Ornitologický park Josefovské louky
Přírodovědná vycházka s Jiřím Rejlem. Odjezd vlakem ČD v 8:09 z Pardubic hl.n. Začátek vycházky je v 9 hodin u nádraží v Jaroměři.
typ akce: Přírodovědné vycházky
Procházka jarními lesy
Čestice-kopec Chlum-NS město v lesích-Tyniště n, Orlicí. Délka trasy 8,5km. Odjezd ČD- 8,29hod. Návrat ČD -14,28/15,28hod. Vede A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Slavníkovské hradiště
Velký Osek – Libice nad Cidlinou – Slavníkovské hradiště – Poděbrady. Délka trasy 12 km. Odjezd 8:57 hod. vlak ČD, návrat 15:52 hod. ČD. Ved. L. Kvapilová. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Videokronikla okresu Pardubice roku 1995 - 2. část
Projekce filmu Jaroslava Nováka. Koná se v sále Jana Kašpara ve staríé reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
Podkrkonoší
Mostek – Debrné – hradiště Bradlo – Hostinné. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:29 hod. vlak ČD+ARRIVA, návrat 17:16 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Zprávy KPP
SMUTNÝ OSUD LEGIONÁŘSKÉHO GENERÁLA

(pardubický občan MUDr. Bohumil Konopásek) Generál zdravotnické služby a legionář MUDr. Bohumil Konopásek patřil k zakladatelům českého fašistického hnutí v Pardubicích. V prvním období byl dokonce aktivnější než pozdější ústřední postava zdejšího krajně pravicového hnutí ? okresní soudce Vojtěch Vážný. S Národní obcí fašistickou se však rozešel a ve třicátých letech minulého století se zapojil do činnosti dalších krajně pravicových organizací. V době nacistické okupace a existence Protektorátu Čechy a Morava se stal aktivním také v NTČS ? Vlajce, za což se měl po skončení druhé světové války ocitnout před Národním soudem. Začátku soudního procesu se však nedožil, protože v soudní vazbě kvůli podlomenému zdraví poslední lednový den roku 1946 zemřel.
PARDUBICKÉ KALENDÁRIUM ROKU 1918 - 2. část

Březen: 19. t. m. (sv. Josefa) se konala v Měšťanské besedě za předsednictví advokáta dr. Horlivého beseda s poslanci Hráským a Lukavským o vnitřní, vojenské a mezinárodní situaci. Oba poslanci se netajili sympatiemi k politickému programu státoprávně demokratické strany, ač k ní sami nepatřili. Účastníci besedy jim to vytkli. Připomeňme pro pořádek, že uvedená strana jako jediná ze všech českých politických stran navrhovala ustavení samostatného národního státu. Z této strany již 9.února t. r. vznikla Čs. národní demokracie v čele s dr. Karlem Kramářem. Od prosince 1917 do státoprávně demokratické strany vplynula i Masarykova Čs. strana pokroková (založená TGM 21.1.1906 v Pardubicích).
GRÉMIUM OBCHODNÍKŮ V PARDUBICÍCH

Ustavující valná hromada se konala 15.3.1886, prvním předsedou byl zvolen J.V.Střebský. Okresní hejtman a místodržitelský rada Ignác Baukal uložil svolání nové valné hromady za účelem schválení stanov a sestavení seznamu obchodníků. Přípravné práce si vyžádaly mnoho času, tak se další schůze konala až 22.3.1888. Byla uložena povinnost starat se o pokračovací školu kupeckou, členům, kteří nebudou posílat učně do školy, hrozila pokuta 5-10 zl. Poněvadž nebyla ústřední organizace, přihlásilo se Grémium za člena obchodnického spolku ?Merkur?. Třetí valná hromada byla 14.4.1889, na ní zaznamenány příjmy 362,85 zl. a výdaje 233,85 zl. Na sjezdu obchodnictva v Chrudimi jednáno ?O průkazu způsobilosti, nedostatcích konkurzního řádu, kořalečním moru, cejchovních nařízeních a nedělním klidu?, dohodnuta rezoluce a předána říšskému poslanci J…
ZAVÁTÝ ŽIVOT NA PARDUBICKU

Úvod, opět nutný (nudný): Tento článek je pokračováním Období dinosaurů na Pardubicku, který se věnoval geologickému období druhohor ? mezozoika. Nyní se posuneme po geologické přímce dál (směrem k nám), do období třetihor (terciéru), čili éry kenozoika. Skončilo období velkých plazů a mořských plžů amonitů. Začal ?věk savců a ptáků.? Spodní hranicí terciéru sahá až do období 66 milionů let. Svrchní hranice pak do 2,58 milionů let. Terciéru, jenž je zároveň počátkem kenozoika, předcházela křída, poslední geologická perioda mezozoika. Po terciéru následoval kvartér (pleistocén). Období terciéru můžeme velmi zjednodušeně rozdělit na období starších třetihor (paleogén) a mladších (neogén). Geologické periody třetihor lze dál dělit na tzv. epochy a podrobněji dále na tzv. stupně. Do paleogénu patří epochy paleocén, eocén a oligocén.…
Obyčejné borovice

Na první pohled se zdá být příroda v okolí Pardubic nepříliš zajímavá. Mnoho vzácných druhů tady neroste ani nežije. Přesto však mnohé stojí za povšimnutí. Není cílem mých příspěvků podat zde dokonalý botanický popis, ale ukázat, že mnohé, co roste okolo nás sem patří a příroda ví, proč. Je jen na nás, jestli tento její dar budeme umět využít.
OTEVŘENÝ DOPIS VEDENÍ MĚSTA I ZASTUPITELŮM

Pardubice 15.12.2017 Vážený pane primátore, městská rado i zastupitelé, Po skončení architektonické soutěže na úpravu Národní kulturní památky ? NKP Zámeček a po prostudování studie k Larischově vile od arch. Hudáka se otevřela možnost porovnání vítězného návrhu soutěže (atelier Žalský ? Podolský) se studií arch. Hudáka.
STARÉ DOMY VYPRÁVĚJÍ - 26.díl Vila MUDr. F.MESSANYHO, Bulharská ulice čp.119

Po Vodákově vile (dvojčíslo 1-2/2018) Vám dále představíme další památné vily v našem městě, v tomto díle pak bývalou vilu významného pardubického chirurga, kladenského rodáka MUDr. Františka Messanyho (1870-1936) u Matičního jezera, v níž dnes působí Mateřská škola Koníček, blízká našemu klubu svým zaměřením na minulost našeho města a jeho pověsti.
Obrázky ze starých Pardubic - Bubeneč

Bubeneč byl sice název hostince, ale svého času býval i pojmem místopisným. Rozlehlý komplex Bubenče se rozkládal mezi Pernerovou a Sladkovského ulicí naproti letnímu stadionu. Vznikl roku 1729, když toto místo od Marie Kláry de Bossi koupil hamerník (kotlář) Melichar Ritz. Hostinec tu zřejmě byl již v polovině 18. století.
Co možná z dějin Pardubic neznáte - 11. část

Víte, že Pardubice měly vůbec první pravidelnou autobusovou linku na území Rakousko - Uherska? Stalo se tak 13. května 1908, kdy byl slavnostně zahájen provoz na linkách z Pardubic do Bohdanče a do Holic. Přepravu zajišťovaly poštovní vozy. Denně jezdilo na každé trati 4 až 5 spojů. I přes to, že v listopadu roku 1908 se jeden vůz s cestujícími u Semtína převrhl, vzniklo roku 1911 další spojení z Pardubic do Heřmanova Městce. Všechny tři linky sloužily nepřetržitě až do 1.světové války, kdy byly autobusy i s řidiči odveleny k armádě.
Atentát na Aloise Rašína v pardubickém tisku

V prvním měsíci tohoto roku si budeme připomínat devadesát pět let od tragické události, kterou si dějiny pamatují jako atentát na ministra financí. Na následujících řádcích se budeme věnovat reakcím pardubických tiskovin na tento bezprecedentní akt násilí.