Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
123456789
Zveme Vás
09.04.2025 18:00

Videokronikla okresu Pardubice roku 1995 - 2. část

Projekce filmu Jaroslava Nováka. Koná se v sále Jana Kašpara ve staríé reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

13.04.2025 07:25

Podkrkonoší

Mostek – Debrné – hradiště Bradlo – Hostinné. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:29 hod. vlak ČD+ARRIVA, návrat 17:16 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

13.04.2025 08:25

Přírodní park Orlice

Od Stříbrného rybníka po proudu Orlice k Eliščině nábřeží. Délka trasy 8,5km. Odjezd ČD- 8,29hod. Návrat ČD- 14,28/14,50hod. Vede K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

15.04.2025 16:00

Tvrze a tvrziště na Přeloučsku ve středověku a novověku

Přednáška Mgr. Matěje Pešty. Koná se v Revoluční ul. 5 v Praze 1. Vstup zdarma.

typ akce: Pražská pobočka KPP

20.04.2025 07:30

Hopsa, hejsa do Brandejsa

Čelákovice – Káraný – Stará Boleslav – Brandýs nad Labem. Délka trasy 13 km. Odjezd 7:32 hod. vlak ČD, návrat 17:04 hod. ČD. Ved. Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pardubice III. obvod - Studánka - 1. část

obrázek k článku Kousek dávné historie
V archivních záznamech se dočteme, že již v r. 1588 existoval na území dnešního obvodu rybník zvaný „STUDÁNKY“. Je více než pravděpodobné, že označení tohoto rybníku se stalo i podnětem pro stejnojmenný název pozdějšího označení obce. V letech 1777–1778 – po zrušení nevolnictví – byl rybník vysušen a půda byla přidělena 22 poddaným. V r. 1785 bylo již ustaveno první zastupitelstvo, v jehož čele již stál i starosta obce STUDÁNKA. Je pochopitelné, že po dlouhé době poddanství byla samostatnost obce obrovským darem. Škoda jen, že se záznamy z této doby nezachovaly. Záznamy z jednání zastupitelstev obce se zachovaly až od r. 1910 do r. 1943. Tyto protokoly jsou uloženy v Okresním archivu ve 4 knihách s čísly 1–4. Kroniku obce vypracoval v r. 1935 starosta obce p. Vohralík. Bohužel, tato kronika se nenašla.

Společenský, kulturní a sportovní život samostatné obce STUDÁNKA Sbor dobrovolných hasičů byl založen v r.1929 a za podpory obce a Svazu dobrovolných hasičů a především za svépomoci všech členů sboru byla vystavěna hasičská zbrojnice a zakoupena motorová stříkačka. Bohudík v obci, ani v nejbližším okolí v té době příliš nehořelo a tak se činnost sboru zaměřovala především na cvičení a na okresní slavnosti. Snad jediným masivním nasazením byla účast na likvidaci rozsáhlého požáru pardubického lihovaru. Prostředky pro svoji činnost získával Svaz dobrovolných hasičů pravidelným pořádáním plesů, sbírkami a různými akcemi.
Činnost sboru byla ukončena až po 2.světové válce, kdy začala fungovat profesionální HZS Pardubice. Hasičská zbrojnice byla prodána soukromému uživateli.

Spolek divadelních ochotníků
byl založen v r. 1919 a pro svoji pestrou činnost používal od počátku sál v hostinci p. Virta. V r. 1924 hostinec, a tedy i sál, zakoupil a později přestavěl p.Vojtěch. Společně s ním pak Spolek vybudoval a modernizoval jeviště, v němž pravidelně každý rok odehrál řadu představení a uspořádal mnoho kulturních akcí. Vychoval řadu dobrých herců a získal řadu významných ocenění. Pravidelně se zúčastňoval soutěže „JIRÁSKŮV HRONOV“, kde v r. 1942 se v tvrdé konkurenci umístil na 2.místě.

Volejbalový klub Studánka (WKStudánka)
byl založen v r. 1933. Zúčastňoval se řady významných turnajů a získal předvelkou sbírku cenných trofejí, které, bohužel, v padesátých letech při t.zv. sjednocení tělovýchovy, musel předat do TJ Slovan Pardubice, kde jsou pravděpodobně uloženy dodnes. Zachránil se pouze křišťálový Putovní pohár, o který se od r. 1939 pravidelně každoročně bojovalo na vlastních hřištích v turnaji o Mistra polabského kraje. Turnaj byl vždy velkolepou přehlídkou sportu ve Studánce a byl vždy velmi dobře obsazen. Kupříkladu v r. 1946 se na třech kurtech utkalo 16 družstev, jako např. Sokol Pardubice 1, Sokol Prostějov, SK Maniny Karlín Praha a j.
Klub měl řadu vynikajících hráčů a zúčastnil se m.j. i kvalifikace na mistrovství Čech v Praze. V mistrovských soutěžích hrál východočeskou 1.ligu, kde bojoval o nejvyšší příčky.
Kromě úspěšného volejbalu měl klub ještě HOKEJOVÝ oddíl, který se těšil obrovské oblibě a velkému zájmu občanů. Úspěšně si vedl v divizní soutěži. Svépomocí a díky velkému porozumění vybudoval vlastní kluziště s kabinou a klubovnou, která neopatrností shořela a za pozoruhodného přispění občanů byla znovu postavena. Kluziště i kabina byla zrušena v padesátých letech opět tzv. „sjednocením tělovýchovy“.
Kromě úspěšného volejbalu měl klub ještě basketbalový oddíl, který krátce bojoval v okresní mistrovské soutěži.

Významné památky:
K uctění památky padlých v 1. světové válce byl 23. 8. 1925 odhalen pomník, jehož součástí je i zvonička, kterou pravidelně oznamoval tehdejší obecní sluha poledne a také úmrtí. Pomník je dodnes dobře udržován. Na oslavu prvního prezidenta T. G. Masaryka byl v blízkosti hasičské zbrojnice odhalen pomník s bustou pana prezidenta. Tento pomník byl neznámým pachatelem v r. 1940 zničen. Obnoven byl 9. 9. 1945. Obec Studánka má i svoji mučednici. Je jí Věra Junková, která byla 2. 7. 1942 v době heydrichiády popravena na Zámečku.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem