Paragrafy o sexu aneb znásilnění opět jinak
Přednáška JUDr. Miroslava Mitlohnera. Koná se v Revoluční ul. 5 v Praze 1. Vstup zdarma.
typ akce: Pražská pobočka KPP
PP Úpolíny u Kamenice
Trhová Kamenice, Modrý lom, Kamenný vrch, Upolínová louka, rybníky, Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5km. Odjezd BUS v 8,05h. st. 13. Návrat BUS+ČD v 15,01/16,05h. Vede K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Staročeské muzeum Trusnov
Uhersko – Trusnov – Horní Jelení. Délka trasy 12 km. Odjezd 8:45 hod. vlak ČD, návrat 15:22 BUS / 17:18 hod. BUS+ČD. Ved. P. Kožený. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Po stopách historie obvodu Pardubice III
Komentovaná vycházka doplněná přednáškou s projekcí. Sraz před místní knihovnou na Dubině.
typ akce: Výlety do historie
Vila Tugendhat / hrad Špilberk
Odjezd do Brna 7:13 hod. vlak RegioJet nebo 7:06 vlak ČD. 1.skupina (pouze pro předem přihlášené) – od 10 hod. prohlídka vily Tugendhat, komentovaná prohlídka náměstí Míru, Svobody, „Zelňák“. Ved. Z. Buryánková 2.skupina – Hrad Špilberk a okolí, komentovaná prohlídka Moravského nám, nám. Svobody, „Zelňák“. Ved. A. Milatová. Délka trasy 9 km. Návrat 16:55 hod. ČD / RegioJet 17:42 hod. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Moje koníčky

1) sběratelství
2) výtvarná činnost
3) vlastivědná činnost
4) publicistika
1) sběratelství
Již v útlém mládí jsem se zaměřil na tuto činnost. Jako každý kluk jsem začal se sbíráním poštovních známek. S opravdovým sběratelstvím jsem začal až v 25 letech. Tehdy mě zaujaly zápalkové etikety (filumenie). Po několika letech jsem shromáždil poměrně značně množství našich i zahraničních exponátů.
Stal jsem se jedním z prvních členů klubu sběratelů kuriozit v Praze.
Později jsem rozšířil sběratelství o etikety pivní, likérové, sýrové a další.
Samostatnou kapitolou byly obaly ze žiletek, které jsem získával výměnou s českými a hlavně zahraničními sběrateli. Vzhledem k tomu, že v současnosti se používají hlavně strojky, je tato sbírka čítající 3500 kusů zajímavá (xerofilie).
Moje sbírka odznaků je unikátní a rozsáhlá. Je zaměřena hlavně na odznaky předválečné. Zajímavá je sbírka 400 kusů sokolských, které jsem vystavoval na mezinárodní výstavě v Bratislavě. Samostatná sbírka odznaků Pardubic nepotřebuje komentář.
Do sbírek zahrnuji také 90.000 kusů přísloví a pořekadel. Sbírka povětrnostních pranostik je uvedena v knize Čs. kuriozity.
Do této kapitoly bych zařadil také samorosty. Toto období patří k mým významným. Bylo to roku 1968, kdy byly na světové výstavě Expo Brusel samorosty pana Chocholáče ze Svratky, jako doplněk našeho pavilonu, tato skutečnost mě inspirovala k tomu, že jsem poměrně mnoho času věnoval této činnosti. Tyto zajímavé výtvory mně neustále uchvacovaly svoji originalitou. Za 2 1/2 roku jsem jich shromáždil kolem 500 kusů. Deset mých výstav je toho dokladem.
Jak se sbírky rozrůstaly, byl jsem nucen vytvářet vhodné prostory pro jejich ukládání, což bylo velmi problematické s ohledem na malý byt a tři děti.
2) výtvarná činnost
Vypalování pardubických motivů do dřeva má svoji historii. Nejprve jsem vytvořil různé motivy hradů a zámků, později plachetnic a květin. Nakonec jsem skončil u motivů Pardubic. Musím ale prohlásit, že tato činnost je náročná jednak z vlastního technického provedení, ale hlavně z hygienických důvodů. Protože jsem neměl žádnou možnost tuto činnost provádět mimo vlastní byt, zbyla mi z těchto důvodů jediná možnost, malý WC a ještě s respirátorem. Na vypalování mám jen vlastně vyrobený primitivní nástroj. Celkem jsem vytvořil tři sta motivů. Některé mají známí v USA, Holandsku, Švédsku i Německu.
Tyto obrázky jsem vystavoval v Chemingu, Paramu, základní škole Gorkého ul., v PKO, výstavní síni na Magistrátu. Některé tyto pardubické motivy byly použity v kalendáři na rok 2001 vydaným pard. Univerzitou.
Dřevořezba byla také mým zajímavým koníčkem, kde jsem dosáhl určitých výsledků.
Nějakou dobu jsem maloval na porcelán a zkoušel jsem také keramiku.
3) Vlastivědná činnost
V roce 1964 jsem začal zpracovávat soubor „Pardubické zajímavosti“, který v současné době obsahuje zatím 62 samostatných částí (seznam). Dokumentace zahrnuje i všech 19 obcí, které jsou součástí našeho města. Obsahuje 3000 stran, 2000 mých současných fotografií a 1000 xeroxovaných dobových materiálů. Je uložena v knihovně Klubu přátel Pardubicka, Okresního archivu a částečně v Okresní knihovně.
Jako člen Klubu přátel Pardubicka cítím povinnost propagovat podle možností a schopností naše město. S ohledem na různá témata, která tyto zajímavosti obsahují, jsem prostudoval řadu přístupných materiálů a důkladně „procestoval“ celé město včetně přilehlých obcí na starém kole. Najezdil jsem mnoho kilometrů, protože témata postupně narůstala a musel jsem cesty znovu opakovat několikrát.
Pardubická památková rezervace je galerií překrásných objektů pečlivě udržovaných. Vzdejme hold našim předkům, že vybudovali a také nám zachovali takovéto dědictví. V dnešní uspěchané době je vstup do těchto prostor vstupem do minulých staletí. Každého, kdo ji navštívil, okouzlí svou krásou, zachovalostí a celkovou kompozicí. Je to perla našeho města. Jsou zde nejen památkově cenné objekty, ale i četné domy, kde se narodily, či žily významné osobnosti našeho města. Tyto jsou i v jiných částech Pardubic. Na těchto objektech jsou umístěny pamětní (informační) desky, upozorňující na jejich význam. Po městě jsou dále osazeny desky připomínající oběti válek, perzekuce i jiné události.
Největší koncentrace těchto desek je v památkově chráněné oblasti Pernštýnského náměstí a přilehlých uliček. V tomto prostoru bylo v roce 1985 osazeno 12 kusů nových desek. Autorem byl Roman Stehlík, text navrhl Vlastimil Zikmunda. Desky byly odlity v dílně bratří Bursíků.
Ve své evidenci mám celkem 180 desek umístěných v okruhu našeho města. Mám rovněž evidovány i desky uložené v depozitáři pardubického muzea.
Při jedné procházce městem jsem dostal nápad opsat si doslovné texty na těchto deskách. Z tohoto nápadu vznikla rozsáhlá kartotéka nápisů ve městě, okrese i z mnoha dalších měst republiky. Toto byl vlastně důvod a původ zpracování pardubických zajímavostí.
Jak jsem již uvedl, mají tyto zajímavosti 60 samostatných souborů. Přesto, že jsem celou akci zpracovával 9 let, vzpomínám si na všechny detaily a skutečnosti, které mě provázely při jejich realizaci. Byly zajímavé, překvapivé i kuriózní. Mým cílem a snahou bylo zpracovat dokumentaci komplexně a vyčerpávajícím způsobem.
V poslední době jsem zpracoval fotodokumentaci na prováděné rekonstrukce objektů IPBP, zimního a letního stadionu, Krajského úřadu, zastřešení ledové plochy, dále výstavbu budovy Okres. správy soc. zabezpečení, sídliště „Poseidon I.“ a všech 16 náměstí.
Zpracování „Pardubických zajímavostí“ mi pomohlo rozšířit si znalosti o našem městě. Vzhledem k širokému a různorodému tématu, kterému jsem se věnoval, objevil jsem pro sebe řadu neznámých skutečností, které mi dosud unikaly.
4) publicistika
O své sběratelské činnosti jsem mluvil do rozhlasu a televize. Napsal jsem 5000 rýmovaných postřehů, část jich byla publikována. Na nástěnce KPP u nádraží vystavuji Pardubické motivy. Provedl jsem 10 besed pro důchodce s pardubickou tématikou. Od roku 1998 publikuji pravidelně v Radničním zpravodaji. Univerzita Pardubice vydala kalendář 2001 s mými pardubickými motivy. KPP vydal na základě mých podkladů brožury – sešit 2 – pamětní desky, sešit 7 – pardubické školy, sešit 10 – kostely, modlitebny, kaple, zvonice. V knize „Pardubice“ jsem spolupracoval v kapitole „Pamětní desky a školy“. Každoročně jsem se zúčastňoval okresních výstav amatérského výtvarného umění svými pracemi. Ve foyeru Hudební síně na Magistrátu jsem uspořádal 4 výstavy „Pardubické zajímavosti“, celý soubor těchto zajímavostí jsem věnoval archívu KPP.
Prováděl jsem rozsáhlou korespondenci s mnoha našimi a hlavně zahraničními sběrateli spojenou s výměnou různých exponátů. Navázal jsem tak velmi potřebný kontakt s lidmi majícími podobné zájmy.
Myslím si, že všechny moje koníčky , kterým jsem se věnoval, spolu s rodinným zázemím, mi dodávaly potřebnou energii a inspiraci k další činnosti a částečně naplnily smysl mého života.
Adresa autora: Sladkovského 1530, Pardubice 2
PARDUBICKÉ ZAJÍMAVOSTI
Miloslav Huňáček
1) Pardubické zvony
2) Malovaná okna pardubických kostelů
3) Pamětní desky a pomníky
4) Domovní znamení, plastiky, reliéfy
5) Kostely, kaple, zvonice
6) Mosty a lávky
7) Podjezdy a nadjezdy
8) Podchody a průchody
9) Nádraží
10) Školy
11) Pošty
12) Významné domy
13) Sochy a kříže
14) Okresní knihovna (100 let)
15) Divadlo (90 let)
16) Hřbitovy
17) Kuriozity
18) Sady a parky
19) Hotel Veselka (25 let)
20) Kasárna
21) Karanténa
22) Heydrichiáda (55 let)
23) Pardubický Slavín
24) Okresní nemocnice (140 let)
25) Kulatá výročí (1997, 98, 99, 2000)
26) Výstavy (1891, 1903, 1931)
27) Voj. a veter. nemocnice
28) Pivovary
29) Hasiči
30) Skauting
31) Filatelisté
32) Jednota čsl. Orla
33) Vodovod
34) Pamětní desky – výstavy
35) Zásobování plynem
36) Kamenná vila
37) Nálety
38) První tiskárna
39) Lékárny (475 let)
40) Pardubické motivy A,B
41) Brány, opevnění
42) Mlýny
43) Hodiny
44) Kašny, fontány
45) Sídliště
46) Tržnice
47) Okresní správa soc. zabezpečení
48) IPB pojišťovna
49) Rekonstrukce objektů
50) Centrum Poseidon
51) Pardubické motivy – foto
52) Kulatá výročí (2001, 2, 3, 4, 5)
53) Zastřešení ledové plochy
54) Náměstí
55) Plastiky světců
56) Loď „Arnošt z Pardubic“
57) Rekonstrukce letního stadionu
58) Rekonstrukce zimního stadionu
59) Rekonstrukce objektu Krajského úřadu
60) Radniční zpravodaj
61) Vitráže kostelů
62) Sportovní hala
ZPRACOVÁNO
1-3 1994
4-5 1995
6-13 1996
14-30 1997
31-40 1998
41-46 1999
47-52 2000
53-56 2001
57-62 2002