Válečná nemocnice Karanténa
Přednáška s projekcí historických fotografií. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost je zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
Zřícenina hradu Kyšperk
Letohrad – Zámecký park – Kyšperk – Kaple sv. Jana Nepomuckého – Písečná u Rybníčka – Valdštejn – Hrubý kámen – Letohrad. Délka trasy 14 km. Odjezd 9:06 hod. vlak ČD+LEO, návrat 16:55 hod. LEO+ČD. Ved. A. Milatová. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Zřícenina hradu Kyšperk
Letohrad – Zámecký park – Kyšperk – Zámecká zahrada – Letohrad. Délka trasy 7 km. Odjezd 9:06 hod. vlak ČD+LEO, návrat 14:55 hod. LEO+ČD. Ved. J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Paragrafy o sexu aneb znásilnění opět jinak
Přednáška JUDr. Miroslava Mitlohnera. Koná se v Revoluční ul. 5 v Praze 1. Vstup zdarma.
typ akce: Pražská pobočka KPP
PP Úpolíny u Kamenice
Trhová Kamenice, Modrý lom, Kamenný vrch, Upolínová louka, rybníky, Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5km. Odjezd BUS v 8,05h. st. 13. Návrat BUS+ČD v 15,01/16,05h. Vede K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Zprávy 1-2 / 2018
PARDUBICKÉ KALENDÁRIUM ROKU 1918 - 1. část

Roku 1917 skončil v Pardubicích ve znamení vzrůstajících zásobovacích obtíží. Předposlední den roku (30.12.) přijela proto do města vyšetřovací komise ministerstva výživy a navštívila m. j. i Petrolku (D.Fanto a spol.) a závod J.Prokopa synové. Přislíbila nápravu stížností dělnictva obou závodů. 20.ledna 1918 byla ve všech pardubických továrnách stávka a několikatisícový dělnický průvod přišel na Pernštýnovo náměstí před budovu okresního hejtmanství (dnešní ESD). 10 členná delegace vedená sociálním demokratem F.Váchou předložila okresnímu hejtmanovi J.Nápravníkovi své písemné požadavky včetně uzavření míru na frontách Velké války a vyhlášení české samostatnosti. Hejtman měl předat tyto požadavky vládě.
Obrázky ze starých Pardubic - Bavory

Za Veselkou byl od roku 1631 Klášterský dvůr patřící pardubickým minoritům. Zde či v sousedních stodolách byli po válce o rakouské dědictví umístění bavorští zajatci a dvůr podle toho lidově jmenován. Po zrušení řádu roku 1787 byl dvůr prodán. Z roku1844 je záznam o Kateřině Skoupé, držitelce dvorce a hostince Bavory. Hostinec i název, sto let používaný i pro okolí, zmizel po výstavbě jezdeckých kasáren v letech 1895-6. V dobách blíže neurčených zde v místech za Veselkou konaly lidové slavnosti, při nich se m.j. lukem či samostřílem střílelo na dřevěného ptáka na vysoké žerdi, dle toho též názvy U ptáka, V ptáku. Po severním okraji vedla pražská cesta, podle ní v 19. stol. vznikala Palackého třída. Stával zde již zmíněný hostinec Bavory a dvůr Na ptáku.
KATOVSKÁ RODINA ZELINGERŮ V PARDUBICÍCH

In: Genealogické a heraldické listy 3/2015 1.6 Jiří Zelinger (*11.1.1656 Poděbrady, + 1716) Jiří Zelinger je pravděpodobně nejslavnější z celého rozvětveného rodu. Pro svou rodinu získal velice lukrativní i prestižní postavení mistra ostrého meče v Pardubicích. Kromě katovny přímo v tomto komorním městě patřili zdejším katům již od počátku 17.století díky výhodné sňatkové politice i další dvě pohodnice, a to v Dašicích a Přelouči, které většinou Zelingerovi přidělovali svým dalším synům ? vždy zde ovšem platila nepsaná zásada jejich přímé podřízenosti držiteli katovny v Pardubicích. Celkově tak zdejší katovské trio působilo na panství o velikosti 7 měst či městeček a 125 vesnic. Působení rodu Zelingerů v Pardubicích úzce souvisí s jinou katovskou rodinou ? Ledvinkovými (či Ledvinovými). Na počátku šedesátých let byl pardubický kat…
Schizma v nejstarších dějinách Pardubic a fenomén archeologie

Před více než dvaceti lety došlo v Pardubičkách u hřbitova a v Pardubicích v kostele sv. Bartoloměje k archeologickým zjištěním stavějícím nový pohled na nejstarší dějiny Pardubic. Základní změnou, kterou přinesly výsledky archeologických výzkumů, byla nová interpretace založená především na lokalizování původního kostela sv. Bartoloměje a přilehlého kláštera křižovníků s červeným srdcem do dnešních Pardubiček. Nově zjištěné skutečnosti znamenaly odklon od vývojového konceptu nastoleného v Dějinách Pardubic nad Labem Josefem Sakařem ve dvacátých letech minulého století a pokračujícího v pracích Františka Šebka především v letech devadesátých. Oba historici situovali zmíněné církevní objekty do současného města.1)
DINOSAURUS OD SRNOJED

K zajímavému objevu na břehu řeky Labe u Srnojed došlo před 124 lety, tedy bezmála jedním a čtvrt stoletím. Zkamenělé fragmenty kostí, objevené tehdy profesorem mineralogie a mineralogie Jaroslavem Jiljí Jahnem (1965-1934), popsal přírodovědec a ředitel Národního muzea v Praze Antonín Frič (1834-1913) pod názvem Iguanodon albinus. Nesprávně tedy tyto fosilie přisuzoval ornitopodnímu dinosaurovi iguanodovi, známému tehdy ze západní Evropy. V roce 1905 si pak svůj omyl uvědomil a stanovil nové rodové jméno Albisaurus. Vcelku zbytečně a proti pravidlům zoologické nomenklatury změnil také druhové jméno, takže nový taxon měl podobu Albisaurus scutifer (prioritu má nicméně A.albinus, protože tak byl popsán typový materiál, na kterém je založen i A.scutifer). Rodové jméno znamená v překladu ?ještěr od (řeky) Labe?, protože zkameněliny byly…
Ztracený svět ...

Úvod: Na samém počátku? Nechci se dotknout náboženských cítění, ale na počátku nebylo SLOVO, nýbrž singularita. Klubko času neexistovalo. Neexistovala hmota, neexistovalo elektromagnetické záření. Vše ?spalo? a čekalo na to, čemu říkáme počátek ? Velký třesk. Pojmem absolutního počátku se ovšem nezabývá geologie ale astronomie (astrofyzika), proto přejdeme k vymezení nejstarších geologických eónů. Jako první se uvádí období tzv. hadaika (hádea) , které souvisí se vznikem vesmíru, naší sluneční soustavy a naší planety Země. Jedná se o dobu vzdálenou přibližně 4,7 miliard let (4 700 000 let). Následovaly tzv. prahory neboli archaikum (archeozoikum). Archaikum dále dělíme na kratší časové úseky, eoarchaikum (4 ? 3,6 M ), paleoarchaikum (6 ? 3,2 M), dále mesoarchaikum (3,2 ? 2,8 M) a konečně neoarchaikum (2,8 ? 2,5 M). Archaikum…
JAK VZNIKL SPIS "PARDUBICE ZA SVĚTOVÉ VÁLKY" ? KRONIKA SOUČASNÝCH UDÁLOSTÍ

V souvislosti se 100. výročím vzniku ČSR je zajímavé se podívat na okolnosti vzniku ojedinělého písemného pramene pro pardubické dějiny v letech 1914-18, vydaného Městským osvětovým sborem v prosinci 1937. Editorem spisu byl sociálně demokratický politik František Vácha (1878-1965), jenž ve svém úvodu (s. 7-8) popsal, jak se kniha rodila. Otcem myšlenky byl ředitel měšťanské školy v Pardubicích Arnošt Kabeláč, jenž 30.října 1915 na schůzi obecního zastupitelstva navrhl zaznamenání všech událostí Velké války ve městě. Radní PhMr. Adolf Prouza navrhl, aby vzniklý spis vydala osvětová komise města. Na její schůzi 15.listopadu 1915 byl ustaven užší řídící výbor (redakční rada), v němž zasedli A.Kabeláč, redaktor Osvěty lidu Alois Hajn, ředitel Jan Roubal, řídící učitelé F.K.Rosůlek a profesor průmyslové školy dr. Sýkora. Pro…