Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Doplnění dat na památníku obětem holocaustu na pardubickém židovském hřbitově

obrázek k článku Monumentální památník se jmény zavražděných Židů za druhé světové války na pardubickém židovském hřbitově byl slavnostně odhalen v září 1948. Komitét pro postavení pomníku tehdy rozhodl, že na něm budou abecedně seřazena jména zahynulých členů obce s daty narození. Nakonec je na žulové desce vytesáno více jak 540 jmen Židů z Pardubic a okolí, z nichž většina byla deportována transporty 5. a 9. prosince 1942 do Terezína a odsud dále na východ, zejména do Osvětimi. Návrh pomníku je dílem architekta Josefa Freunda z Pardubic, stavbu provedl Václav Zahálka, kamenictví v Pardubicích. Financování zajistila pardubická židovská obec, přičemž velká část peněz přišla ze zahraničí. Součástí památníku je i urna s prstí z koncentračních a vyhlazovacích táborů.
Mezi jmény zachycenými na pomníku je i 58 Židů z Holicka. Jejich osud zmapovaly autorky Hana Faltysová a Lenka Šindelářová v knize „Hrst vzpomínek... židovské rodiny z Holicka“, která vyšla v roce 2009 v nakladatelství Devět bran. Při svém výzkumu narazily i na památník na pardubickém židovském hřbitově a byly vskutku překvapeny, když zjistily, že u 36 Židů z Holicka chybí rok narození. Jelikož měly tyto údaje k dispozici, rozhodly se, že chybějící data nechají doplnit. Po více jak ročním jednání s příslušným zástupcem akciové společnosti Matana, která vykonává správu nad pardubickým židovským hřbitovem, se podařilo celou akci úspěšně dokončit. Matana však hned na začátku stanovila dvě podmínky: jednak se musejí doplnit všechna chybějící data (rok narození na památníku chyběl celkem u 52 Židů), a jednak je nutné zajistit externí financování.

H. Faltysové a L. Šindelářové se nakonec podařilo všechny požadované údaje dohledat a dokonce i sehnat sponzora na provedení práce, kterým se stala Nadace Charty 77. Té patří náš velký dík za pochopení a podporu. Po 63 letech od postavení pomníku lze tedy nyní říci, že je fakticky dokončen. Stalo se tak 30. května 2011. Vytesání jmen do kamene, a tím jejich trvalé uchování, je to nejmenší a bohužel i v mnoha případech to jediné, co pro oběti holocaustu můžeme udělat.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem