Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Na Zborovské náměstí se vrací výuka jazyků

obrázek k článku V září roku 2011 vzniká v Pardubicích první porevoluční církevní škola. Jmenuje se NOE a je to vůbec první základní škola zřizovaná církví v Pardubickém kraji. Díky spolupráci pardubických církví se vrací do prostor původní jazykové školy; do budovy Salesiánského střediska mládeže na Zborovském náměstí. Protože se píše rok 2011, vypadá možná trochu jinak, než byste si církevní školu představovali.
Ale začneme pěkně od začátku. V celé Evropě doplňují církevní školy síť škol státních a obecních. Také v Pardubicích snili někteří rodiče o tom, že by své děti zapsali do školy, která ctí křesťanské hodnoty. Protože k dobrému vzdělávání přispívají nejen metody a pomůcky, ale i morálka, přátelské a bezpečné prostředí. Na podzim roku 2008 oslovuje klinická psycholožka PhDr. Marie Dusilová několik pedagogů. Rok trvá diskuse o tom, jak by škola měla vypadat. Postupně do přípravného týmu přicházejí další lidé, manažer, ekonom, kazatel, pracovníci s dětmi, kteří mají zkušenosti se zakládáním a řízením neziskových a charitativních projektů. Další rok připravuje tým všechny dokumenty pro ministerstvo školství a hledá vhodný objekt. Role zřizovatele se ujímá Archa – Sbor Církve bratrské. Salesiáni Dona Boska poskytnou škole své prostory. Ředitelkou je jmenována Mgr. Markéta Chmelová. V září 2010 se pak na ministerstvo školství dostává žádost o registraci školy, tým sepisuje školní vzdělávací program. V létě 2011 pak množství dobrovolníků z pardubických církví maluje, natírá, stěhuje, chystá první třídu a kancelář, aby v září do školy nastoupili první žáci. Všechno vybavení a peníze na něj darovali lidé z církví nebo jejich přátelé. O rok později se znovu maluje a chystá, k tomu ještě bourá a přestavuje. Kromě další třídy základní školy se otevírá ještě škola mateřská. Čeká nás ještě sedmero pracovních prázdnin. Každý rok přibude nová první třída, než se naplní všech 9 ročníků.

A jak vypadá NOE zevnitř? V něčem se podobá kterékoliv jiné základní škole. Je barevná, o přestávkách trochu hlučná, děti se v ní učí totéž, co jejich spolužáci v ostatních školách. Najdete v ní děti malé i větší, hodné i zlobivé, z věřících rodin i z těch bez vyznání. Model vzdělávání je poměrně otevřený. Učitelský sbor funguje jako celek, z moderních výukových metod sestavuje společně takový systém, který by nejlépe vyhovoval potřebám dětí. Základní motto školy Noe zní: „Budování charakteru je stejně důležité jako nabytí vědomostí a dovedností.“ Přizpůsobuje se mu i způsob práce a hodnocení žáků. Významně je posílena výuka angličtiny. Začíná se povinně v první třídě, ve družině se jednou týdně mluví anglicky. Ve vyšších ročnících přibude výuka některých předmětů v angličtině. Angličtinu vyučují rodilí a bilingvní mluvčí. Ve školce mohou děti nepovinně chodit na kroužek angličtiny. Naším cílem je, aby se děti, které v devátém ročníku opouštějí naši školu, plynně anglicky domluvily. Odpoledne je možné docházet na kroužek španělštiny, s rostoucí školou by se měla nabídka jazyků ještě rozšířit. Tak se po necelých dvou dekádách na Zborovské náměstí vrací výuka jazyků. V září 2011 začala škola fungovat s 10 žáky. Nyní je v základní škole 17 žáků a v mateřské škole 25 dětí. O školu i školku rodiče jeví zájem. Věřme tedy, že se v budoucnu dále rozroste.
Škola od počátku vznikala jako ekumenická. Učitelé se snaží, aby jí byla i nadále. Křesťanská výchova je koncipována tak, aby nediskriminovala děti žádného vyznání a byla přínosem i dětem bez vyznání. Velkou výhodou je spolupráce se Salesiány Dona Boska. Se školou spolupracují dobrovolníci z řady pardubických církví. Kéž se z NOE stane místo, které bude přínosem pro celé Pardubice.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem