Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
09.12.2020 18:00

Regulace řeky Labe na Pardubicku v první polovině dvacátého století

Přednáška T. Jandy. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy 3-4 / 1995

Za pardubickou Mesánkou

obrázek k článku

Kdo se s ní setkal - a těch jsou zástupy ze všech měst a vesnic celých východních Čech - byl v rozpacích, neboť tak určitý, energický tón řeči, takové imperativní vystoupení jako u pardubické paní Mesányové sotva se našlo u jiné ženy, i takové, jež byla manželkou lékaře, primáře, populárního chirurga, jež zná z vlastní ošetřovatelské prakse i jinak lidskou bídu a dovede s ní bez dlouhých cavyků zatočit, ať v ordinaci nebo v nemocnici. Toto poznání tělesné bídy, lidské mizérie vedla paní Mesányovou k bezměrnému soucitu se všemi trpícími, zároveň však k heroickému odboji proti maloměstské společenské konvenci, salonním kejklům, paničkovským pokryteckým líbeznostem a všelijakému tomu rukulíbání, pro které mívala chlapsky drsná slova.


Pardubice a rok 1866

obrázek k článku

V létě roku 1866 vypukla prusko-rakouská válka, která poznamenala i naše město Pardubice. Po prohrané bitvě u Hradce Králové prchalo přes naše město rakouské vojsko. Poražený 9.husarský pluk knížete Liechtensteina odpočíval na Veselce. Dne 4. července 1866 o 5.hodině ranní ohlašoval císařský kyrysník po Pardubicích příchod pruského vojska. Poslední rakouské jednotky zapálily za sebou dřevěný most přes Labe. Spolu s pruskou armádou přibyl do Pardubic i pruský panovník Vilém I., dále další čelní představitelé Pruska. Po krátké době bylo město Pardubice drancováno, vojíni vykrádali jak obchody, tak i příbytky obyvatel/!/ Mezi vojáky byl tehdy i mladý poručík Hindenburg, pozdější polní maršál a německý prezident, který předal úřad kancléře v roce 1933 A.Hitlerovi. Ale k vojákům : C.k.hulánský pluk Alexandra II., cara ruského měl č.11 a…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem