Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Hříšní lidé města Pardubic (XIII. část)

obrázek k článku Rok 1930 – pokračování

V druhé polovině června došlo v městských lázních v Pardubicích ke krádeži. Krádež oznámil na pardubické četnické stanici František Holman z Přelouče, že mu byl odcizen ze zamčené skříňky v lázních obnos 500 Kč. Pachatel byl brzy vypátrán. Jednalo se o Evžena Uttenrodta, zikografa, který pocházel z Ivančic na Moravě. Odcizené peníze schovával doma pod obrazem. V případě obviněného se nejednalo o jeho první krádež.

Počátkem července přistihl správce Občanské plovárny v Pardubicích dva mladíky, když chtěli odcizit koupajícímu se občanu jeho svršky. Byli zadrženi a předáni policií. Jednalo se o chovance polepšovny v Opatovicích, 18 letého Viléma Sobotu, bývalého absolventa obchodní akademie z Tlučné a 17 letého Františka Pinla z polepšovny. Z polepšovny uprchli a několik dnů se potloukali v okolí. Pokoušeli se zbavit ústavních šatů, ve kterých budili podezření a tak odcizili šaty v bytě zámečníka Františka Brůzy v Přelouči. Kromě šatstva odcizili různé šperky v ceně 3 400 Kč. Odcizené věci byly u zadržených nalezeny.
Pardubickému četnictvu se podařil skvělý tah. Milenka zatčeného Františka Jelínka si stěžovala, že její milenec ji vyhrožuje zastřelením. Četnictvo pořídilo v bytě Jelínka prohlídku, při které byla objevena dobře skrytá dílna na výrobu kasařského náčiní. Nalezen byl též revolver, u něhož se zjistilo, že byl z jeho hlavně nedávno zastřelen strážník Kubrt, který přistihl lupiče při vloupání do záložny v Týništi n. Orlicí. Jelínek se pod tíhou důkazů přiznal a jmenoval svého společníka Šířka, s nímž tehdy odjel na kole do Týniště..Jelínek se též doznal, že se vloupal do záložny v České Skalici a v Bohdanči.
Nedbalostí zaviněné neštěstí. V pátek 1. srpna kolem osmé hodiny ranní došlo v Pardubicích na železničním přejezdu tratě Praha – Česká Třebová, poblíž okresní nemocnice ke srážce nákladního vlaku, jedoucího od České Třebové, s nákladním povozem, který řídil Josef Dvořák, bytem v Nemošicích. Na voze seděl pětiletý hoch Jan Mužík, syn Č. Mužíka, hlídače, bytem v Nemošicích. Kočí Dvořák utrpěl lehké pohmožděniny. Neštěstí zavinil závorář Antonín Mašín, který nechal závory vyzdviženy a byl proto suspendován.
Dne 4. srpna kolem sedmé hodiny večerní došlo ke srážce osobního auta, řízeného Ing. Janem Mečířem ze semtínské prachárny, s motocyklem, na kterém seděli Karel Holub a Ludvík Němec z Holic. Srážka se přihodila v Jahnově ulici a nehodu zavinil Ing. Mečíř. Němec utrpěl na tandemu těžké zranění a zlomení nohy. Holub vyvázl z nehody pouze lehčím pohmožděním.
Otrávila se na ulici! V úterý odpoledne byla nalezena ve Sladkovského ulici mladší žena v bezvědomí. Přivolaný Dr. Horák zjistil, že se jedná o otravu neznámým jedem a nechal ženu urychleně dopravit do okresní nemocnice. Jednalo se o služebnou Antonii Říhovou z Brandýsa n. Labem, zaměstnanou v Praze u Dr. Bláhy. Říhová byla zachráněna a přiznala, že jed pozřela v sebevražedném úmyslu. Příčinu však uvést odmítla.
Autem do cyklisty! V úterý řídila osobní auto Wilsonovou třídou v Pardubicích paní Anna Freudová, choť zástupce autotovárny Praga v Pardubicích. Když přijížděla před Zelenou bránu, chtěla odbočit směrem k Veselce. V téže chvíli se však střetla s cyklistou Josefem Štoskem, učněm z tiskárny Marie Kopecké. Paradoxní bylo, že cyklista se nedržel vůbec řidítek (jak aktuální) a při jízdě si četl!! Kolo zůstalo pod autem, cyklista jako zázrakem vyvázl pouze s několika pohmožděninami. Pikantní na celé srážce rovněž bylo, že paní Freudová neměla u sebe řidičský průkaz!
V některých pardubických hostincích se nedodržuje policejní hodina a bary se nechávají dlouho otevřené po zavírací době. V posledních dnech bylo zjištěno, že například hostinský Bohuslav Novák v hotelu Imperiál ve Smilově ulici, který mimochodem provozuje koncesi neoprávněně a Jan Bouček, hoteliér na náměstí Legií, nechali sklepní vinárny otevřeny dlouho přes policejní hodinu. Bylo na ně učiněno okresnímu úřadu trestní oznámení.
Koncem srpna byl dopravován od krajského soudu v Chrudimi do donucovací pracovny v Pardubicích Josef Strnad. V Husově ulici využil příležitost k útěku směrem do Polabin, kde byl však dopaden průvodčím. Oba se do sebe pustili a ke rvačce se ještě „nachomejtli“ Josef Bureš, František Drábek a Josef Povezný z Pardubic. Ti se přidali na stranu zločince, kterému se podařilo znovu uprchnout!
Vraťme se ještě ke krádeži, která byla spáchána v noci na 1. prosince 1929 ve filiálním obchodě firmy Volc a Šlauf, velkoobchod kožešinami v Pardubicích, Rašinova ulice. Jednalo se tehdy o krádež velkého rozsahu v ceně více jak 1000 Kč. Pachatel použil k otevření dveří paklíče. Krátce poté proběhlo vloupání do filiálního závodu Turnovský a Brunner, obchod pleteným zbožím v Rašínově ulici, kde tentokrát odcizil pachatel zboží v hodnotě 10 000 Kč! V tomto případě vyřízl lupič ve dveřích výplň. Ve stejné ulici bylo vloupání i do firmy Karla Adlera, železářství. Pachatel použil k vloupání vrtačku. Policie po pachateli dlouhou dobu marně pátrala. Teprve v posledních dnech bylo zjištěno, že hledaným je Rudolf Horák z Pardubic, který byl za podobné krádeže již vícekrát trestán, v posledním žaláři si odseděl 3 roky. Většina odcizených věcí byla nalezena v Ježkově ulici v bytě Horáka. Čerstvý ženáč ovšem včas nebezpečí vystihl a z Pardubic uprchl.
Předstíral přepadení. Opravdu kuriózní „přepadení“ se odehrálo v blízkosti známé továrny Hűbner a Opitz. Josef Procházka nahlásil službu konajícímu strážníkovi, že byl přepaden neznámými násilníky a zraněn na nose, bradě a horním rtu. Útočníci použili hůl. Žádal vehementně vyšetření celého zločinu. Do svých výpovědí se však začal zaplétat. Nakonec se přiznal, že zranění si způsobil sám, při pádu z kola v opilosti! „ Bude se zodpovídati pro klamání úřadů!“ Vyskočil z vlaku! V nočních hodinách byl nalezen dělníkem Františkem Svobodou na trati za Rosicemi sténající muž, v němž byl zjištěn Josef Materna, hostinský ze Lhoty u Chroustovic. Materna později vypověděl svůj dobrodružný příběh. Chtěl jet vlakem do Rosic, ale omylem nastoupil v Pardubicích do rychlíku na Liberec, který však v Rosicích nestaví. Když zjistil svůj omyl, rozhodl se z rychlíku vyskočit!! S těžkým zraněním byl dopraven do pardubické nemocnice.
Tří mladíci, kteří šli 30. května hrát do lesa karty, nalezli ke svému zděšení u pardubické karantény mrtvolu 17 leté dívky. Jednalo se o Annu Fouskovou z Pardubic. Přivolaný lékař zjistil, že dívka byla zavražděna, neboť měla v těle čtyři bodné rány, z nichž dvě vedly přímo do srdce. Bylo zjištěno, že Anna udržovala delší dobu známost s jistým Janem Skálou – Kropáčkem, dělníkem z Pardubic. V jeho bytě našli četníci zakrvácené šaty, které patřily jemu. Mladík byl viděn místními v polích u Jesenčan. Tam byl také Jan Skála zadržen a krátce poté se k vraždě Anny Fouskové doznal. Se zavražděnou měl skutečně známost, která trvala déle než rok, ale rodiče obou zamilovaných vztahu nepřáli. Jenomže celý vztah byl komplikován tím, že Anna nechodila jen s Janem Skálou, ale i s jistým Václavem Procházkou. Žárlivost se u Jana nakonec ukázala jako nesnesitelná a proto se rozhodl, že udělá v celé zamotané záležitosti konečně jasno! S Annou se setkal ve čtvrtek 29. května, kdy se vracela domů. Prosil ji, aby po večeři přišla ještě krátce ven. Z domu bylo slyšet hlas Václava Procházky! Když asi za půl hodiny Anna skutečně z domu vyšla, vedl ji naštvaný Jan do lesa, kde jí položil otázku, zda se už konečně rozhodla pro něho nebo pro Václava! Anna mu zřejmě odpověděla neutrálně nebo pro jeho osobu. V té chvíli se nepříčetný Jan rozhodl dívku zabít. Vytáhl loveckou dýku a dívku několikrát bodl. První rány nebyly smrtelné, protože dívka se zvedla ze země a pustila se na útěk. Jan ji však dostihl a tentokrát bodl přesně. Mrtvou odtáhl do polí a tam ji přikryl hromadou natrhaných klasů obilí. Pak se šel domů převléci! Rodiče nalezli doma dopis na rozloučenou, v němž jim syn Jan oznámil, že se chystá provést sebevraždu. Než se však rozhodl čin provést, vrátil se ještě k místu, kde mrtvou Annu ukryl. Z povzdálí sledoval, jak mrtvou zkoumají četníci. Dal se na útěk, ale daleko nedoběhl. Jan Skála byl nakonec odsouzen ke čtyřem letům těžkého žaláře.

(pokračování)

Použité prameny:
(SOkA Pardubice)
Východ (List Čs. národní demokracie pro východní Čechy), 21. 6. 1930, č. 25, str. 4.
Tamtéž, 19. 7. 1930, č. 29, str. 5.
Tamtéž, 9. 8. 1930, č. 32, str. 3.
Tamtéž, 16. 8. 1930, č. 33, str. 3.
Tamtéž, 23. 8. 1930, č. 34, str. 3.
Tamtéž, 20. 9. 1930, č. 38, str. 4.
Tamtéž, 27. 9. 1930, č. 42, str. 4.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem