Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
123456789
Zveme Vás
05.04.2025 08:05

Ornitologický park Josefovské louky

Přírodovědná vycházka s Jiřím Rejlem. Odjezd vlakem ČD v 8:09 z Pardubic hl.n. Začátek vycházky je v 9 hodin u nádraží v Jaroměři.

typ akce: Přírodovědné vycházky

06.04.2025 08:25

Procházka jarními lesy

Čestice-kopec Chlum-NS město v lesích-Tyniště n, Orlicí. Délka trasy 8,5km. Odjezd ČD- 8,29hod.      Návrat ČD -14,28/15,28hod. Vede A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

06.04.2025 08:55

Slavníkovské hradiště

Velký Osek – Libice nad Cidlinou – Slavníkovské hradiště – Poděbrady. Délka trasy 12 km. Odjezd 8:57 hod. vlak ČD, návrat 15:52 hod. ČD. Ved. L. Kvapilová. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

09.04.2025 18:00

Videokronikla okresu Pardubice roku 1995 - 2. část

Projekce filmu Jaroslava Nováka. Koná se v sále Jana Kašpara ve staríé reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

13.04.2025 07:25

Podkrkonoší

Mostek – Debrné – hradiště Bradlo – Hostinné. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:29 hod. vlak ČD+ARRIVA, návrat 17:16 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy KPP

SKVĚLÝ DÁREK MĚSTU PARDUBICE

obrázek k článku

dali tři mladí historikové z VČM Matěj Bekera, Jan Ivanega a Veronika Schiebelová svou knihou „Cesta k modernímu městu – Pardubice 1882–1945“ (vyd. VČM 2024, 312 s.). Po úvodu ředitele VČM Tomáše Libánka (s. 5) je vlastní práce dále strukturována takto: úvodní studie Pardubická architektura a urbanismus v letech 1882–1945 (s. 6–18) a pak časové úseky 1895–1904, 1906–11, 1912–23, 1924–30, 1931–37 a glosář (s. 310–311), jenž je v podstatě slovníčkem odborných termínů z oboru architektury. V úvodní studii (s. 6–18) autoři vytyčili základní mezníky městské architektury – od regulačních plánů A. Wendla a A. Barborky po vznik Městské technické komise roku 1890 (do roku 1922 ji řídil K. Kotten). V soutěži na regulační plán z roku 1907 byl vyřazen domácí B. Dvořák a bylo realizováno 3. soutěžní místo (arch. V. Šejna a arch. V. Zákrejs)…


DRAMA SOVĚTSKÝCH ZPRAVODAJCŮ J. LONKA A R. SELUCKÉHO

obrázek k článku

V PROTEKTORÁTU (1941–42) Nakladatelství PULCHRA vydalo roku 2023 komentovanou edici posledních dopisů Čechoslováků popravených v Drážďanech od P. Plaché a B. Sack. (Název „Tento dopis si nechte na památku na mě“). Edice obsahuje m. j. i poslední dopisy Pardubáka J. Lonka (nar. 1904 v Chrudimi) a Moravana R. Seluckého (nar. 1904 v Kyjově), kteří pracovali v protektorátu pro sovětskou tajnou službu (s. 141–142 a s. 187–188). Příběh J. Lonka je v Pardubicích známější, psali o něm již dříve M. Klimpl, historik J. Němeček a na našich stránkách (t.j. v ZKPP) dnešní ředitel SOkA v Chrudimi P. Boček. Formou literatury faktu je publikace z edice bývalého MV Magnet „Komando statečných“ (1970) od autora zřejmě s přijatým jménem F. Kavan. Připomeňme jen, že bývalý šéfpilot Aeroklubu Pardubice Jaroslav Lonek (1904–1945), nadějný letecký …


ŠŤASTNÉ PARDUBICE

obrázek k článku

AEROPLÁN. Tak se říkalo letadlu v době, kdy se na počátku 20. století poprvé objevilo na obloze. „Vzlety aeroplánů byly jedinečnou a vzácnou podívanou z mnohým městům zcela neznámé“. V Pardubicích byly však lety dynamických strojů „těžších než vzduch“ jevem takřka již obvyklým. Kdykoliv se ozval hlas leteckého motoru, lidé – jím vzrušeni – se zastavovali, zvedali hlavy zvědavě vzhůru a podle zvuku hledali aeroplán po obloze. Kroužení jeho působilo na ně „hlubokým, ba velebným dojmem a jeho řidič byl pro ně mužem plným odvahy, duchapřítomnosti, vtělených cvicích obratným, s naprostou bezzávratností.“ Tak psaly o prvních letech aeroplánů tehdejší noviny. Pardubice, město Pernštejnů a vynálezců ruchadla, byly v celé rakousko-uherské monarchii (vedle Vídeňského Nového Města s letištěm ve Steinfeldu) prvním sídlem české aviatiky.…


Ing. VOTKE: ZE VZPOMÍNEK

obrázek k článku

Ze starých dob Když jsem jednou v krámě u p. Polárka vyprávěl o svém přispěvatelství do Juklíčkových novin, kterého jsem si vážil pro žurnalistickou rutinu, vzpomněl knihkupec Polák, mně neobyčejně sečtělý a vtipný, že už od pradávna Juklíček dovedl získávat články pro své noviny a tam se stalo, co dnes může být zmíněno jako vzpomínka na starou původní nádražní budovu. „Seděl jsem tam, vypráví p. Polák – s dr. Zajícem a čekali jsme na vlak ke Chrudimi. Bylo půl hodiny času k odjezdu, když k nám přistoupil Tóni Juklíček, redaktor Neodvislých listů, abychom mu zatím napsali něco do novin. Juklíčkovi se muselo vyhovět. Skládali jsme s doktorem o těch nádražních místnostech narážku za narážkou tak pravdivě a poutavě, že z toho vzniklo veliké vyšetřování, dostalo se to totiž nějak až k ministerstvu do Vídně Byl z toho veliký fofr, …


BOŽA DVOŘÁK A MIKOLÁŠ ALEŠ - 1. část

obrázek k článku

Vztahu těchto spřízněných duší a dlouholetých spolupracovníků se v minulém století věnoval ve sborníku „Východní Čechy“ zesnulý archivář. Z. Bičík. Osobní záznamy B. Dvořáka o úmrtích členů jeho rodiny (!) obsahující m.j. i záznam o smrti M. Alše (1913) a korespondenci s Alšovou dcerou Marynou. Záznamník B. Dvořáka obsahuje i zřejmě poslední dopis M. Alše, který Dvořákovi napsal 24. dubna (na sv. Jiří) 1913: „Drahý příteli! Čekám, nevím ani jak dlouho, že si někdo (p. Ferster) odnese ty ornamenty. Truhlu mi poněkud po cestě poškodili. Nejsrdečnější díky! Tvůj M. Aleš“. Šlo zřejmě o spolupráci M. Alše s V. Försterem na výzdobě Dvořákovy přístavby nového západního vchodu do chrámu sv. Bartoloměje v Pardubicích z roku 1912. Národní malíř M. Aleš pobýval v závěru svého života na Domažlicku, kde však již trpěl srdečními nevolnostmi.…


PROFESOR PAVEL KALINA O PERNŠTEJNSKÝCH PARDUBICÍCH

obrázek k článku

Tímto bonmotem končí významný český historik Univ. prof. Pavel Kalina svou monografii „Benedikt Ried a počátky záalpské renesance“ (vyd. Akademia 2009). Pardubického čtenáře jistě zaujme autorovo hodnocení výstavby pernštejnských Pardubic. Po velmi působivém hodnocení Viléma z Pernštejna jako silné politické osobnosti jagellonské doby, sledující obecný prospěch Českého království, dále uvádí: „Rozsah a kvalita paralelní výstavby zámku, města a kostela jako rodové hrobky a místa katolických bohoslužeb nemá v jagellonských Čechách obdoby.“ (s. 234). Řeč je samozřejmě o Pardubicích. Šlo o koncept ideálního města, v němž se realizovala ve středověku pozoruhodná náboženská tolerance. Na zcela jiném příkladu politického prospěcháře a arivisty Zdeňka Lva z Rožmitálu, jenž byl Pernštejnovým politickým oponentem, ukazuje autor…


NEREALIZOVANÁ PARDUBICKÁ SÍDLIŠTĚ POZDNÍHO SOCIALISMU

obrázek k článku

Socialistická sídliště patří již k pevně etablovaným předmětům zájmu sociologů, historiků, antropologů i historiků umění.1 Klub přátel Pardubicka má k tématu velmi blízko: od svého vzniku hrál roli platformy, jejímž prostřednictvím se čtenáři a návštěvníci klubem organizovaných besed s projektanty seznamovali s plány rozvoje města.2 Text, který s úctou k práci předchozích generací pardubických patriotů předkládám, chápu jako navázání na tuto složku klubové činnosti. Ve Východočeském muzeu v Pardubicích probíhá výzkum místních sídlišť socialistické éry, který vyústí v připravované výstavě a doprovodné monografii. Naše bádání přineslo četná zjištění k prozatím opomíjeným kapitolám novodobé historie města. Zatímco příběhy nejvýznamnějších pardubických sídlišť jsou všeobecně známé,3 další obytné komplexy prozatím zůstaly mimo…


„VEVERČE“ A ŠKOLA U SV. JANA - Část 5. Základní škola od roku 2002 do roku 2017

obrázek k článku

Dne 2. října 2002 byla slavnostně předána do užívání celá nově zrekonstruovaná škola. Její přestavba včetně úpravy přilehlého parku si vyžádala 126 milionů korun. Rekonstrukce trvala dva roky a potěšitelné bylo, že školní výuka nebyla přerušena. Děti ze sportovních tříd, který přešly ze ZŠ na Komenského náměstí, se velmi dobře umisťovaly v plaveckých závodech především ve skocích do vody. Vynikajících úspěchů mezi tělesně postiženými sportovci dosáhla v roce 2002 i v letech následujících žákyně Tereza Diapoldová. Z mistrovství Evropy lodních modelářů přivezl Tomáš Trampota v letech 2004 a 2005 dvakrát zlatou medaili.


NÁŠ ROZHOVOR - Dnes s novým ředitelem Paměti národa v Pardubicích dr. Liborem DENKEM

obrázek k článku

1/ Pane řediteli, můžete nám představit svoji koncepci, kterou chcete během svého působení realizovat? V rámci své koncepce vedení pobočky bych rád pracoval ve větším „otevření“ veřejnosti. Bohužel i mnoho obyvatel Pardubic stále neví, kde vlastně sídlíme. Toho bych rád dosáhl díky zlepšení naší komunikace na sociálních sítích, spolupráci s místními institucemi a nejrůznějšími organizacemi. Zároveň je třeba myslet i na Královéhradecký kraj. Naše pobočka spravuje celé východní Čechy a naší cílovou skupinou jsou tak i lidé mimo Pardubice a Pardubický kraj. Naši příznivci se ale mohou těšit na tradiční Pravidelné pondělky v IPN Pardubice. Jak název napovídá, každé pondělí v našem institutu pořádáme přednášky a rozhovory s různými zajímavými hosty. Více informací se můžete dozvědět na našich internetových stránkách či sociálních…


Z MINULOSTI K PŘÍTOMNOSTI

obrázek k článku

František Schwarz byl zemským a říšským poslancem, je považován za jednoho z nejvýznamnějších teoretiků samosprávy v českých zemích. „U kostelíčka“ je po něm pojmenováno náměstí. Významný pardubický rodák František Schwarz nar. 8. 5. 1840 poslal v lednu roku 1906 pro spis „Pardubicko, Přeloučsko, Holicko“ vzpomínky na Pardubice z roku 1840–1849, které ve své části pojednávají o nejspíš vůbec prvním vánočním stromku v Pardubicích.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem