu a pestrá druhová skladba se zde dosud udržela.

Po vyhlášení chráněného území „Lodrant“, na jehož hranici na západě lokality navazuje, dojde ke sloučení těchto dvou území.

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem