Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
26.05.2024 07:05

Nová rozhledna Hamštejn

Malá Skála - Besedické skály - Koberovy - rozhl. Hamštejn - rozhl. Kozákov - Semily. Délka trasy 16 km. Odjezd 7:05 h.  ČD, návrat 16:55 h. ČD. Ved: Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:50

Nivou Doubravy

Bílek – Sobiňov – Zahájský rybník – Hlína - Sobiňov. Délka trasy 7 km. Odjezd 7:53 h. ČD, návrat 14:00, 16:06 h ČD. Ved: A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy KPP

Ze vzpomínek - 3. část

obrázek k článku

1) Osobnosti kolem muzea a) Muzejní spolek a muzeum 1945 -1953 Zde především musím vyslovit své politování nad tím, že jsem v době svého prvního působení v muzeu nepřišel na to, že bych měl zaznamenávat nejen význačnější události, ale též alespoň letmé postřehy, týkající se osobností, v muzeu pracujících. Byl jsem plně zaujat svou profesí a ostatní se mi zdálo nějak nedůležité. Vlastnost, sledovat stále své okolí a zaznamenávat plynoucí děj souběžně s vlastni prací, je asi člověku dána při zrození. Myslím, že ani doporučení z mého okolí, abych já se touto věcí zabýval, by bylo nepomohlo. S publikační činností, zabývající se historickými zbraněmi jsem začal ihned po příchodu do muzea. Zde jsem se k věci rychle dopracoval sám. Ale zajímat se ještě o své okolí, to mne vlastně ani nenapadlo. A tak zde dále mohu zachytit pouze to, co…


90 let pardubické atletiky - 2. část

obrázek k článku

Konec války znamenal ovšem konec činnosti malých předměstských klubů a jediným činným zůstal SK Pardubice. Na konci roku 1947 obnovuje činnost i atletický odbor Sokola Pardubice I. s ved. „all round" sportovcem Zdeňkem Strnadelem. V čele málo početného SK Pardubice stojí René Klečka. Po schválení zákona o sjednocené tělesné výchově přecházejí jeho členové nejdříve nakrátko do Městského závodního klubu (MZK) a vzápětí na to do Sokola I. Pardubice (1948). Do oddílu nacházejí cestu atleti, kteří přišli do Pardubic za prací nebo studiemi (ing. Rendko), vracejí se odchovanci z vojny, z nichž se pravidelných tréninků ujímá Jirka Koubek, dále Bureš, vynikající výškařský odborník a dobrovolný oddílový lékař MUDr. Karel Špilar, Zdeněk Hrabánek, organizační a statistický fenomén Jirka Dašek. Oddílu krátce předsedá Ludva Beck, všestranný atlet let…


Vodní elektrarna Přelouč - technická památka

obrázek k článku

K významnému regionálnímu rozvojovému projektu patří nesporně i prodloužení splavnosti labské cesty do Pardubic, kde by měl být vybudován i koncový veřejný přístav. Záměr je to nepochybně sympatický, neboť vodní doprava má nezvratné přednosti nejen ekonomické, ale i ekologické. S přihlédnutím k silnému průmyslovému potenciálu v Pardubicích i blízkém okolí by tak mohly být vytvořeny předpoklady, aby se Labe stalo obchodní branou do Evropy, a snad i do zámoří. K tomuto účelu byly již vytvořeny v r. 1994 předpoklady, a to založením společnosti „Přístav Pardubice", a.s., která je také nositelem celého projektu. První krok k využití vodní cesty po Labi byl učiněn v souvislosti s výstavbou tepelné elektrárny ve Chvaleticích, kdy bylo rozhodnuto o přepravě průmyslového uhlí z uhelné pánve pod Krušnými horami po vodě do Chvaletic (Ta však byla…


Botanické zajímavosti Pardubicka

obrázek k článku

Pardubický okres je po botanické stránce jedním z nejvíce prozkoumaných území v České republice. První botanické záznamy z Pardubicka pocházejí z první poloviny minulého století, kdy se zde zastavil proslulý botanik Filip Maxmilián Opiz při své cestě do Krkonoš a zaznamenal první údaje o výskytu rostlin na Kunětické hoře. Pardubicku se později věnovala celá řada slavných botaniků (Karel Bořivoj Presl, Josefina Kablíková, dr. Ladislav Čelakovský, prof. dr. Jaroslav Jiljí Jahn, Jaroslav Karel Košťál, Josef Rohlena, ing. Vojtěch Horák aj.). První přehled přírodovědných výzkumů 19.století shrnul ve vlastivědném sborníku Pardubicko, Holicko, Přeloučsko František Rosůlek v letech 1903-4. Květenu Pardubicka v užším slova smyslu publikovali v roce 1948 v edici Pardubického přírodovědného klubu bratři Jan a Emil Hadačové. Tato Květena je dnes…


Na slavnostním setkání seniorů s radními předány Medaile města Pardubic

obrázek k článku

Medaile města Pardubic předal ve středu 9. října v historickém sále radnice na již třetím setkání seniorů s radními města jeho primátor ing. Libor Slezák PhDr. Jiřímu Kotykovi, Jiřímu Palečkovi, ing. arch. Miroslavu Petráňovi a Vlastislavu Špulákovi za jejich dlouholetou společenskou a sportovní činnost s významnými přínosy pro město. Předání byli rovněž přítomni držitelé tohoto ocenění z let 1994 a 1995. Po zapsání do knihy cti poděkoval jménem oceněných ing. arch. Petráň a slíbil, že pokud jim zdraví dovolí, budou pokračovat v práci ku prospěchu města. Setkání bylo zakončeno besedou s vyznamenanými. PhDr. JIŘÍ KOTYK Doktor Jiří Kotyk se narodil 6. října 1946 v Pardubicích, kde v roce 1963 maturoval na gymnáziu. V roce 1968 absolvoval studium na Pedagogické fakultě v Hradci Králové. V roce 1975, po obhajobě rigorózní práce byl…


Doetinchem - holandské partnerské město Pardubic

obrázek k článku

Bydlení Doentinchem nabízí harmonickou kombinaci „starého a nového". Ve středu města je stále rozeznatelná síť středověkých ulic. Hodně budov je ovšem mnohem pozdějšího data. Několik historických sídel přežilo války a požáry, které během času soužily město. Doetinchem se stále rozvíjí jako centrální město regionu a jako centrum městské expanze určené vládou. Město je vynikajícím centrem života, nákupů, rekreace a služeb nejen pro jeho 43.000 obyvatel, ale i pro 200.000 lidí v širokém okolí včetně oblasti německých hranic. Atraktivity Mnoho lidí ví, jak nalézt svou cestu do Doetinchemu. Např. uskutečnit své osobní nákupy nebo strávit svou „večerní vycházku" v divadle nebo v kině. Ale i péče o zdraví a výuka zde mají své místo. Doetinchemská spádová nemocnice má 24 oddělení, 560 lůžek a nabízí práci 1100 lidí. Je to opravdu regionální…


nečekaná smrt ředitele „ZUšky“

obrázek k článku

Pardubice/Ve věku dvaašedesáti let v pondělí večer zemřel po krátké těžké nemoci ředitel Základní umělecké školy Pardubice – Polabiny a současně dirigent swingového J. K. Bandu Jindřich Pavlík. „Byl to jedinečný člověk. Na spoustu věcí stačil sám, ke všem se snažil být příjemný a případné konflikty vždycky chtěl řešit klidnou cestou. Pracoval na mnoha místech, všude všem chtěl vycházet vstříc. Za svou školu vždycky hodně bojoval. Myslím, že to, jak nenahraditelný byl, si všichni brzy uvědomí,“ uvedla rozechvělým hlasem zástupkyně ředitele polabinské „zušky“ Naďa Gregorová. „Pokud nějaké zdravotní problémy měl, tak si nikdy na nic nestěžoval. My jsme do poslední chvíle nic netušili. Byl to opravdu rychlý konec,“ dodala Naďa Gregorová.


žili mezi námi - Marie Mannová

obrázek k článku

v dubnu 2008 navždy opustila řady okresní organizace ČSBS v Pardubicích Marie Mannová Narodila se 17. září 1910 v Pardubicích, kde pak strávila velkou část života. Její odbojová práce byla spjata s odbojovou činností manžela PhDr. Felixe Manna, o němž je mj. zmínka v Knize obětí nacistického násilí a druhé světové války z okresu Pardubice (léta 19 8 – 1946) vyšlé v r. 2005. Felix Mann se narodil 11. 12. 1905 v Knovízi u Kladna a po ukončení vysokoškolského studia pracoval v technické knihovně podniku Explosia Semtín u Pardubic. Žil v Doubravicích nedaleko Semtína. Do dějin protifašistického odboje na Pardubicku vstoupil už v létě 19 9, když navázal kontakty s pražskými odbojáři Miroslavem Medalem a Emilem Zöldnerem. Ti zase byli napojeni na zpravodajské důstojníky čsl. armády Josefa Mašína (1896 – 0. 6. 1942, popraven v…


Kapitoly z činnosti Společnosti pro rozvoj Pardubicka

obrázek k článku

Kapitola 4. Již r. 1991 vydala Společnost svůj první informační leták „Východočeský rozvoj“, v němž seznamovala se svým programem a shrnovala svou činnost za rok svého působení. V úvodu se konstatuje: „K založení Společnosti v r. 1990 vedl především poznatek, že Pardubicko, které patřilo mezi oblasti ekonomicky nejvýznamnější, stalo se paradoxně v minulých letech jednou z nejzaostalejších (nejchudších) oblastí naší republiky. V důsledku centralistického řízení musely se hospodářské výsledky odvádět do ústředních fondů, avšak při jejich přerozdělování prostřednictvím KNV (Krajských národních výborů), v našem případě Východočeského, se na potřeby našeho okresu dostávaly jen minimální příspěvky. To bohužel i po zrušení kraje setrvačností pokračuje. (Byly zrušeny jen Krajské národní výbory, což jsme si neuvědomili, ale krajské…


Východočeské spotřební družstvo Budoucnost v Pardubicích

obrázek k článku

Hospodářské zázemí Československé sociálně demokratické strany dělnické Komplexy podniků a družstev Československé sociálně demokratické strany dělnické, budované od počátku 20. století, představovaly významnou hospodářskou oporu politické činnosti strany. Na druhé straně je však potřebné vnímat hospodářské zázemí strany jako praktickou realizaci ekonomických tezí obsažených v sociálně demokratickém programu. Mezi významné průkopníky družstevního hnutí patřil zejména F. Modráček, jenž byl tvůrcem družstevní rezoluce 1/ VIII. sjezdu strany v srpnu 1907. Ústřední svaz československých komzumních, výrobních a hospodářských družstev, ustavený v dubnu 1908, zaznamenal největší rozmach své činnosti v meziválečném období a k 1. prosinci dosáhl počtu 500 000 členů. 2/ Budeme-li brát v úvahu i rodinné příslušníky, dostaneme se až k číslu 2…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem