Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy KPP

Památné stromy na Pardubicku

obrázek k článku

Staré stromy jsou svědky času, živé organismy, které přežívají z dob pro nás lidi dávno minulých. Pamatují přírodu, která vypadala jinak než dnes, kdy se kolem pohybovala jiná zvířata a složení vody i vzduchu bylo odlišné. Stromy se dožívají různého stáří. Krátkověké dřeviny, jako je bříza nebo topol, se dožívají kolem 100 let a poté postupně odumírají. Dlouhověké dřeviny, mezi něž patří duby, buky nebo lípy, se mohou za příznivých okolností dožít až několik set let a stát se tak významnými svědky naší minulosti. Staré mohutné stromy byly již od pradávna středem pozornosti a od pohanských dob byly uctívány a chráněny. Později sloužily jako orientační body na zemských stezkách a označovaly hranice pozemků a lesních částí. Od dvacátého století se ujala ochrana stromů zajišťovaná různými zákony. Tomu předcházelo vyhledávání a…


Prof. dr. Demiro Marchi, Jeden z plejády pardubických čestných občanů

obrázek k článku

Věřím, že se mnou budete souhlasit, že tvůrci regulí pro udělování čestných občanství měli dříve a mají i v současnosti na mysli rozhodně jiná kritéria než prostě udělit tento čestný titul někomu jenom proto, že je např. vedoucím delegace družebního města. V Pardubicích k takovému nepochopení došlo v šedesátých letech dvakrát - městští zastupitelé udělili tehdy čestné občanství města jako reprezentantům družebních měst panu prof. dr. Demiro Marchimu, bývalému starostovi italského města Rosig-nano Marittimo1), a panu Gunnaru Nilssonovi, bývalému starostovi švédského města Skelleftea 2). Pánové přijeli, navázali družební styky, dostali čestné občanství, odjeli a od té doby jsme o nich (kromě několika heslovitých informací) 3) neslyšeli. Avšak buď jak buď-jsou to čestní občané našeho města. Pokusil jsem se proto pátrat po jejich životních…


APELDOORN

obrázek k článku

Apeldoorn, město s přibližně 150 000 obyvateli, leží v provincii Gelderland, asi 30 km severně od Arnhemu, hlavního města provincie. Co se týče plochy, na které se město rozprostírá , patří Apeldoorn k největším městům Holandska. Jeho obvod činí 99 km a tím je město dokonce větší než Amsterdam a Haag dohromady. Protože se nachází na poměrně velké ploše, nemusejí se jeho obyvatelé tísnit v mnoha vysokopodlažních domech a bydlí většinou v rodinných domcích. Charakter Apeldoornu není velkoměstský, město samo se vyvinulo v centru kraje kdysi převážně a nyní stále hodně zemědělského. Jeho vlastní obyvatelé prohlašují, že „Apeldoorn je největší vesnice světa". S velikostí území, na kterém se město rozprostírá, souvisí i množství krásných parků a městské zeleně. Ne nadarmo se Apeldoornu říká „město v zeleni". Také okolí města skýtá hodně…


Činnost České křesťanské akademie v Pardubicích

obrázek k článku

Co je Česká křesťanské akademie? Česká křesťanská akademie (dále jen ČKA) je občanské sdružení, které chce v křesťanském duchu napomáhat rozvoji společnosti na poli kultury, politiky a ekonomie. Je otevřená všem, kdo cítí odpovědnost za uplatnění křesťanských kulturních a morálních hodnot ve společnosti. Vznikla jako jedna z prvních svobodných institucí bezprostředně po revoluci 1989. Bezprostředně navazuje na práci „podzemních" teologických a filosofických kroužků z doby před rokem 1989. Prvním presidentem ČKA byl významný český teolog a obhájce lidských práv Prof. Dr. Josef Zvěřina, Dr.h.c. Od jeho smrti v roce 1990 je v čele ČKA Doc. PhDr. ThDr. Tomáš Halík. K dalším významným členům patří například bývalý rektor University Karlovy Prof. Dr. Radim Palouš, Dr.h.c, filosof Jan Sokol, skladatel prof. Petr Eben či astronom Dr. Jiří…


Výstava fotografií Rudolfa Brunera - Dvořáka v Přelouči

obrázek k článku

Ve dnech 3. až 16. září 1996 proběhla v Klubu kultury v Přelouči pod názvem „KRÁSNÉ ČASY" výstava fotografií přeloučského rodáka Rudolfa BRUNERA - DVOŘÁKA. Výstavu městu Přelouč zapůjčilo Národní technické muzeum v Praze. Autoři výstavy - pracovníci NTM dr. Jan Hozák a mgr. Pavel Scheufler zde představili více než 200 fotografií z rozsáh¬lého díla fotografova, které zachycuje život a atmosféru doby především na přelomu 19. a 20. století až do začátu 1. světové války, doby nazývané také „belle époque" Výstava je koncipována jako putovní a proto po jejím první představení ve výstavní síni Nár. tech. muzea v Praze v září až listopadu loňského roku mají možnost shlédnout ji i v jiných městech republiky, přičemž se počítá s její prezentací i v zahraničí. Rudolf Bruner - Dvořák Narodil se v Přelouči 2. 7. 1864 jako druhý syn místního…


Ze vzpomínek soudní úřednice - 11. část

obrázek k článku

Když skončila první světová válka a když se z karantény vystěhoval v roce 1927 železniční pluk do kasáren, které byly postaveny v roce 1925, stala se karanténa domovem mnoha rodin z nedostatku lepšího bydliště. Jak tam probíhal život a co se tam přihodilo, se často dozvídal okresní soud. Mezi nejčastější návštěvníky soudu patřily dvě rodiny, které se vzájemně potýkaly. Jedna bydlela v baráku číslo 21 a druhá v čísle 24. Obě rodiny měly dostatečný počet dětí, takže důvody k hádkám byly snadno k nalezení. Obě rodiny vystupovaly u soudu střídavě, někdy jako strana žalující, někdy jako strana žalovaná. Jednání bývala hlučná a soudce si někdy dost pracně zjenával ticho a klid při soudním sporu. Někdy soud řešil u těchto procesních stran i násilí a ublížení na těle.


Lékařská falkulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

obrázek k článku

V listopadu 1995 si sousední Hradec Králové připomenul 50. výročí založení lékařské fakulty ve městě. K tomuto výročí vydala fakulta velice dobře sepsanou publikaci, na jejímž zhotovení se podílel kolektiv autorů. Protože jsem dlouhá léta pracoval ve zdravotnictví a navíc se rád věnuji historii, pak jsem v obsahu našel hodně pozoruhodných skutečností. Pro čtenáře Zpráv bude jistě užitečné připomenout některé záležitosti týkající se Pardubic a okolí, které souvisejí s hradeckou lékařskou fakultou.


Židé na Holicku - židovská náboženská obec v HOLICÍCH v Čechách

obrázek k článku

I když Židé žili na Holičku již dříve, prvá písemná zmínka je až z roku 1750. V najatém domě v čp. 39 již žila rodina Popprů. Obdobně byla i v Ostřetíně rodina Ippenů, její členové pocházeli původně z Dašic v Č. Jako jinde i zde byli šikanováni. Kronikář zaznamenal, že např. v roce 1760 muse li podle guberniálního nařízení nosit na levém rameni zvláštní označení. Počet židovských rodin postupně narůstal. Uváděny jsou rodiny Adlerova, Fuchsova, Kačerova a další. Jejich samostatnou matriku vedl od roku 1839 Moritz Popper a později další, když v roce 1840 byl založen židovský náboženský spolek a Popper se stál jeho představeným. Jednatelem i poklad níkem spolku byl Rudolf Fuchs. Od roku 1881 byl pak představeným spolku až do jeho zániku Josef Schulhof a po něm jeho syn. K zajištění vzdělání svých dětí se spolku podařilo založit i…


Ředitel Adolf BENŠ (1863 - 1906)

obrázek k článku

Laskavostí paní Jiřiny Pickové z Dubiny se mi dostaly do rukou zajímavé materiály o jejím dědečkovi - řediteli reálky v Mladé Boleslavi Adolfu Benšovi, jehož část života byla spojena i s naším městem -Pardubicemi. Adolf Benš se narodil 4. září 1863 v Jičíně. Studoval ve svém rodišti na gymnáziu v letech 1874 - 82, načež po maturitě vstoupil na filozofickou fakultu UK v Praze, aby získal středoškolskou učitelskou aprobaci pro jazyk francouzský a německý. Po absolvování prezenční vojenské služby (dosáhl u zásobovacího sboru hodnosti poručíka) se stal jeden rok suplentem na jičínském gymnáziu (1889). V letech 1890 - 91 byl suplentem na gymnáziu v Táboře. Zde poznal slečnu Růženu Chrzovou, s níž se t. r. v Táboře oženil. Přestěhovali se do Pardubic, kde v letech 1891 - 95 byl Adolf Benš suplujícím a provizorním učitelem na t. zv. staré…


Opatovický kanál, stavebně - technická památka

obrázek k článku

Článek podává souhrn dostupných informací o Opatovickém kanálu, který je významnou stavebně - technickou památkou východočeské oblastí, avšak opomíjenou turistickou veřejností pro malou propagaci. Labská voda, která v tomto umělém kanálu teče více než 480 let, je překračována mosty státních silnic čís. 36, 37 a 38 na několika místech, takže jeho dostupnost je snadná. Stručný historický přehled a sled úprav kanálu Podle listinných dokladů je známo, že krajina od Opatovic nad Labem až po Přelouč patřila původně slavnému konventu kláštera v Opatovicích, který prvý neúrodnou písčinu začal upravovati na rybníky. Vykopání kanálu vzešlo z iniciativy a nařízení majitele panství pardubického p. Viléma z Pernštejna, který žil v létech 1435 až 1521. Stavba byla zahájena v roce 1498 a probíhala až do roku 1514 (16 let). Šlechtic - nejvysší…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem