Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
21.09.2019 14:00

Arboretum na Dukle

Komentovaná vycházka pod vedením dendrologa V. Haupta. Vycházku doplní symbolická výsadba stromu. Sraz účastníků před KD Dukla.

typ akce: Přírodovědné vycházky

22.09.2019 07:40

Český ráj - Trosky

Rovensko pod Troskami – Čechova vyhl. – ryb. Vidlák – Borek – Trosky – Ktová. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:41 hod. vlakem z hl.n., návrat v 18:26 hod. (16:26) vlakem. Vedoucí Z. Řehák. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.09.2019 07:10

Praha stověžatá

Praha-Václavské nám. – Františkánská zahr. – Národní divadlo – Újezd. Délka trasy 11 km. Odjezd v 7:11 hod. vlakem z hl.n., návrat v14:21; 14:46; 15:02 hod. vlakem ČD. Vedoucí Jaroslav Benda. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

01.10.2019 18:00

Východními Čechami v pěti videofilmech

Krátkými nahlédnutími do historických center měst Opočna, Dobrušky a N. M. nad Metují začíná první cestopisný dokument. Ten pak pokračuje návštěvou fotogenické přehrady Les Království                 a nedalekého keltského stromového kalendáře. Film končí prohlídkou exteriérů špitálu Kuks.

Ač nedaleko od Pardubic, málokdo ví o atraktivní procházce většinou bývalými lomy Žulové stezky na Skutečsku. Zato skanzen v Hlinsku viděl už kdekdo. Ale za prosluněného počasí je to obrovský zážitek.

Unikátní dřevěný kostel v nedalekých Velinách a především dnes zcela zmodernizovaný svatostánek v podhorském Neratově, doplní pěší výstup k nové rozhledně na Anenském vrchu hřebene Orlických hor.

Dva půldenní výšlapy především do oblasti Broumovských stěn začínají v Polici nad Metují. Průchody úžasnými skalními městy pak končí u známé kapličky Hvězda.

Hospital Kuks, tentokrát to budou i interiéry a to s průvodcem, navštívíme v posledním filmu. Projdeme si i okolní park, který stejně jako špitál prošel nákladnou rekonstrukcí. Znovu se zastavíme i u přehrady Les království.

Celková stopáž pěti filmů od autora Jaroslava Nováka je 110 minut a můžete ji zhlédnout v úterý 1. října od 18 hodin v Kašparově sále Staré reálky, dnešního Krajského úřadu.

typ akce: Hovory o Pardubicku

16.10.2019 18:00

Pardubice na starých pohlednicích

Koná se v sále Jana Kašparav ve staré reálce. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Zprávy KPP

Vlci na pardubickém panství

obrázek k článku

V posledních létech stále častěji pronikají na naše území divoké šelmy, které již před několika mnoha léty byly u nás vyhubeny. Jedním z těchto zvířat je vlk (canis lupus), který se k nám dostává ze Slovenska a Polska a u mnoha obyvatel vzbuzuje obavy. Vlk je nebezpečný dravec, vyzbrojen výborným čichem i zrakem. Přepadá zvěř srnčí, jelení, zajíce, ale i ovce a dobytek a může se stát nebezpečným i pro lidi, obzvlášť v zimě, kdy se odvažuje i k lidským obydlím. I když vypadá nebezpečně, nebyl u nás zatím zaznamenán případ, že by usmrtil člověka.


Labská ramena a okolí

obrázek k článku

V rámci grantového řízení fondu ekologické výchovy a osvěty, které každoročně vyhlašuje odbor životního prostředí na Magistrátu města Pardubic, byl řešitelským kolektivem z Integrované střední školy v Poděbradské ulici v Pardubicích zpracován projekt zachycující stav slepých ramen Labe v Pardubicích z hlediska kvality vody a stavu fauny a flory. Z výsledků tohoto projektu vybíráme:


Akad. malíř a grafik Josef SALAVEC se narodil před 100 lety

obrázek k článku

4. června 1999 jsme si připomenuli sté výročí narození pardubického rodáka, ak.malíře a grafika Josefa Salavce. Po absolvování zdejší reálky odešel do Prahy, kde byl na UMPRUM žákem profesorů J. Schussera, V.H.Brunnera a J. Schikanedera, podle umělcových slov ?velkého básníka a nenapodobitelného mistra světelných nálad.? Zároveň také studoval na filozofické fakultě UK. Jako středoškolský profesor kreslení působil potom J. Salavec na Kladně, v Lounech, v letech 1926-1928 v Pardubicích a nějaký čas i na Slovensku v Rimavské Sobotě, odkud se brzy do rodných Pardubic vrátil a začal se věnovat tvůrčí umělecké činnosti.100 LET Firma LEJHANEC

obrázek k článku

Sto let od založení firmy si připomíná rodina pardubického klenotníka Pavla Lejhance. ?Dědeček Čeněk, zlatník, který se vyučil ve Vídni, firmu založil v roce 1899. Protože nevíme, ve kterém měsíci přesně, rozhodli jsme se pro oslavu v červnu, kdy jsme my zahájili obnovené podnikání po restituci rodinného majetku,? říká Pavel Lejhanec. ?Naše rodina má zpracovaný podrobný rodokmen až do roku 1550. Všechno se točí kolem Jesenčan, Barchova a Bohdanče.?Manželce prezidenta odhalili desku

obrázek k článku

?Doufám, že tato deska zde bude na věky?, s těmito slovy odhalil 13. 5. 1999 pardubický primátor Jiří Stříteský na budově magistrátu ve Štrossově ulici pamětní bronzovou desku Charlottě Masarykové, manželce našeho prvního prezidenta. Stalo se tak přesně v den 76. výročí jejího úmrtí. Dům, který byl původně stavěn jako činžovní s obecními byty, shodou okolností dokončili těsně po smrti ?Karly? Masarykové a na její počest byl po ní tenkrát pojmenován. Aktu se zúčastnili také okresní přednosta Michal Rabas a zástupci Masarykovy společnosti.


Vzpomínka na profesora Jana Řehoře

obrázek k článku

Profesor Řehoř byl nepochybně největší lékařskou osobností, jakou kdy Pardubice měly. Přišel sem na místo primáře interního oddělení nemocnice v roce 1925 z interní kliniky lékařské fakulty university Karlovy v Praze, kde získal svou vysokou lékařskou odbornost pod vedením proslulých internistů profesora Thomayera a profesora Pelnáře. Ti ho naučili přesně pozorovat, bystře hodnotit a trvale studovat zahraniční lékařskou literaturu. Řehoř denně četl francouzské a německé, v pozdějších letech také anglické a americké časopisy a monografie a svým drobným písmem si z nich pořizoval podrobné výpisky. Byl imponující pohled na jeho pracovnu v pardubické vile, kde na třech stěnách byly police, naplněné tisíci a tisíci těchto výpisků. Jeho působení jako pardubického primáře a ředitele nemocnice znám jen z jeho vypravování. Z jeho řečí zaznívalo…Z mé kroniky - 4. část

obrázek k článku

Bylo to někdy v padesátých letech, když jsem jednou u staré reálky potkala neznámou paní, která mě zdravila. Když jsem se po ní udiveně ohlédla, přišla ke mně a povídala: ?Vy se divíte, paní Chudá, kdo vás to zdraví, protože mě neznáte. Ale já vás znám ze Řempa, protože vy pracujete na podnikovém ředitelství v Pardubicích a já ve skladu v Černé za Bory. A pozdravit jsem vás musela, protože jste mi zachránila život?.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem