Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

STARÉ DOMY VYPRÁVĚJÍ - DŮM JAKO KAŽDÝ JINÝ

obrázek k článku Přísloví "Stkví se jako Pardubice", které se v Čechách vžilo ve druhé polovině 16. století, není náhodné. V roce 1491 je koupil Vilém z Pernštejna (1436?1521) a připojil k rozlehlému panství, nad nímž se tyčí hrad Kunětická hora. Zároveň byly Pardubice povýšeny na město, staly se rodovou rezidencí rodu Pernštejnů a převzaly od Arnošta z Hostýně (otec Arnošta z Pardubic) dodnes užívaný znak - přední bílou půlku koně se zlatou uzdou na červeném štítě. Kromě Viléma z Pernštejna bývá z tohoto rodu připomínán právě Arnošt z Pardubic (1297-1364), první pražský arcibiskup a diplomat císaře Karla IV. a jeho synovec, spisovatel Smil Flaška z Pardubic (1350-1403). DŮM č. p. 61 Na pardubickém Pernštýnském náměstí se nachází renesanční dům čp. 61, o kterém by se dalo říci, že je to dům jako každý jiný. Stejně jako ostatní zdejší domy má však svou nezaměnitelnou minulost, kterou historik Josef Sakař v Dějinách Pardubic dokládá od roku 1507. Prvními majiteli byli soukeník Jiří Holý a jakýsi Juon. Roku 1517 ?od Juona duom podle Romána? koupil Tomášek za 250 kop. V průběhu století se v domě vystřídalo několik dalších majitelů. Roku 1645 byl dům ?při útoku Švédů ohněm na krytu, podlahách, klenutích a štítu zruinován a zřícen? a obnoven až v roce 1681. Po rekonstrukci se jeho majiteli v průběhu dalších staletí stalo postupně patnáct měšťanských rodin z řad řemeslníků. Jedním z nich byl i tesař Ignác Pabl, který jej zakoupil v roce 1780 za 1 350 zlatých.

VYZVĚDAČ Zmíněný Ignác Pabl, tesař z Kladského pomezí, si získal důvěru pardubických radních, protože mu předcházela pověst vynikajícího znalce dřeva. Ostatně přímo v Pardubicích se Pabl příliš nezdržoval, protože pracoval ve službách císaře Josefa II. a jako vrchní tesařský mistr řídil těžbu a opracování dřeva, určeného pro stavbu vojenské pevnosti v Josefově. Tento odborník na slovo vzatý měl svá privilegia: mohl se volně pohybovati po josefovském staveništi, v jehož podzemí bylo ve dvou patrech až čtyřicet pět kilometrů chodeb. Postavení, které zastával, mu vyneslo nejen slušný plat, ale také lidskou zášť. A protože pořizoval záznamy, které měly sloužit při výběru a přípravě dřeva na stavbu, byl Pabl obviněn, že si skicoval náčrty josefovského opevnění a provinil se tak proti přísaze mlčenlivosti, kterou složil v novopleském kostele Svatého Jiljí. Na základě udání byl Ignác Pabl zatčen a souzen pro údajný prodej nákresů nepříteli v Prusku, a tím i velezradu. Ortel smrti, který byl nad pardubickým měšťanem vynesen, byl vykonán jičínským katem Jiřím Bongrem 3. prosince 1783 přímo na josefovském staveništi. Šibenice, na které byl oběšen, byla postavena ze dřeva, vybraného odsouzencem samým v albrechtických lesích. Popravě přihlížely osoby pracující na stavbě, mimo jiné i Pablova manželka. Pro výstrahu všech viselo Pablovo tělo na šibenici dlouhé tři měsíce, až do února 1784, kdy bylo pohřbeno. Pablův pardubický dům odkoupili rok poté manželé Frauenbergovi, kteří jej v roce 1791 prodali Ignáci Václavu Deckertovi, a ten v něm založil první parubickou tiskárnu.
IGNÁC VÁCLAV DECKERT 18. srpna 1766 se v nedalekém Hradci Králové narodil Ignác Václav Deckert, který si jako zdroj obživy zvolil vydávání různých tisků – od kancionálů a modliteb (například za těhotné ženy) až k příručkám pro včelaře a léčitele koní. Když mu pardubičtí radní dali svolení k otevření vlastního podniku, zveřejnil tehdy pětadvacetiletý „Impressor Ignác Václav Deckert“ 20. května 1791 Zprávu o otevření tiskárny v Pardubicích. Kromě již zmíněných tisků vydával také populární kramářské písně o hrůzných mordech, bojích a milostných avantýrách. Jak známo, kramářské písně uváděli zpěváci na jarmarcích a svůj zpěv doprovázeli ukazováním děje na barevných obrázcích. Jedním z Deckertových tisků, který se dochoval a je uložen v pardubickém muzeu, je Píseň před obrazem Marie Panny chlumecké z roku 1797 s těmito úvodními verši: „Překrásná růžička líbezně voní, má duše mé srdce dychtělo po ní, po Matce Boží mé srdce touží, Maria kde jsi…// Slyšel jsem krásný hlas mezi horama, andělé zpívají zdrávas Maria, po hlasu půjdu, bát se nebudu, kde jsi Maria…//“ Dalším úctyhodným dílem, kterým se Deckert zapsal do historie, bylo vydání prvního českého slabikáře s honosným názvem Slabikář aneb Začátek Cvičení Dítek, kterak se mají učit Písmeny znáti. Úspěšný tiskař a nakladatel Ignác Václav Deckert zemřel v Pardubicích v roce 1806 jako čtyřicetiletý na tyfus a jeho žena Monika tiskárnu poté, co se znovu provdala, přestěhovala do Chrudimi.

VINÁRNA U PETRA A PAVLA

V roce 1879 zakoupili dům na Pernštýnském náměstí manželé Petr a Pavlína Vranešičovi – obchodník s vínem, který pocházel z Crveného Mlýna ve Slovinsku a v roce 1860 se přestěhoval do Čech – a mlynářská dcerka z Kostelce u Heřmanova Městce. A protože nevěsta dostala věnem dlužní úpisy, na nichž manželé značně vydělali, mohli na pardubickém náměstí otevřít Vinárnu U Petra a Pavla. Obraz světců Petra a Pavla, umístěný na domě kolem roku 1880, připomínal jména majitelů. O tom, že byl Petr Vranešič muž nadmíru podnikavý, svědčí jeho účast na Východočeské výstavě na Olšinkách v roce 1903, kde měl prosperující vinárnu v pavilonu č. 13. Jeho syn Josef se pro změnu etabloval jako prodejce minerálky Mattoni při První celostátní výstavě výchovy a sportu, která se konala v roce 1931 v Jiřinkovém parku. Ve 30. letech 20. století Pavlína Vranešičová rozdělila majetek svým dvěma synům – Petrovi a Josefovi, kteří se stali důstojnými pokračovateli rodičů. Zatímco Petr mladší vlastnil vyhlášenou vinárnu na rohu tehdejší Wilsonovy třídy (dnešní třída Míru) a Sladkovského a jeho specialitami byly italský marinovaný úhoř nebo šlehaný slaný tvaroh, Josef dostal dům čp. 61, kde sídlila vinárna s lahůdkářstvím a formankou (rychlé občerstvení). 

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP číslo 1-2/2014


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem