Videokronikla okresu Pardubice roku 1995 - 2. část
Projekce filmu Jaroslava Nováka. Koná se v sále Jana Kašpara ve staríé reálce na Komenského náměstí. Vstup zdarma, veřejnost zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
Podkrkonoší
Mostek – Debrné – hradiště Bradlo – Hostinné. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:29 hod. vlak ČD+ARRIVA, návrat 17:16 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Přírodní park Orlice
Od Stříbrného rybníka po proudu Orlice k Eliščině nábřeží. Délka trasy 8,5km. Odjezd ČD- 8,29hod. Návrat ČD- 14,28/14,50hod. Vede K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Hopsa, hejsa do Brandejsa
Čelákovice – Káraný – Stará Boleslav – Brandýs nad Labem. Délka trasy 13 km. Odjezd 7:32 hod. vlak ČD, návrat 17:04 hod. ČD. Ved. Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Hradeckými lesy
MHD Na Plachtě-rybníky Česík + Kříž-výběhy zvěře-rybník Výskyt-MHD Lesní hřbitov, Délka trasy 5/10km. Odjezd ČD+ Trol 2 v 8,29hod. Návrat BUS 9+ČD 15,28/15,51 hod. Vede J. Votrubová. Občerstvení s sebou. Turistická vycházka týmu B pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.
typ akce: Turistické vycházky
Zprávy KPP
750. výročí povýšení Přelouče na město

18. května tohoto roku vyrazila naše pražská pobočka KPP společně s Klubem rodáků a přátel Přelouče autobusem do Přelouče. Výlet organizoval Ing. Jan Závodský, CSc. ve spolupráci s Městským úřadem v Přelouči. Ing. Závodský nás cestou informoval o zajímavostech kraje. V Přelouči jsme shlédli významné památky, všude byl odborný výklad: evangelický kostel, Masarykův dům, rodný dům Františka Filipovského, katolický kostel a další budovy na hlavním náměstí. Na obědě jsme byli v restauraci krásné budovy Záložny. Bylo to velmi milé posezení, kde jsme měli možnost si navzájem pohovořit. Byli jsme přijati p. starostkou Bc. Irenou Burešovou a p. místostarostou Ing. Ivanem Moravcem v nádherném prostředí Záložny. Paní starostka nás informovala především o současné Přelouči. Každý dostal dárkovou taštičku se suvenýry připomínajícími město…
Za Josefem Horákem

Podle informace MF Dnes zemřel před několika měsíci v nedožitých osmdesáti letech hokejista a mecenáš umění Josef Horák. Pohřeb se konal bez jakékoliv publicity, bez předchozího smutečního oznámení a jen v okruhu jemu blízkých lidí. Z výborného hokejisty (hokejová přezdívka „Papunda“), který se v osmnácti letech podílel na postupu Pardubic do první ligy, se z něho stal znalec a především pak velký mecenáš umění. Podle jeho vlastních slov se k umění dostal až po vojně, protože mezi „pétépáky“, s kterými se stýkal, byli samí vzdělaní lidé, kteří ho ovlivnili. Věnoval se studiu historie a postupně začal získávat první obrazy. Seznámil se s řadou malířů a sochařů, navštěvoval antikvariáty, hledal u známých i na jiných místech. Pochopitelně to vše znamenalo i velká finanční vydání a tak rodina žila jen z manželčina platu…
Z NOVÉ LITERATURY

V době 69. výročí tragických událostí HEYDRICHIÁDY vychází v Pardubicích kniha Jiřího Kotyka HANA A VÁCLAV KRUPKOVI, pardubičtí spolupracovníci SILVER A – POD KOLY DĚJIN – Legenda a skutečnost aneb Co unese lidský život. (Vydalo Evropské nakladatelství s.r.o., Pardubice, e-mail: new@ev.cz) Kniha se prodává v HELIOSU a v restauraci MARINA v Bubeníkových sadech. O heydrichiádě na Pardubicku bylo už napsáno mnoho knih i odborných studií. Mezi pracemi kvalitními najdeme však do listopadu 1989 i práce pomlouvající záměrně t.zv. západní odboj. Při hodnocení postav spolupracujících s výsadkem SILVER A doposud přežívalo rozpačité a často i podezírající hodnocení manželů Hany a Václava Krupkových, ubytovatelů a spojek tohoto výsadku.
Nové poznatky k osobám a činnosti Mjr. F. Aubrechta a H. Krupkové

Když jsem v létě 2009 zveřejnil v dvojčísle 7–8 našeho časopisu svůj první pokus o životopis mjr. Franjo Aubrechta (1896–1985), netušil jsem, že v Archivu bezpečnostních složek v Praze najdu o něm naprosto nové informace ve vyšetřovacích materiálech jeho bývalého zetě škpt. Rudolfa Vařečky (fond V/HK, sign. V-6052 HK) a ve studiích historika Martina Pulce ve sbornících „Securitas imperii“. Součástí materiálů škpt. R. Vařečky jsou i podrobné personálie jeho tchána a jeho rodiny, jež při výslechu na Oblastní úřadovně StB v Praze 20. prosince 1948 uvedl sám Aubrecht. 1/ „Narodil jsem se v Gjurgjevači v Jugoslávii jako syn řezníka Václava Aubrechta, který měl hostinec a řeznictví. Asi v roce 1900 se rodiče přestěhovali do Dvora Králové n. L., kde měl otec již jen řeznictví a kde dnes bydlí na Havlíčkově třídě 12. Matka (Kateřina,…
Pieta u památníku Silver A v Trnové

V pondělí 20. 6. 2011 uspořádal MO Pardubice VII. v Trnové pietní shromáždění k 69. výročí událostí heydrichiády (1942). Hlavním řečníkem byl náš člen Mgr. Libor Pařízek, soukromý badatel z Rychnova nad Kněžnou, považovaný dnes oprávněně za předního českého odborníka na osobnost radisty SILVER A Jiřího Potůčka (Tolara). Jeho projev otiskujeme. Redakce KPP
Poznatky k identifikaci technického vývoje Kašparova jednoplošníku JK

Ač se Kašparovo letadlo, proslavené přeletem z Pardubic do Prahy dostalo do sbírek Technického muzea již v roce 1913, nutno říci, že se jeho technickou historií v té době nikdo nezabýval. V meziválečném období byl Ing. Kašpar leckdy připomínán, avšak Kašparovy monografie, s výjimkou brožury Karla Vrány z roku 1928, se objevily až po roce 1950. V různých, většinou časopiseckých publikacích byly po léta používány fotografie s nesprávným časovým zařazením, a tak se například opakovaně letová fotografie z podzimních měsíců roku 1911 publikovala jako snímek z letu do Prahy. Odstranit tyto chyby mohl umožnit pouze rozbor technického vývoje letadla, který bohužel aktéři pardubického aviatického dění v létech 1911–1912 sice dokumentovali fotograficky, avšak bez odpovídajících přesných popisů.
Projev Dr. J. Kotyka, PhDr. u hrobu J. Kašpara 20.5.2011

Vážená paní doktorko Perrová, vážený pane náměstku, vážení zástupci sdělovacích prostředků, dámy a pánové, je mi velkou ctí, že mohu zahájit dnešní pietní shromáždění k uctění památky prvního českého aviatika Ing. Jana Kašpara právě v den výročí jeho narození. Byla neděle 20. května 1883, kdy se na Zeleném předměstí v dnes již zbouraném hotelu Veselka čp. 76 hoteliéru Františku Kašparovi a jeho ženě Marii, rozené Řezáčové narodil syn, o 7 dní později (27. 5.) pokřtěný Jan Křtitel František po svém dědovi a otci.
Hrobku Jana Kašpara čeká brzy celková rekonstrukce

Místo posledního odpočinku prvního českého aviatika Jana Kašpara by mělo brzy být důstojnou památkou na slavného letce. Při příležitosti včerejšího 128. výročí Kašparova narození se na tom shodli zástupci vznikající Společnosti Jana Kašpara a Pardubického kraje. „Účelem pietního shromáždění bylo nejen uctít památku Jana Kašpara, ale také upozornit veřejnost na špatný stav hrobky prvního českého aviatika. Občanské sdružení Společnost Jana Kašpara si dává za cíl propagovat aviatiku a jméno Jana Kašpara v České republice i v zahraničí. Zároveň chceme v souvislosti s plánovanou revitalizací Kašparovy hrobky oslovit veřejnost i volené zástupce, abychom tak získali finanční prostředky na opravu hrobu,“ uvedl jeden ze zakladatelů Společnosti Jana Kašpara historik Jiří Kotyk.
Za arcibskupem Karlem Otčenáškem, emeritním biskupem královéhradeckým

24. května t.r. nás bolestně zasáhla zpráva ČTK o úmrtí Otce arcibiskupa Mons. ThLic. PaedDr. h. c. Karla Otčenáška 23. května navečer. Při instalaci nového biskupa královéhradeckého Mons. Ing. JUDr. Jana Vokála 14. května t.r. vyzval pražský arcibiskup Mons. Dominik J. Duka, OP shromážděné lidi na Velkém náměstí, aby se za K. Otčenáška modlili. První kroky biskupa J. Vokála po instalaci vedly do biskupského paláce k němu. Doyen České biskupské konference tedy zemřel… Byl jednou z nejvýznamnějších postav českého katolicismu 20. století. Jeho život byl příběhem chudého nadaného chlapce (nar. 13. 4. 1920 v Českém Meziříčí na Rychnovsku), který díky svým intelektuálním a morálním vlohám dospěl v církvi až ke stupňům nejvyšším. Po studiu na Arcibiskupském gymnáziu, kde byl m.j. spolužákem pozdějšího herce R. Lukavského,…
Přátelé Pardubicka v Senátu ČR

27. května t. r. využilo 34 členů KPP a 14 dalších účastníků laskavé nabídky pardubické senátorky Mgr. Miluše HORSKÉ (nestr. za KDU/ČSL) k exkurzi do Senátu, horní komory Parlamentu České republiky. Pardubická výprava tak mohla od 9 do 11 hodin shlédnout reprezentační prostory bývalého Valdštejnského paláce na Malé Straně (s odborným výkladem) a poté v jednacím sále Senátu vyslechnout expozé místopředsedy Doc. JUDr. Petra Pitharta (KDU/ČSL), který vysvětloval význam Senátu jako pojistky demokracie a jeho chod. Ochotně odpovídal i na dotazy. Atraktivní prohlídka byla ukončena návštěvou kaple a palácových zahrad s výstavou k 50. výročí zahájení vysílání Rádia Svobodná Evropa (1951). Děkujeme paní senátorce Horské za milé přijetí a dobrou organizaci celé exkurze.