Paragrafy o sexu aneb znásilnění opět jinak
Přednáška JUDr. Miroslava Mitlohnera. Koná se v Revoluční ul. 5 v Praze 1. Vstup zdarma.
typ akce: Pražská pobočka KPP
PP Úpolíny u Kamenice
Trhová Kamenice, Modrý lom, Kamenný vrch, Upolínová louka, rybníky, Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5km. Odjezd BUS v 8,05h. st. 13. Návrat BUS+ČD v 15,01/16,05h. Vede K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Staročeské muzeum Trusnov
Uhersko – Trusnov – Horní Jelení. Délka trasy 12 km. Odjezd 8:45 hod. vlak ČD, návrat 15:22 BUS / 17:18 hod. BUS+ČD. Ved. P. Kožený. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Po stopách historie obvodu Pardubice III
Komentovaná vycházka doplněná přednáškou s projekcí. Sraz před místní knihovnou na Dubině.
typ akce: Výlety do historie
Vila Tugendhat / hrad Špilberk
Odjezd do Brna 7:13 hod. vlak RegioJet nebo 7:06 vlak ČD. 1.skupina (pouze pro předem přihlášené) – od 10 hod. prohlídka vily Tugendhat, komentovaná prohlídka náměstí Míru, Svobody, „Zelňák“. Ved. Z. Buryánková 2.skupina – Hrad Špilberk a okolí, komentovaná prohlídka Moravského nám, nám. Svobody, „Zelňák“. Ved. A. Milatová. Délka trasy 9 km. Návrat 16:55 hod. ČD / RegioJet 17:42 hod. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
T. ZV. HVĚZDÁŘI

Do Protektorátu se dostali pozemní cestou přes Zakarpatskou Ukrajinu a Slovensko. V Praze navázali kontakt s pracovníkem sovětského konzulátu Mochovem („Rudolf“). Vysílačku, což byl první úkol, sestavil Hůla a vysílal do Moskvy s volacím znakem HBT. 23.února 1940 se mu podařilo navázat spojení. Další úkol byla kamuflovaná přepážka, na které byly ukládány zprávy od spolupracovníků a letců samých. Vycpálek zakoupil papírnictví. Zprávy se dávaly také spojce, která odnášela také vzorky, třeba pancéřové oceli. Je otázka, proč skupina nebyla napojena na ilegální KSČ. Odpověď je taková: od roku 1939 gestapo zatýká komunistické odbojáře směrem dolů do okresů a krajů. Zatýkání pokračuje i v roce 1940. Teď by hrozilo prozrazení. Možná to bylo na příkaz Moskvy… Co se týká poznatků o průmyslu, jmenujme Fatru Napajedla, Škodovku, Vítkovické železárny a další. Vladislav Bobák se nejdříve usadil v Praze, potom navázal kontakty v Pardubicích. Měl zprávy o výrobě v továrně Explosia v Semtíně. Dostal informaci i vzorky výbušnin. Dále kontakty do Hradce Králové – vojenské transporty, protiletecká obrana. Janu Vycpálkovi se podařilo napojit na ON, a to na kapitána Dytricha, plukovníka Svitáka („Karel“) a majora Sadílka („dr. Navrátil“). Spolupráce trvala krátce. Důstojníci byli během roku 1940 zatčeni. V té době měli naši hrdinové už tři vysílačky včetně radistů. Vysílalo se z Prahy a Ostravy. Později z Plzně. Sovětská rozvědka potřebovala zprávy o pohybu a soustředění vojsk. Ale to už se stahovaly mraky. 19.února 1941 potkal Selucký v Praze svého kamaráda Jaroslava Bednáře („muž s jizvou“). Ten mu slíbil zprávy o pohybu vojsk. Selucký netušil, že Bednář pracuje pro gestapo. Dne 4.března byl Selucký zatčen. 1/ Během dalších dnů byli zatčeni zbylí letci a lidé, kteří jim pomáhali. Potom následovaly kruté výslechy. Byli souzeni každý zvlášť se svou skupinou lidí, kteří jim pomáhali, padaly tresti smrti (51 lidí). Dohromady bylo odsouzeno 129 mužů a žen. Ještě k Jaroslavu Bednářovi: Tomu se podařilo utéci do Rakouska. Nikdy nebyl vydán k potrestání…
Literatura:
František Kavan, Komando statečných, Magnet Praha 1970 (odtud jsou i vybrané fotografie).
Poznámka:
1/ Dceru R. Seluckého vychoval po smrti jejího otce legionářský generál R. Gajda se svou ženou Kateřinou.
O J. Lonkovi psal v ZKPP ředitel SOkA Chrudim P. Boček. J.K.