Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy KPP

POVÁLEČNÁ HISTORIE DŘEVĚNÉ PÁLKY V PARDUBICÍCH JE BOHATÁ

obrázek k článku

S koncem války přišly dlouho očekávané chvíle obnovy ve všech oblastech všedního života, nevyjímaje ani sportovní odvětví. V roce 1947 se dala řada nadšenců v čele s Antonínem Borovcem a Karlem Petrem dohromady a na plovárně Na Špici uspořádali turnaj O mistra dřevěné pálky. Tak byly položeny základy tradice trvající dodnes. Rád bych tímto článkem připomenul některé okamžiky z jeho bohaté historie. Pardubice po válce měly něco přes 30 tis. obyvatel. V zimě, když mrzlo se hrál hokej na Maťáku, od jara potom tenis a fotbal. Tenisových kurtů bylo pět na SK u letního stadionu, pět na AFK pod Vinicí a sedm + centr na LTC pod zámkem. Sportovní vybavení bylo vzácností, o to větší však byla chuť. Když přišlo léto, všichni se přestěhovali k vodě, na plovárny, kde vedle osvěžujícího koupání v čisté řece byla řada možností si zahrát nohejbal,…


Před 20 lety byla Vysoká škola chemicko-technologická v Pardubicích přejmenována na Univerzitu Pardubice

obrázek k článku

Vysoká škola chemická v Pardubicích vznikla Vládním nařízením č. 81 z 27. června 1950. Výuka byla zahájena 15. října 1950 v adaptovaných prostorách pekařské a cukrářské průmyslovky a svá studia chemie zahájilo prvních 120 studentů. V následujícím akademickém roce byla pro potřeby vysoké školy upravena budova bývalé státní průmyslové školy na náměstí Čs. legií, která prošla v nedávané době zásadní rekonstrukcí a nyní slouží jako moderní univerzitní centrum všem fakultám Univerzity Pardubice a zejména jejich doktorandům a vědecko-výzkumné práci. V listopadu 1953 se status školy změnil a nařízením vlády vznikla ?Vysoká škola chemicko-technologická v Pardubicích" známá 40 let pod zkratkou VŠChT, v jejímž čele stál rektor. Vysoká škola vznikla v padesátých letech s cílem vychovávat odborníky v oblasti technické chemie pro potřeby rychle se…


SOCHAŘ MILAN BENDA Slavný syn slavného otce

obrázek k článku

V Pardubickém deníku byl dne 1.dubna publikován článek o bronzové soše národního umělce Břetislava Bendy, která má být uložena na dno zatopeného lomu. Nedalo nám to, abychom nezašli do pražské čtvrti Střešovice za synem tvůrce sochy a zeptali jsme se ho, co říká tomu, jaký osud určili pardubičtí zastupitelé pro dar jeho tatínka. Sochař Milan Benda zdědil talent po svém otci, žákovi J.V.Myslbeka a J.Štursy, Břetislavu Bendovi. Vyprávěl nám, že už odmalička modeloval figurky, tanky, vojáčky. Ovšem později jako mladík vzdoroval přání svého otce, aby se vydal v jeho stopách. Prosadil si svou a přihlásil se na strojní fakultu. Po třech letech práce nad rysy a výkresy strojů zjistil, že mu kumšt přece jenom chybí a přestoupil na akademii. Prý byl první strojař, kterého na AMU přijali. Absolvoval v roce 1968 a nejprve se uchytil jako…


SVĚDECTVÍ Z VELKÉ VÁLKY

obrázek k článku

Fotografie před jedním barákem obří nemocnice v Pardubicích pochází ze srpna 1918. Jde o skupinu vojáků se třemi ošetřovatelkami. Vedle nich sedí ?šarže? i s vyznamenáními. Fotografie prošla poštou Pardubice 2 (která měla v objektu pobočku) a byla adresována Jaroslavu Burdovi, pěší pluk 16-111,12 polní prapor, rota III, polní pošta 486 ( vše pochopitelě v němčině). Pěší pluk 16 byl chorvatský a nazýval se ?Varaždínský pěší pluk? v Belovaru. Odesílal Míla Zajíc, sch. Blok I Pardubice.


PAMĚTIHODNOSTI SLOVAN A STUDÁNKY Část III.

obrázek k článku

Pomník PADLÝM BRATRŮM s poprsím TGM Pomník Padlým bratrům s poprsím T.G. Masaryka stojí na křižovatce ulic Pod zahradami a Pod lipami. Byl vybudován z iniciativy ?Vzdělávacího pokrokového kroužku pro Studánku a Familii?, někdy psaného též prostě ?Pokrok?. Kroužek se ustavil dne 13.6.1925 a následně byl ohlášen i na hejtmanství pardubickém, jak kázal tehdy ještě od dob rakouského mocnářství platný zákon čsl. 134 z roku 1867 o právu spolkovém. Sami členové spolku, z nichž někteří byli i členy obecního zastupitelstva, byli sledování policií. Dobové hlášení vyšetřujícího strážmistra Ondřeje Růžičky vyjadřuje obavu, že ?byť jsou předáci kroužku sociálními demokraty, není vyloučen jejich možný příklon ke komunistům?. Jisté je, že někteří členové vedení kroužku měli s tehdejšími pardubickými komunisty styky.


VZPOMÍNKY NA VOJMÍRA VOKOLKA

obrázek k článku

S panem Vojmírem jsem se poprvé setkal někdy na jaře v roce 1987, v době tragické smrti našeho kamaráda Ivy H., který v lednu téhož roku spáchal sebevraždu. K té ho dohnaly dlouholeté a neléčené deprese. Dokud žil, věrně a oddaně panu Vokolkovi pomáhal a sloužil. Jak jsme žertem říkávali, byl jedním z jeho ?otroků?! Jeho ?otroctví? jsem po jeho smrti ?zdědil? já? Pan Vokolek spolu se sestrou Květou obývali prostorný byt v jednom z činžáků v ulici Za Pasáží v Pardubicích. Z návštěv u nich si vybavuji světlou a úsporně zařízenou místnost s dlouhým pracovním stolem. Na něm bývalo vždy několik pokreslených papírů, nůžky a pár tužek. Bílé stěny kupodivu nezdobil žádný obraz. V rohu místnosti stával nějaký jeho objekt. (V odborném tisku, katalozích atp. se používá slovo PLASTIKA pro umělecká díla formovaná z kamene, mramoru, dřeva,…


STARÉ DOMY VYPRÁVĚJÍ - 3. DÍL

obrázek k článku

DŮM F. K. POTĚŠILA ČP. 679 V UL. BRATRANCŮ VEVERKOVÝCH Kráčíme-li ulicí bratranců Veverkových (dříve Svatojanskou) směrem k železniční trati, pak nedaleko známého Reschova domu naproti přes ulici stojí vcelku nenápadný dům čp. 679, v němž strávil podstatnou část svého nesmírně tvůrčího života (léta 1906?35) jeden z otců ? zakladatelů pardubické vlastivědy a regionální historiogra? e řídící učitel František Karel Potěšil. Narodil se 26. ledna 1864 v budově staroměstské školy v Pardubicích v rodině školníka Václava Potěšila a služky Rozálie, rozené Charbuské. Školní prostředí snad předurčilo malého Františka k tomu, aby se po studiích na pardubické reálce a na učitelském ústavu v Příbrami stal sám učitelem. Kromě venkovských škol v Kostěnicích a Rovni vystřídal ještě tři pardubické školy, bývalou obecnou školu na Novém městě (stávala v…


DEVADESÁT LET PARDUBICKÉ JUNIORKY

obrázek k článku

2. POKRAČOVÁNÍ První poválečná juniorka se hraje již v srpnu roku 1945 s novými míči československé výroby. Zúčastní se celkem 150 tenistů a tenistek, z toho rekordních 28 pardubických. Hráčka domácího LTC Zdena Dalecká si porážku ve ? nále dámské dvouhry vynahradí výhrou ve smíšené čtyřhře, tentokrát s vítězným singlistou Janem Svobodou. Obnoven byl i Březinův pohár, dle tradice stále hraný redukovaně, do pořadu se stále nevrátila čtyřhra juniorek. O rok později dosáhne počet zúčastněných chlapců rekordních 160, celkem je odehráno 690 utkání. Zdena Dalecká, která hrála juniorku osm let po sobě a vyrovnala tím rekord Josefa Stehna z let 1925 ? 1933, získala další stříbro v mixu. Mezi účastníky najdeme i hokejisty Augusta Bubníka, Vladimíra Kobranova, Oldřicha Zábrodského, v Březinově poháru začíná Jiří Javorský. Soutěže řídí Antonín…


Pozvánka do Bohdanče

obrázek k článku

Nerad bych, aby došlo k omylu. Nejedná se o návštěvu známých lázní léčících pohybové ústrojí. Pohybovat se však budeme také, ale po naučné stezce okolo známého Bohdanečského rybníku a rybníku Matka. Zanechali nám je tady stavitelé pánů z Pernštejna a napájí je rovněž jimi vybudovaný Opatovický kanál. Rybářství tady bylo slavné a v menší míře je tu slavné dodnes, ale co je neméně slavné, je to, že tady postupem času vznikl unikátní biotop, který je prohlášen za Národní přírodní rezervaci. V našem kraji jsou pouze dvě a ta druhá je na Kralickém Sněžníku. Tady se jedná o komplex vodních ploch, mokřadů, rákosin, křovišť a mokrých luk a k tomu se vážící ? oru i faunu. Vše určitě stojí za vidění a určitě zjistíte, že je nutné se sem vracet a vidět proměny během ročních období. Zjara najdeme na vlhkých loukách naše orchideje ? prstnatce neboli…


HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PARDUBIC (XXXVI. ČÁST)

obrázek k článku

Rok 1938 ? dokončení Žáci v barech! ?V Pardubicích je zvykem, že žáci některých škol, jmenovitě obchodní, navštěvují velmi často noční bary, kde tráví celé noci až do ranních hodin. Je to s podivem, že se to trpí. Kam vlastně vede taková výchova? Bezděky to srovnáváme s výchovou staré školy. Ta byla jistě lepší než škola dneška, která dovoluje žákům trávit celé noci v barech!?1 K žákům, vysedávajících v nočních barech se vrátil Východočeský Republikán hned v následujícím čísle. ?K naší zprávě o návštěvě žáků v barech, kterou jsme uveřejnili minule, dodáváme, že žákům tyto noční návštěvy nejsou nikterak trpěny. Žáci mají zakázáno bezpodmínečně navštěvovati noční podniky a návštěva barů v Pardubicích není dovolena ani v doprovodu rodičů. Některé školy, zejména obchodní škola, vydaly již několikráte důrazné oběžníky, ve kterých se návštěva…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem