Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy 7-8 / 2016

Obrázky ze starých Pardubic

obrázek k článku

První fotografie nám ukazuje prostor dnešního Školního náměstí v Rosicích nad Labem u školy v centru starých Rosic. Dnešní pojmenování pochází z roku 1991, dříve se jmenovalo Veverkovo, pak dr. Zdeňka Nejedlého. Základní kámen ke stavbě školy byl položen 22. 8. 1886. Na spodním snímku je pak od tehdejšího toku Labe zachycen kostel sv. Václava z druhé poloviny 16. století spolu s dřevěnou šestibokou zvonicí postavenou okolo roku 1866, která zde již nestojí. I tok Labe vede jinudy a dnes jeho původní směr připomíná již jen slepé rameno.


KDO BYL TEN DRUHÝ?

obrázek k článku

Ppor. Arnošt Smrž (1911-1945) Psal se 8. květen roku 1945. Druhá světová válka se chýlila ke svému konci. Již nad ránem se v pardubických ulicích objevily československé vlajky, ve výlohách některých obchodů i obrazy T. G. Masaryka a E. Beneše. Přestože německá letadla shazovala letáky, v nichž vyzývala Němce, aby pokračovali v boji, zahájily německé úřady, velitelství a služebny evakuaci. Odchod německých úředníků a vojáků se však neobešel bez krvavých incidentů. Již v 8 hodin ráno se odebrala delegace Národního výboru na posádkové velitelství německé armády, aby zde jednala o kapitulaci německých vojsk. Další delegace se odebrala na gestapo převzít kanceláře i veškerou agendu, avšak narazila zde na odpor: jeden z příslušníků gestapa začal na delegáty střílet ze samopalu a zastřelil četníka Trnku. Delegace, jednající na…


STARÉ DOMY VYPRÁVĚJÍ - 16. díl

obrázek k článku

Díváme se na průčelí původně středověkého šenku, kde za Pernštejnů je J. Sakařem uváděn Jan Prokůpek, alias Trubka (kromě šenkování byl také trubačem). Po jeho smrti vdova Alžběta roku 1538 vydala dům jako dědictví svému zeti Janu Korábovi, jenž tu žil do roku 1545. Roku 1546 je tu uváděna Ludmila Trubková, zřejmě jeho vdova, dcera Jana Trubky. Z dalších majitelů zaujme pak v letech 1579?82 kožešník Jan Kotaska a závěrem 16. století Jiřík Hauze z Jaroměře. V letech 1606?25 tu žil listovní písař z Nelahozevsi Samuel Fisle, jenž dům postoupil paní Alžbětě, druhé ženě Adama rytíře Škopka z Otradovic. Za třicetileté války roku 1645 byl dům vypálen Švédy, ale roku 1653 se spáleniště ujal Václav Kutnohorský, jehož syn Martin Hynek držel dům do roku 1703. Po něm je tu uváděn do roku 1738 císařský důchodní Jindřich Mayer. Z majitelů 18…


Počátky českého fašismu v Pardubicích v letech 1922-1926

obrázek k článku

(od Národního hnutí k Národní obci fašistické) Český fašismus je politickým fenoménem meziválečného Československa, který dodnes poutá pozornost nejen historické obce.1) Samotný vznik českého fašistického hnutí souvisel s politickými a společenskými změnami v Evropě po první světové válce. Všeobecná deziluze z hrůz první světové války, počátek fašistického hnutí v Itálii, nespokojenost s výsledky Versailleské konference byly jen některými z důvodů, proč v poválečné Evropě měl tento politický fenomén živnou půdu. Také v prostředí nově vzniklého Československa lze najít události vhodné pro vznik radikálních skupin, které postupně můžeme považovat za fašistické. Jednalo se zejména o zhoršení výkonu československé ekonomiky, což bylo provázeno zvýšenou nezaměstnaností, a silnou deflační politikou ministra financí A. Rašína. Na…


ARCHITEKT KAREL KALVODA (1903-1971)

obrázek k článku

Dnes bohužel neprávem pozapomenutý architekt se narodil 17. července 1903 v Pardubicích v rodině sedláře Václava Kalvody (pracoval i pro dostihového jezdce R. Poplera) a jeho manželky, učitelky Pavlíny Kalvodové, rozené Votrubové. Syn absolvoval pardubickou starou reálku a poté v letech 1923-29 České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze (obor architektura a pozemní stavitelství). Zde byli jeho profesory m. j. R. Kříženecký, F. Kadeřávek, A. Ondřej, O. Blažíček, F. Cibulka, A. Mendl, A. Ausobský, F. Hodač, A. Engl, Z. Wirth aj. Studium ukončil státní zkouškou, k níž dostal 31. prosince 1926 vysvědčení. Druhou část zkoušky pak absolvoval 6. června 1931. Jeho přáteli byli v Pardubicích m. j. hoteliér Veselky Erna Košťál a motocyklový závodník František Hladěna, kteří byli r. 1940 svědky na jeho svatbě s Markétou Zenkerovou z…


PŘELOUČSKÁ FILHARMONIE

obrázek k článku

sonda do kulturního života města Přelouče v první polo vině 20. století - 3. část Další schůze orchestru se konala až v září 1948, tedy již po únorovém komunistickém puči. Při jejím zahájení členové poměrně odvážně nejprve uctili památku nedávno zemřelého Edvarda Beneše. Poté již projednávali praktické záležitosti ? od Městského národního výboru dostali poukázku na uhlí, bylo tedy možné opět zahájit činnost. Personální problémy však byly stále silné a tak orchestr zřejmě nezkoušel. Impuls přišel v dubnu 1949, kdy se valná hromada spolku konala poprvé ve Staré Besedě. MNV byl ochotný zaplatit dluh orchestru u Okresní spořitelny a záložny v Přelouči. Dirigentem byl zvolen Josef Diviš. Na valnou hromadu navázalo poslední vzepětí orchestru a ten po celý květen a červen intenzivně zkoušel, aby mohl odehrát 19. června 1949 tzv.…


Dle ředitele Kudrny by měl rozhlas zakoupit pro pardubické regionální studio vlastní budovu

obrázek k článku

Hostem posledních březnových Hovorů o Pardubicku byl ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice Pavel Kudrna. Ten hovořil nejen o pardubickém rozhlase, ale také o své dlouholeté práci, kde začínal již v osmdesátých letech jako programový hlasatel na stanici Vltava. Pardubické studio Českého rozhlasu se může nyní pochlubit 23 tisíci posluchači, což je nejvíce v historii samostatného vysílání Českého rozhlasu Pardubice, která se začala psát 2. prosince roku 2002. V roce 2013 rozhodlo vedení Českého rozhlasu o sloučení funkce ředitele některých regionálních rozhlasových studií. Bylo tehdy vypsáno výběrové řízení na obsazení funkce ředitele pro rozhlasová studia v Hradci Králové a v Pardubicích. Vítězem se stal právě Pavel Kudrna, který je tak od září roku 2013 ředitelem obou východočeských regionálních…


Osoby a osobnosti leteckého dávnověku Pardubic

obrázek k článku

část XXI. Do roku 1920 Slovan Vladimír Patrně jeden z organizátorů přednášky Ing. Gustava Victora Fingera uspořádané pardubickým Akademickým spolkem Arnošt v roce 1895 v Praze. Dne 1. června 1895 uveřejnil v Pardubických novinách 1) obsáhlý referát o přednášce. Pseudonym, ke své značné lítosti nevím, kdo se za ním skrývá. Je patrné, že tou dobou měl o problematiku létání velký zájem. Sochod Josef Městský radní (1911), náměstek starosty města (1913). V roce 1911, pravděpodobně v květnu, se stal členem Aviatického družstva v Pardubicích. 2) Jeho členem byl nejméně do roku 1913. 3) Srazil Alois Vrchní geometr z Chrudimi. VK roce 1911 vstoupil do Aviatického družstva v Pardubicích, 4) ale své členství patrně brzy ukončil.


ROZHOVOR S ROMANEM LÍNKEM

obrázek k článku

Kraj Pardubicím pro spěl Jedním z dlouholetých členů Klubu přátel Pardubicka je i současný 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Byl historicky prvním hejtmanem obnoveného Pardubického kraje od roku 2000, ale do pardubické politiky vstoupil už těsně po sametové revoluci, ve svých 26 letech jako nový městský zastupitel a později náměstek primátora Pardubic. Od té doby prošel velký kus cesty na různých postech u nás i v Evropské unii, je o to zkušenější, ale také dál žije svůj rodinný život s manželkou Šárkou, který jim v posledních letech obohatily čtyři vnučky od dvou dcer. To, co zůstává stejné, je jeho patriotismus. Stále bydlí na stejné pardubické adrese, pokud může, vyráží do práce na kole a snaží se svému rodnému městu a kraji být užitečný. Je také dobrým vypravěčem, a tak stačilo, abychom vždy jen nadhodili…


DLE ŘEDITELKY H. ŠMEJKALOVÉ MĚL NOVÝ TERMINÁL NA PARDUBICKÉM LETIŠTI JIŽ DÁVNO STÁT

obrázek k článku

Hostem prvním březnových Hovorů o Pardubicku byla ředitelka pardubického letiště Ing. Hana Šmejkalová. Prezentovala záměry na rozvoj pardubického mezinárodního civilního letiště. Jak hned v úvodu připomněla, nový letištní terminál měl na pardubickém letišti stát již dávno: "Bohužel města Brno a Ostrava investovala do svých regionálních letišť v minulosti daleko více a proto jsou dnes již dále. Přitom Pardubice mají naprosto ideální polohu v centru republiky a zároveň nedaleko od Prahy. Proto je výstavba nového odbavovacího terminálu naprostou nutností pro rozvoj celého regionu."


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem