Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
123456789
Zveme Vás
07.05.2025 18:00

Válečná nemocnice Karanténa

Přednáška s projekcí historických fotografií. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. v Pardubicích. Vstup zdarma, veřejnost je zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

11.05.2025 09:05

Zřícenina hradu Kyšperk

Letohrad – Zámecký park – Kyšperk – Kaple sv. Jana Nepomuckého – Písečná u Rybníčka – Valdštejn – Hrubý kámen – Letohrad. Délka trasy 14 km. Odjezd 9:06 hod. vlak ČD+LEO, návrat 16:55 hod. LEO+ČD. Ved. A. Milatová. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2025 09:05

Zřícenina hradu Kyšperk

Letohrad – Zámecký park – Kyšperk – Zámecká zahrada – Letohrad. Délka trasy 7 km. Odjezd 9:06 hod. vlak ČD+LEO, návrat 14:55 hod. LEO+ČD. Ved. J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.

typ akce: Turistické vycházky

13.05.2025 16:00

Paragrafy o sexu aneb znásilnění opět jinak

Přednáška JUDr. Miroslava Mitlohnera. Koná se v Revoluční ul. 5 v Praze 1. Vstup zdarma.

typ akce: Pražská pobočka KPP

18.05.2025 08:05

PP Úpolíny u Kamenice

Trhová Kamenice, Modrý lom, Kamenný vrch, Upolínová louka, rybníky, Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5km. Odjezd BUS v 8,05h. st. 13. Návrat BUS+ČD v 15,01/16,05h. Vede K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy KPP

Nejstarší mapy Pardubicka

obrázek k článku

V tyrolském Wensu se v r. 1628 narodil Georg Matheus Vischer, podle oblasti narození zvaný "Tyrolensis", významný rakouský kreslíř a zeměměřič. Ve svých 60. letech zhotovil na objednávku k úředním, správním a hospodářským potřebám pardubického (v té době již císařského) panství jeho podrobnou mapu, zachycující zejména pardubickou rybniční soustavu, nejstarší v Cechách, s 238 rybníky a jejich českými názvy. Mapa vznikla v období, kdy mapy byly zhotovovány ještě bez přesných geodetických podkladů. Nemá zeměpisnou síť a její orientace k severu je pouze přibližná. Nemohla být a není proto přesná. Přesto je dílem velmi významným v mnoha směrech, mimo jiné i z hlediska historického. Představuje perspektivní plastické zobrazení krajiny s městy, městysy a významnými obcemi panství, tehdejším zalesněním a vodními toky. Ikonografcky jsou na…


Historický atlas města Pardubic

obrázek k článku

V roce 1995 si Pardubice připomněly 700. výročí první písemně doložené zmínky o své existenci. V rámci oslav tohoto "kulatého" jubilea byla Východočeským muzeem v Pardubicích a Historickým ústavem Akademie věd v Praze vydána reprezentativní publikace, přinášející nový pohled na historický vývoj Pardubic tentokrát z hlediska kartografických pramenů. Na tisk rozhodující měrou přispěl Magistrát města Pardubic. Soubor faksimilií historických map města Pardubic a obrazové dokumentace vychází jako součást rozsáhlého celoevropského projektu městských historických atlasů, jež započal již v 70. letech Institut fúr vergleichende Geschichte v Múnsteru. V České republice se realizace tohoto úkolu ujal Historický ústav AV CR v Praze a pro nejbližší období navrhl realizaci pěti svazků pro města Litoměřice, Pardubice, České Budějovice, Děčín a…


Schönebeck na Labi

obrázek k článku

Seriál, kterým chceme čtenářům Zpráv přiblížit jednotlivá partnerská města Pardubic, začínáme Schónebeckem. To proto, že jeho přátelské vztahy s námi patří ke třem nejstarším vůbec a také proto, že jsou v povědomí pardubické veřejnosti nejznámější. Okresní město Schónebeck na Labi má téměř 50 000 obyvatel a leží asi 15 km východně od Magdeburku.Při troše nadsázky se dá říci, že tvoří vlastně jedno z předměstí této labské metropole, s níž ho spojuje i příměstská rychlodráha S-Bahn. S Pardubicemi má Schónebeck překvapivě mnoho společného. Je to například řeka Labe, na níž obě města leží. Vzato čistě teoreticky, mohli byste třeba u nás u Labského mostu vhodit do řeky láhev s dopisem a za několik dnů, nebo spis týdnů, by ji mohli vylovit pod Labským mostem v Schónebecku. Labe nás tedy spojuje, ale zatímco schónebecký a magdeburský…


Akciová společnost Přístav Pardubice - historie, vznik, cíle

obrázek k článku

Pardubice jsou stotisícovým městem, které nejen leží uprostřed mezi městy Hradcem Králové a Chrudimí, ale po osamostatněni Slovenska se ocitly přímo v geografickém středu České republiky. Vzhledem k oběma hlavním železničním koridorům v ČR (Drážďany $ Praha - Pardubice - Česká Třebová - Brno - Vídeň, Norimberk - Praha -Pardubice - Česká Třebová - Ostrava - Varšava), které vedou přes Pardubice, napojení na dálniční síť kolem roku 2000 (Dli cca 16 km) i existenci smíšeného leteckého provozu na vojenském letišti (v únoru 1994 byl udělen statut mezinárodního letiště) a Svobodného bezcelního pásma mají Pardubice jinde téměř neopakovatelné možností. Své hraje i velký potenciál pracovních sil, který se v této částí Polabí nachází. Pokud k tomu připočteme naprosto reálnou možnost dosplavnění Labe do Pardubic a vybudování územním piánem…


Války a můj život

obrázek k článku

Jsou jistě důležitější předěly mezi generacemi, závažnější mezníky, nežli právě ty, které mám na mysli. Ale i ty mají pozoruhodnou souvislost, jak se v nich všechna činnost generačních vln zvedala či opět klesala. V jakém společenství, v jaké době jsme vyrostli my, moje generace, jaké odrazy, vývoj a přerůstání společenského dění dnes z toho všeho zůstalo a v čem žijeme? Co jsme zažili? V mých dojmech, ve vědomí zůstaly nezapomenutelné zážitky z údobí válek, které se zatím v průběhu mého věku nepředstavitelně oddělily a odtrhly od obvyklého generačního vývoje jiných lidí. Přede mnou či později po mně. Protože jsem se narodil v době, pro kterou dnes zbývá jen posměch, útrpnost i kruté odsuzování všeho toho, v čem jsem žil, jelikož - při nejmenším to byl maloměšťácký život, provázen bídou a nouzí většiny lidí, chudých. Bylo to mládí…


Ze VZPOMÍNEK SOUDNÍ ÚŘEDNICE - 5. část

obrázek k článku

V roce 1934 jsem byla přijata jako úřednice ke Krajskému soudu v Chrudimi. Kontrolorem tam byl pan Čížek, který se znal s mým otcem od soudu z Přelouče a byl jeho přítelem. Díky těmto vztahům vymohl mně pan kontrolor, že jsem mohla vzhledem k jízdnímu řádu začínati pracovní dobu o čtvrt hodiny později a o půl hodiny dříve odcházet. President měl jedinou podmínku, aby se o tom nemluvilo. Za první republiky bylo mnoho politických stran, každá z těch stran měla svůj tisk a navzájem se mezi sebou potíraly. Noviny šly na odbyt a lid se bavil.


Vzpomínka na Ferdinanda Wernera

obrázek k článku

Druhá polovina sedmdesátých let minulého století byla obdobím krize společenského i politického života. Chrudimský týdeník „Český vychoď' v článku „Tužby vlastenecké" z 19. dubna 1879 píše: „Život náš společenský je mrtev. Divadelní představení dosvědčila nanovo, jak mizerný a špatný krasocit naše obecenstvo ovládá. Dává-li se klasická tragédie nebo veselohra, je prázdno, dává-li se věneček ve prospěch Národního divadla, je prázdno. Zato však, je-li tu cirkus Schmidt nebo tomu podobné věci, bývá přeplněno. Sosáctví a tak zvaná loyálnost se vymáhá úžasně. Spolek veteránů vzkvétá, Sokol upadá. A tak bych mohl žalovati do nekonečna."


PARDUBICKÝ SLAVÍN - MUDr. František Hausmann, Marie Magdalena Hausmannová

obrázek k článku

MUDr. František Hausmann (nar. 3. 4. 1805 v Hronově, zemř. 29. 6. 1884 v Pardubicích) Marie Magdalena Hausmannová (zemř. 27. 7. 1889 v Pardubicích) Kráčíme-li od centrálního kříže tzv. Staré části Městských hřbitovů k průchodu na jejich novou část, vpravo u ohradní zdi na hrobce rodiny Bon to vy a Stichauerovy nás upoutá starý náhrobní kámen manželů Františka a Magdaleny Hausmannových, který ještě roku 1986 spočíval na místě I. A 45 (plánek J. Jaruše). Sektor I. A odpovídá dnes poloze náhrobní desky, jen její umístění v tomto sektoru se změnilo. František Hausmann se narodil v Hronově 2. dubna 1805 ze sňatku chirurga Antonína Hausmanna (Hronov čp. 2) a Barbory, dceru domkáře Martina Tomeše (Úpice čp. 8). Syn zdědil otcovské povolání ranhojiče, které vykonával v Úpici, odkud se r. 1833 přestěhoval do Pardubic (údaj dr. P. Theina…


JUDr. Karel Krpata - přednáška KPP v Praze (1967)

obrázek k článku

Vážení a milí přátelé, opravdu je mi líto, že ocitnuv se v tak mimořádně milém prostředí, o kterém jsem v Pardubicích tolik hezkého slyšel, musím začít státoprávním ohrazením. Já jsem si skutečně téma dnešní besedy nezvolil, naopak: když mi bylo navrhováno, tedy jsem jej odmítl. Odmítl ze dvou důvodů: a) především nepovažuji svou literární činnost za tak významnou, aby se o ní veřejně mluvilo, b) a za druhé měl jsem nepříjemný pocit, obavu, že mluvě na tento námět, padnu v podezření, že si sám vytvářím propagandu. A to by mně bylo velmi trapné. A tak jsem navrhoval všelicos. Třeba že promluvím, jak pardubičtí festival Jiráskova Hronova v roce 1931 zahajovali a po té na něm sedmkrát naprosto suverénně zvítězili, aneb že zavzpomínám na rozpustilá léta kabaretu ASP, který se v Pardubicích zrodil pod nezapomenutelným otcovstvím Jiříčka…


JIŘÍ SAHULA (1874 - 1956)* - opomíjený historik, regionální badatel

obrázek k článku

ŽIVOT Jiří Sahula se narodil ve Skutči 27. března 1874 v rodině provaznického mistra Hynka Sahuly. Gymnázium absolvoval ve Vysokém Mýtě. Vystudoval bohosloveckou fakultu, roku 1899 byl vysvěcen na kněze. Od roku 1900 působil v Adalbertinu v Hradci Králové. Redigoval katolické časopisy ŠTÍT a OBNOVA, vycházející v tomto městě. Působil v duchovní správě v Proséci, Rychmburku a ve Vysokém Mýtě. V období let 1919-22 byl ředitelem katolické záložny „Eliška" v Hradci Králové. Roku 1922 jako biskupský notář, čestný konsistorní rada a děkan obdržel z Vatikánu Zlatý kříž s vyznamenáním „Pro ecclesia et pontifice". Byla tak vysoce oceněna jeho publicistická a veřejná činnost, práce ve Svazu katolických novinářů i ve Všeobecném sdružení katolického dělnictva. Je známo, že J. Sahula byl i nadaným zpěvákem a hudebníkem. Byl žákem Dobroslava…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem