Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

DŮM NA HRANICI

obrázek k článku Nechci vůbec nadpisem naznačit, že se vzdálím ve svém příspěvku někam do Sudet. Zůstaneme v Pardubičkách, onen dům má čp.41 a stojí naproti hlavní bráně nemocnice. Je na svém místě již od roku 1906. Jeho majitelem je pan Otakar Matura, veškeré informace jsem načerpal od něho, za což mu samozřejmě patří dík. Jak to vlastně s tou zmiňovanou hranicí je? Dům postavil dědeček pana Matury na pozemcích patřící statku, který byl na Vystrkově, nyní U Kostelíčka, snad od Pernštejnů. Jeho posledním majitelem byl p.Kopecký a všechny jeho polnosti, táhnoucí se až k Pardubičkám, postupně rozprodal na stavební místa. Pardubičky, jak jistě mnozí víte, byly vždy samostatná obec. Právě v místech tehdejší novostavby byly katastrální hranice s Pardubicemi. Proto byla na dům připevněna smaltová tabule, na které stálo: KRÁLOVSKÉ KOMORNÍ MĚSTO PARDUBICE POLITICKÝ OKRES PARDUBICE KRAJ CHRUDIMSKÝ KRÁLOVSTVÍ ČESKÉ. Tabule na domě visela až do rozpadu Rakousko-Uherska. Na několika místech je však poškozená, protože někteří rádoby hrdinní vlastenci po ní házeli kameny. Samozřejmě, když už bylo po všem. Rodina ji tudíž sejmula a uložila na půdu, kde je dodnes jako doklad kusu naší historie, který se nějakým hozeným kamenem nemůže odestát. Vznikající ulici od Kostelíčka až na zdejší náves se říkalo Štrossova. Nyní je v těchto místech zvána Kyjevská. Pro mladší uvádím, že náves jsme měli v prostoru vymezeném hřbitovem, stanicí pro záchranky a sídlištěm. Podle pamětníků byla tvořena několika statky s pěknými vjezdy. Manželčina maminka vzpomínala, jak se je jako děti chodily učit kreslit. Je samozřejmé, že v té době tady kromě domů při hlavní tehdy Štrossově ulici byly všude pole a zahrady. Na Vinici byl postaven vodojem a začínala se budovat nemocnice. Samotné Pardubice teprve čekaly na svůj bouřlivý vývoj, aby přestaly být krajem Chrudimským.

O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem