Válečná nemocnice Karanténa
Přednáška s projekcí historických fotografií. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost je zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
Zřícenina hradu Kyšperk
Letohrad – Zámecký park – Kyšperk – Kaple sv. Jana Nepomuckého – Písečná u Rybníčka – Valdštejn – Hrubý kámen – Letohrad. Délka trasy 14 km. Odjezd 9:06 hod. vlak ČD+LEO, návrat 16:55 hod. LEO+ČD. Ved. A. Milatová. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Zřícenina hradu Kyšperk
Letohrad – Zámecký park – Kyšperk – Zámecká zahrada – Letohrad. Délka trasy 7 km. Odjezd 9:06 hod. vlak ČD+LEO, návrat 14:55 hod. LEO+ČD. Ved. J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Paragrafy o sexu aneb znásilnění opět jinak
Přednáška JUDr. Miroslava Mitlohnera. Koná se v Revoluční ul. 5 v Praze 1. Vstup zdarma.
typ akce: Pražská pobočka KPP
PP Úpolíny u Kamenice
Trhová Kamenice, Modrý lom, Kamenný vrch, Upolínová louka, rybníky, Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5km. Odjezd BUS v 8,05h. st. 13. Návrat BUS+ČD v 15,01/16,05h. Vede K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
TŘI REKLAMNÍ BETLÉMY Z PARDUBICKA A JEŠTĚ DVA PODOBNÉ

Z nejznámějších to byly firmy Otta Rakovník, Pilnáček Hradec Králové, Schicht Ústí nad Labem, Kulík káva, oděvy od Nehery, plzeňský Prazdroj a čokoláda Lidka Kolín.
1) I Pardubice měly své zastoupení – firma Jindřicha FRANCKA synové měla svůj betlém, v němž některé postavičky, třeba tří králů i jiné, nesou do Betléma FRANCOVKU, PEROLU a DOSKU.
Autor ani tiskárna nejsou známé, předpokladem vzniku jsou třicátá léta minulého století.
Betlém je doplněn také žánrovými postavami jako je krojovaný jezdec na koni, slepice, kuřátka a další drobotina, ovce, psa a také králíka nevyjímaje. Všechny další postavy mimo Svaté rodiny jsou krojované.
Ve své době to byla velmi vhodná propagace výrobků firmy, která se pravděpodobně připojovala přímo k nim.
2) Před nedávnem jsem do své sbírky obdržel od pražského kolegy sběratele vystřihovací arch s betlémem, kde mezi postavičkami se nacházel nápis: NAŠIM DĚTEM ALBIS TOVÁRNA NA CUKROVINKY OPATOVICE NAD LABEM. A krabičku s tímto nápisem má i jeden z králů … Vím, že na jednom z domů v Opatovicích je dodnes zachován právě nápis Albis, ale o jeho historii jsem opravdu nic nevěděl, stejně jako někteří další kolegové, kteří ten betlém také dostali. A tak jsem na jejich přání zahájil „detektivní pátrání“. Poněkud oklikou jsem se dostal až k bývalému opatovickému kronikáři a místnímu znalci panu Josefu Matěáskovi. Po určité době vyhověl mému přání a doslova mi sdělil podstatné informace z historie této firmy:
„Továrna Albis byla založena v roce 1911. Původně vyráběla povidla a marmelády. V letech 1945-48 vyráběla též mimo jiné čokoládové vánoční kolekce. Byly to různé figurky určené k zavěšení na vánoční stromeček. Toto zboží bylo nabízeno zákazníkům v papírových krabicích, na jejichž víku byl barevně vytištěn betlém jako vystřihovánka.
Ukázka z tohoto betléma (Tři králové) je z roku 1947, kdy prý jich bylo vyrobeno asi třicet tisíc kusů. Autor, ani tiskárna nejsou známi. Na jiném zboží Albisu se betlém neobjevil. Firma ukončila svoji činnost znárodněním v roce 1948“.
3) Jenže – před několika dny mně sběratelka z Rokycan poslala další „ALBISÁCKÝ“ betlém, okopírovaný podle již provedeného jejími známými. Nevěřil jsem tomu, ale u dvou postaviček – dívky a chlapce jsem se přesvědčil o pravdivosti. Oba nesou krabice s nápisem ALBIS. Takže – opět musím požádat odborníka z Opatovic nad Labem, aby mi k němu sdělil nějaké informace, ovšem pokud mu budou známy. Třeba také přestane platit v předchozím odstavci „na jiném zboží Albisu se betlém neobjevil“ – nevím…
4) I když to nejsou betlémy reklamní, jako ty předchozí, musím zaznamenat zmínku o dvou pohlednicích, použitých pardubickými firmami spíše jako „PF“. Jejich tvůrci zaznamenáni nejsou, jen rubové strany uvádějí názvy firem, které je vydaly:
a) firma MANA – tehdy sídlící na Třídě míru proti pasáži, před vánocemi v roce 1997 vydala na pohlednici těstový betlém s nápisem MENU a současně i brožurku s recepty, na zadní straně pak kalendář na rok 1998. Vzpomínám si, že bylo vše volně k dispozici na poličce vedle pokladen.
b) Kresbu zajímavého betléma – ovšem bez uvedení autora – byť po pravé straně obrázku jsou jakési zbytky jména – vydala podle rubové strany firma CZECH TOBACCO CORPORATION a.s., Semtínská 226, Pardubice – Ohrazenice jako své blahopřání k vánocům mně neznámého roku.
Předpokládám, že jste se z mých stručných informací dozvěděli třeba něco, co jste nevěděli anebo mně můžete pomoci k získání dalších zajímavostí. Pokud by se tak stalo, předem Vám děkuji.