Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zápas o udržení české kultury v roce 1943

obrázek k článku Dne 1. 5. 1943 byl vydán společný manifest zástupců nejrůznějŠích spolků, politic kých stran a občanských sdružení v emigraci o jednotném postupu protifašistických sil v boji za národní samostatnost. Určité úkoly se kladly i na kulturní frontu, která měla posilovat svými specifickými prostředky myšlenku společné Národní fronty. Ilegální činnost na Pardubicku znova ožívala, četné letáky vysvětlovaly význam boje pro zřízení nového Československa. V té době vznikl v nacistickém okupačním aparáte taktický spor, někteří úředníci doporučovali, aby za pomoci bohatých vrstev, majících strach z bolševismu, byla organizována aktivní účast Čechů na protisovětských akcích, jiná část tvrdila, že český lid se nedá na takový program získat. Za protižidovské a protiamerické postoje bylo slibováno i zmírnění dozoru na kulturním a školském úseku. Gestapo, úředníci ze Sudet a vedoucí složky SS neměli zájem provádět nějakou méně tvrdou politiku vůči Čechům. Nakonec se obě linie prolínaly.
Z popudu nacistů vznikla Liga proti bolševismu, přímo podléhající Moravcovu ministerstvu školství, které se snažilo zahnat do této organizace čelné představitele české inteligence a přední továrníky. Skutečným šéfem však byl německý nacista A. Leitgeb. Liga se snažila organizovat cyklus přednášek, ale tyto akce nebyly, úspěšné. Okupační správa nařídila konat srazy dělníků v továrnách a referent, který na nich promluvil, dostával až 500 korun za jeden projev. Takové srazy se musely konat i v Pardubicích, především v závodech pod vojenskou kontrolou. Například v Semtíně.
Také Národní souručenství bylo 15. ledna 1943 změněno na organizaci "s úkoly převážně kulturními a výchovnými", což znamenalo propagovat fašismus. Za této situace měla svůj význam i tak zvaná nepolitická kultura. Otevřené protiokupační vystoupení nebylo možno organizovat, bylo by ihned likvidováno, a tak se podporovalo umění, které nesloužilo nacistům. Obyvatelé Pardubic to přesně rozpoznávali a chodili na akce, které nebyly ve službách okupačního režimu.
V květnu byla otevřena již druhá ochotnická škola pro divadelníky. Na závěr byla sehrána Klicperova hra Veselohra na mostě. Stoupl zájem o hudební pondělky. V politické situaci snad nejlépe reagovali hudebníci. Komorní hudba často symbolicky řekla více, než by se dalo čekat. Spolek pro komorní hudbu uspořádal koncert Ondříčkova kvarteta: na programu byl například Suk a Dvořák.
Zcela mimo politické dění byly kursy pro ženy v zavařování ovoce, šití, zdravovědě a v pletení. Byl uspořádán také cyklus přednášek o hudebních nástrojích.
Osvětová služba pod kontrolou E. Moravce uspořádala přednášky na téma Češi a dnešní boj, O rasových otázkách a O boji Německa na světových frontách. Účast byly vynucována, zejména v těžké situaci byli učitelé a státní zaměstnanci. Kdo mohl tyto akce sabotoval.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem