Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

PR Bažantnice v Uhersku

obrázek k článku Bažantnice v polích mezi Uherskem a Trusnovem o ploše 16, 9382 ha, byla vyhlášena 15. 3. 1952 Ministerstvem školství, věd a umění v Praze. Lužní les přecházející v dubohabřinu byl v minulosti obhospodařován jako bažantnice. Převažujícími dřevinami jsou habr, lípa, dub a jasan, v okrajových částech a podél potoka uvnitř rezervace jsou na bývalých loukách vysazeny dnes již dospělé topolové monokultury. Více než 90% plochy porostů odpovídá svým složením přirozené skladbě.

Geologickým podkladem jsou svrchnokřídové vápnité slínovce. Tento podklad a přirozená skladba dřevin vytváří vhodné podmínky pro zastoupení druhově bohatého bylinného patra, které je nejpestřejší v jarním období. Vyskytuje se zde pižmovka mošusová, samorostlík klasnatý, árón skvrnitý, dymnivka dutá, nadmutice bobulnatá, lýkovec jedovatý, kostřava různolistá, konopice sličná, kosatec žlutý, zapalice žluťuchovitá, chrasatavec uherský, hlístník hnízdák, prvosenka jarní a vyšší, pryskyřník kosmatý, violka divotvárná aj. Kromě toho bylo při podrobném průzkumu v rezervaci nalezeno 207 druhů vyšších hub. Mezi nejvzácnější patří kornatky, penízovka vřetenonohá, vatovec obrovský, pestřec pýchavkovitý a rudoušek uťatý.

Z ptáků zde hnízdí strakapoud velký, brhlík lesní, budníčci, sýkory, lejskové, žluva hajní aj.

Pro hospodaření v rezervaci byl v minulých letech zpracován plán péče, který doporučuje v opatřeních i nadále podporovat přirozenou dřevinnou skladbu, topolové monokultury v okrajích postupně odstranit a nahradit dubem, lípou, habrem a jasanem. Topolem zalesněná louka uvnitř rezervace bude po smýcení topolů znovu obhospodařována jako louka.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem