Ornitologický park Josefovské louky
Přírodovědná vycházka s Jiřím Rejlem. Odjezd vlakem ČD v 8:09 z Pardubic hl.n. Začátek vycházky je v 9 hodin u nádraží v Jaroměři.
typ akce: Přírodovědné vycházky
Procházka jarními lesy
Čestice-kopec Chlum-NS město v lesích-Tyniště n, Orlicí. Délka trasy 8,5km. Odjezd ČD- 8,29hod. Návrat ČD -14,28/15,28hod. Vede A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Slavníkovské hradiště
Velký Osek – Libice nad Cidlinou – Slavníkovské hradiště – Poděbrady. Délka trasy 12 km. Odjezd 8:57 hod. vlak ČD, návrat 15:52 hod. ČD. Ved. L. Kvapilová. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Videokronikla okresu Pardubice roku 1995 - 2. část
Projekce filmu Jaroslava Nováka. Koná se v sále Jana Kašpara ve staríé reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
Podkrkonoší
Mostek – Debrné – hradiště Bradlo – Hostinné. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:29 hod. vlak ČD+ARRIVA, návrat 17:16 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Zprávy KPP
Prof. Jaroslav Faktor NA PANA PROFESORA FAKTORA BUDEME VZPOMÍNAT S LÁSKOU A VDĚKEM

V posledních červnových dnech se po Pardubicích rychle rozšířila smutná zpráva, že 29.6.2003, na Petra a Pavla, zemřel náhle ve věku 89 let jeden z nejznámějších a u studentů nejoblíbenějších pedagogů ve městě, prof.Jaroslav Faktor.
Malířka a sochařka Eva Filemonová

Malířské a sochařské dílo Evy Filemonové pramení z vlastních namnoze trpných životních zkušeností, z hlubokých kontemplací a upřímného vztahu k přírodě i všem živým bytostem. Neustálé propojení mezi mnohovrstvými vnitřními zážitky a pocity z nejrůznějších dob s vnějšími podněty dalo vzniknout dílu vyznačujícímu se opravdovostí lidské a umělecké výpovědi.
MIKULÁŠ ALEŠ A PARDUBICE

In: Vlastivědný sborník Pardubický kraj č. III / 1958, s. 57 ? 58 Všeobecně nejznámější Alšovou prací pro Pardubice je návrh na výzdobu Zelené brány, kolorovaný akvarel speciálně pro Pardubice objednaný, ?Ješek z Pardubic před Milánem?.
Co skrývá dopisová kazeta zn. Praha aneb Vyznání lásky Východočeskému divadlu

Na rendez ? vous s pardubickým divadlem chodím už víc než půl století a můj láskyplný vztah by se dal rozdělit na dvě etapy. Prehistorickou, tj. bez písemných dokladů, a historickou, vtěsnanou v podobě divadelních programů do dopisové kazety zn. Praha.
Živelné pohromy v obci Opočno (u Uherska) (1891 - 1930)

První živelná pohroma je zapsána v pamětní knize obce Opočno z roku 1891. V tomto roce stihla obec velká povodeň. Voda, která nestačila protéci železničními mosty, stoupla tak vysoko, že zaplavila domky u řeky čp. 24, 27, 36, 37 a mlýn (čp. 42), kde bydlel v pronájmu Josef Macháček s rodinou. Obyvatelé těchto domů se museli urychleně vystěhovat i s domácím zvířectvem (na slepice se zapomnělo!)
Raabizace na pardubickém panství 1. část

Špatná hospodářská situace, nesmírná bída venkovského obyvatelstva, způsobená neustálými válkami, neúroda a hlad v létech 1771 - 72 a následek všeho selské povstání v r. 1775, přimělo Marii Terezii k urychlenému řešení poddanských poměrů. 13. srpna 1775 byl vydán nový robotní patent, který upravoval robotní povinnosti poddaných, začala se také vytvářet t. zv. aboliční soustava (převedení roboty na peněžité částky), ale důležitější pro poddaný lid byla raabizace, uskutečněná na všech komorních a exjezuitských panstvích. Podstatou raabizace (ve skutečnosti pozemková reforma 18. století) bylo zrušení panských dvorů a takto získané pozemky i jiné nevyužité pozemky přiděliti chalupníkům, domkařům a jiným bezzemkům do dědičného nájmu. Na pardubickém panství připadla také v úvahu také půda získaná vysušením panských rybníků. 1) Vrchnost tak…
KAPITOLY Z DĚJIN ČESKÉHO FAŠISMU V PARDUBICÍCH 16. část

X. Činnost NOF v Pardubicích roku 1933 ve znamení t.zv. židenického puče a vnitřních sporů Rok 1933 se stal rokem velké polarizace názorů v pardubické jednotě NOF, jež měla svůj počátek již v roce 1932. Svědčí o tom hlášení v presidiálních spisech z 30. května 1932 inspirované zřejmě Vážného statí v Českých směrech (č. 31) s titulem ?Chceme druhý Čeljabinsk! (tedy incident jde o přirovnání k incidentu s bolševiky z 22. 5. 1918 ze sibiřské anabáze čs. legií v Rusku pozn. J. K.) Článkem, nepodepsaným (byl označen jen značkou trojúhelníčkem) se naznačovalo přání NOF snést i konfrontaci se státem a jeho mocenskými orgány. Podle dr. J. Vítka se proslýchalo, že tajným poradcem V. Vážného je známý pardubický architekt Boža Dvořák (1864 ? 1954), bytem Sadová ulice čp. 258 (dnešní Bulharská pozn. autora) Situační zpráva z května 1932 hovoří…
Živelné pohromy v obci Litošice

První zpráva o požáru v Litošicích je z roku 1912 (24. 6.), kdy vyhořel v sousedství školy (zrušené v r. 1953) dům čp. 3, patřící truhláři Josefu Holečkovi. Tento dům sloužil v letech 1880 ? 1881 jako místo k vyučování. Kdo hledá informace o živelných pohromách, přijde si jistě ?na své? v r. 1929. Téměř každá kronika věnuje tomuto roku mimořádné místo na svých stránkách.
Milé setkání s Oldřichem Novým

V letošním roce pardubický Filmový klub vstoupil do své již čtyřicáté sezóny, a v rámci průběžných besed a také připravované výstavy si připomíná významná setkání s herci filmového plátna. V dubnu 1968 k výročí 70 let čs. kinematografie byl uveden film podle románu Félixe de la Cámara pod názvem ?Dívka v modrém? v hlavní úloze s Oldřichem Novým.
Pardubické firmy a jejich firemní značky VI. část

Ve své době byl velice známý a oblíbený obchodní dům ?U Merkura?, který patřil firmě Josef Franc a synové v Pardubicích. Firmu založil Josef Franc roku 1899 na dnešní Třídě Míru (naproti železářství). Obchodní dům Merkur byl stavěn na základě půjček, které se splácely až do roku 1938. Merkur byl římský bůh obchodu, obdoba starořeckého Herma.